SLEDOVALI JSME: Hrozivé předpovědi se naplnily, východ USA paralyzoval blizard, který pomohl vyhnat ceny ropy téměř o 10 % nahoru. Bouře Jonas přinesla nejen sníh, ale i záplavy

(AKTUALIZOVÁNO 24. ledna, 23.04) Světové ceny ropy v pátek navázaly na čtvrteční růst a krátce před jedenáctou hodinou přidávaly zhruba čtyři procenta. Během celého dne zisky dále navyšovaly až na bezmála 10 %. Reagovaly tak mimo jiné na předpověď, že o víkendu východní pobřeží Spojených států zasáhne silná sněhová bouře. Analytici vyjadřují obavy, zda blizard podobně jako loni nezbrzdí ožívání americké ekonomiky a nyní i plány Fedu pokračovat ve zvyšování sazeb. V newyorském Central Parku byla v neděli naměřena druhá nejvyšší sněhová pokrývka v historii.
Pátek 22. ledna 2016 (10.23, aktualizováno 22.15)
Východ Spojených států se intenzivně připravuje na superbouři, jež by podle některých předpovědí mohla být dokonce nejhorší v historii. Státy Pensylvánie, Virginie, Maryland a Severní Karolína již vyhlásily stav nouze.
Nepříznivé počasí zvyšuje poptávku po topném oleji, což podporuje také ceny ropy. Cena severomořského Brentu rostla před jedenáctou hodinou o 4,34 % na 31,40 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražovala o 3,86 % na 30,91 USD za barel. Večer pak cena ropy Brent rostla o 9,07 % na 32,82 USD za barel a ropa WTI zdražovala o 8,43 % na 32,27 USD za barel. Intradenní maximum ropy Brent bylo 32,945 USD za barel a ropy WTI 32,33 USD za barel. Ceny ropy zvyšovalo po táhlém propadu rovněž zavírání krátkých pozic zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů.
Jen málo analytiků ale věří, že jsou letošní turbulence na trhu s ropou u konce. Ceny suroviny od začátku roku klesly asi o 25 %, především kvůli obavám z nadměrné nabídky suroviny na trzích. Ve čtvrtek zhoršila svou prognózu cen ropy pro tento rok ratingová agentura Moody's. Ceny Brentu i WTI předpokládá letos na úrovni 33 dolarů za barel. V případě Brentu to je o deset dolarů méně, než kolik agentura odhadovala dříve. Prognóza pro WTI je o sedm dolarů nižší.
Navíc ani extrémní počasí v USA nemá jen pozitivní dopad na ropu. Analytici upozorňují, že loni v důsledku extrémního počasí došlo k výraznému útlumu ve výrobě. Podle banky Goldman Sachs špatné počasí v prvním čtvrtletí loňského roku dočasně zpomalilo tvorbu pracovních míst o desítky tisíc pozic každý měsíc.
Hrozí tedy, že by se i letos případné déle trvající nepříznivé klimatické podmínky mohly na síle americké ekonomiky podepsat. "To by mohlo vést i k ovlivnění plánů Fedu na další zvyšování úrokových sazeb v letošním roce," říká Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny.
Dopady by měly pocítit také energetické společnosti, ne však jen v podobě zvýšeného zájmu o teplo a elektřinu, ale i kvůli nutným opravám přenosové sítě, jež si podle očekávání vyžádají poruchy na vedení kvůli silnému větru.
Blizard, který se na Spojené státy žene, se již stihl podepsat na dopravě. Zrušeno muselo být bezmála 5 000 letů a newyorská radnice řidiče vyzvala, aby o nadcházejícím víkendu raději vůbec nevyjížděli. "Ti, kdo měli plány na víkend, by je měli pustit z hlavy," řekl na tiskové konferenci starosta New Yorku Bill de Blasio.
Sněhová bouře a tuhé mrazy se podle odhadů dotknou 50-75 milionů lidí. V oblastech, kde se čeká zhoršování počasí, lidé zaplavili obchody ve snaze připravit se na možnost, že zkolabuje zásobování nebo zůstanou delší dobu odříznutí od světa.
Sobota 23. ledna 2016 (13.45, aktualizováno 19.54)
Předpovědi stále hovoří o tom, že by se na Washington mělo během víkendu snést až 60 centimetrů sněhu. Dosud nejvíce sněhu ve Washingtonu během tří po sobě jdoucích dnů napadlo v lednu 1922, a to 71 centimetrů. Sněžení na východě USA doprovází silný vítr, který v New Yorku dosahuje rychlosti až 88 kilometrů za hodinu. Podle CNN se v oblastech, které eskalující bouře zasáhne, nachází až 85 milionů lidí. V New Yorku se za víkend čeká více než 40 centimetrů sněhu.
