Evropské akcie v pondělí zlevnily, oživení z konce minulého týdne podkopal obnovený pokles cen ropy

Evropské akcie do nového obchodního týdne vstoupily poklesem. Náladu na trzích ovlivňoval zejména obnovený pokles ropy poté, co v pátek trhy podpořil několikaprocentní růst cen černého zlata.
Britský FTSE 100 klesl o 0,39 % na 5 877 bodů, francouzský CAC 40 odepsal 0,58 % na 4 311,33 bodu a německý DAX uzavřel slabší o 0,58 % na 4 311,33 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,62 % na 336,27 bodu.
Cena severomořské ropy Brent v pondělí před šestou hodinou večer klesala téměř o 4 % na 35,56 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI se snižovala o více než 5 % na 30,58 USD za barel. V pátek přitom ceny ropy vyskočily téměř o 10 % v očekávání víkendové sněhové bouře na východním pobřeží USA a zavírání krátkých pozic.
V reakci na pokles cen černého zlata zlevnily zejména akcie těžařských firem. Cenné papíry Seadrill zlevnily téměř o devět procent a akcie Subsea 7 a Tullow Oil spadly o více než pět procent.
Nedařilo se ale ani těžařům dalších komodit, například Rio Tinto či Glencore.
Ze zpráv z korporátního sektoru investoři věnovali pozornost informaci, že německá společnost Siemens je připravena převzít za zhruba miliardu dolarů americkou firmu CD-adapco ovládanou nyní soukromým kapitálem. Zprávu přinesla agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- První blok Jaderné elektrárny Dukovany bude spuštěn 3. února. Původně společnost plánovala, že jej do provozu opět uvede 1. února.
- Podnikatelská nálada v Německu se v úvodu nového roku zhoršila. Index podnikatelského klimatu Ifo v lednu klesl na 107,3 bodu z prosincových 108,6 bodu (revidováno ze 108,7 bodu), čekal se mírnější pokles na 108,4 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 112,5 bodu ze 112,8 bodu, čekala se stagnace. Index očekávání klesl na 102,4 bodu ze 104,6 bodu (revidováno ze 104,7 bodu), očekával se pokles na 104,1 bodu.
- Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v loňském roce propadl o 3,7 %, a zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Vyplývá to podle agentury AP z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil ruský statistický úřad.
- Důvěra v českou ekonomiku v lednu stoupla proti prosinci o 1,9 bodu na 98,4 bodu. Spotřebitelé byli v tomto ohledu o něco optimističtější než podnikatelé. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu, stavebnictví i obchodě, ve vybraných odvětvích služeb stoupla jen mírně. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Důvěra se zvýšila i v meziročním srovnání.
- Standard & Poor's potvrdila rating ČR na stupni AA- se stabilním výhledem.
- Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald's hodlá v letošním roce otevřít více než 60 restaurací v Rusku. Firma tak zrychluje expanzi na ruském trhu poté, co se jí v době ruské ekonomické krize osvědčila strategie zaměřená na místní dodavatele a na cenově dostupnou nabídku jídla, píše agentura Reuters.
- Americký výrobce automobilových baterií Johnson Controls se dohodl na převzetí konkurenční společnosti Tyco International, která sídlí v Irsku. Do Irska přesune své ústředí také Johnson Controls. Transakce má podle agentury Reuters hodnotu 16,5 miliardy dolarů.
Zdroj: CNBC
Aktuality