Údaje o počtu zrušených pátečních až nedělních letů během soboty kolísaly od necelých 7 000 až po více než 9 000. V pátek zůstaly zavřené některé školy a bylo též rozhodnuto, že do neděle bude ve Washingtonu přerušen provoz autobusů i metra. Sněžení omezilo rovněž provoz na některých železničních tratích. Veřejná doprava byla ochromena také ve Filadelfii.
Státy Severní Karolína, Jižní Karolína, Georgie, Virginie a Západní Virginie zrušily některá omezení pro nákladní dopravu, aby umožnily zintenzivnit dodávky pohonných hmot.
Na jihovýchodě a východě Spojených států se bez elektřiny ocitly desetitisíce domácností, uvedla televize CNN, Podle dosavadních informací si již blizard a jeho následky vyžádaly také několik lidských životů.
Nouzový stav do soboty vyhlásilo 11 států. Na mezistátní dálnici v Kentucky se vytvořila více než 50kilometrová kolona, v níž mnozí řidiči bez jídla a vody uvízli až na 12 hodin.
Guvernér státu New York Andrew Cuomo v sobotu rozhodl o vydání zákazu pro silniční dopravu, platit má od 20.30 SEČ. O hodinu a půl později se mají zastavit rovněž vybrané vlaky a jiná pozemní hromadná doprava v New Yorku.
Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval, aby zavřely i všechny restaurace a na silnice rozhodně nevyjížděli ani lidé na kolech. Na silnice budou smět pouze vozidla bezpečnostních a záchranných složek. Řidičům, kteří zákaz neuposlechnou, hrozí pokuty a trestné body, řekl Cuomo. Omezen má být i provoz metra, zavřeny mají být jeho nadzemní stanice.
Šéf newyorské policie údajně dokonce řekl, že řidiči, kteří zákaz neuposlechnou, budou zatčeni. Policie je prý připravena začít zákaz silniční dopravy prosazovat ihned po jeho vstoupení v platnost.
Neděle 24. ledna 2016 (14.00, aktualizováno 23.04)
Ve městě Shepherdstown v Západní Virginii napadlo 102 centimetrů sněhu. Bez dodávek elektrické energie se do neděle ocitlo podle odhadů až 200 000 domácností. Zákaz silniční dopravy, který byl v sobotu vyhlášen pro New York, by měl být během neděle zrušen, jak se bude dařit odklízet sníh z cest. Kolem poledne měly úřady informace minimálně o 14 mrtvých.
I v neděli by zřejmě měla v hlavním městě zůstat zavřená letiště Ronald Reagan Washington National a Dulles International. Na některých letištích v oblasti New Yorku by provoz měl být obnoven alespoň částečně.
Ačkoli již sněžení ustalo, meteorologové upozorňují, že zcela vyhráno ještě není. Podle předpovědí by totiž mělo být v neděli na východním pobřeží skoro jasno nebo jasno a teploty by se měly pohybovat kolem nuly, případně mírně nad ní. Nově tak hrozí vznik ledovky po roztání sněhu na silnicích a následném pádu teplot zpět hluboko pod nulu v noci na pondělí.
V newyorském Central Parku bylo naměřeno 68 centimetrů sněhu, což je druhá nejvyšší hodnota v historii, napsala BBC. V únoru 2006 bylo na témže místě naměřeno podle oficiálních údajů 68,3 centimetru sněhu. "Tohle bude jedna z těch generačních událostí, o kterých vám budou rodiče vyprávět, jak moc špatné to bylo," řekl podle BBC meteorolog Ryan Maue z WeatherBell Analytics. Celkově blizard zasáhl kolem 80 milionů lidí ve 20 státech.
Některé oblasti rovněž zasáhly bleskové lokální záplavy. To se týká mimo jiné státu New Jersey. Sněhová bouře Jonas na pobřeží přinesla až šestimetrové vlny, navíc ještě v době úplňku, který sám o sobě způsobuje příliv.
Jason Pellegrini ze Sea Isle City ve státe New Jersey televizi CNN popsal, že když slyšel varování před záplavami, šel se podívat ven, ale nic neviděl. "Když jsem o ani ne 15 minut později zaslechl nějaký ruch, podíval jsem se z okna a viděl jsem, jak běsnící voda zaplavuje níže položená místa. Bylo to jako tsunami. Rychle jsem přeparkoval auto na vyšší místo, když jsem se ale vrátil, byl jsem už po pas ve vodě," řekl. Ve městě North Wildwood vystoupala vodní hladina výrazně výše, než se čekalo, mnoho lidí proto muselo být dokonce evakuováno.
Veřejná doprava ve Washingtonu zůstala i v neděli mimo provoz. V pondělí mají v hlavním městě ještě zůstat zavřené školy. Úřady lidi vyzývají, aby raději ani v úvodu týdne nevyjížděli s auty, protože se čeká ledovka.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, New York Times, Guardian, CNN, BBC, RT
Aktuality
