US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,58 %
NASDAQ-0,51 %
S&P 500-0,56 %
ČEZ-0,66 %
KB-0,29 %
Erste+0,20 %

Fed na lednovém zasedání ponechal politiku beze změny, situaci bude bedlivě sledovat

Americká centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25-0,5 %. Rozhodnutí guvernérů bylo jednomyslné a měnový výbor zároveň přislíbil, že bude situaci na trhu bedlivě sledovat.

Ve zprávě guvernéři Fedu uvádějí, že ekonomický růst je sice pomalejší, ale podmínky na trhu práce se zlepšují a přetrvávající nízká hladina inflace se brzy změní. Propad cen energií je podle měnového výboru "přechodný" a ve střednědobém horizontu pomine.

"Očekáváme, že inflace zůstane v krátkém období nízko, částečně kvůli pokračujícímu poklesu cen energií, ale ve střednědobém horizontu se zvedne ke 2 %, jak budou vlivy poklesu cen energií a importu odeznívat a situace na trhu práce se bude dále zlepšovat," stojí ve zprávě z jednání.

Fed podle analytiků naznačil, že zvýšení sazby není pravděpodobné ani na březnovém zasedání. Namísto formulace z prosincového zasedání, kdy výbor uvedl, že rizika pro ekonomický výhled v USA jsou v rovnováze, nyní sdělil, že zvažuje, jak by globální vývoj mohl ovlivnit situaci domácí ekonomiky.

Pokračující propad cen ropy v kombinaci s obavami o vývoj čínské ekonomiky a slabými americkými makrodaty poslaly hlavní akciové indexy do korekce, v mnoha případech mimo USA dokonce do medvědího trendu. Zpracovatelský sektor se podle institutu ISM v prosinci propadl hlouběji do pásma kontrakce a zisky firem ve čtvrtém kvartálu podle odhadů meziročně klesnou o 6 %.

Zvýšení sazeb v lednu tedy neočekával prakticky nikdo. Wall Street bedlivě sledovala volbu slov v tiskové zprávě Fedu, ale guvernéři se drželi předchozích formulací a pouze zopakovali, že zvyšování sazeb bude "postupné".

"Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny a řekl, že bedlivě sleduje globální ekonomickou situaci a vývoj na finančních trzích. Z tiskové zprávy zmizela zmínka o vyrovnaných rizicích v ekonomickém výhledu, část měnového výboru tak zřejmě vnímá zvýšená rizika, což se může odrazit v pozvolnějším růstu sazeb, než Fed ještě v závěru loňského roku indikoval (čtyři zvýšení sazeb v letošním roce)," napsal Jiří Polanský, ekonom z České spořitelny.

"My i nadále očekáváme jen pozvolný růst sazeb, v letošním roce dvě zvýšení. Ke zvýšení sazeb by mohlo dojít až v polovině roku, na březnovém zasedání čekáme stabilitu," dodal Polanský.

V polovině ledna prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley uvedl, že se situace americké ekonomiky od prosincového zasedání nezměnila a že Fed bude sazby zvyšovat jen pozvolně.

V prosinci centrální banka přistoupila ke zvýšení sazeb z pásma 0-0,25 %, na němž je držela od konce roku 2008, na 0,25-0,5 %. Fed snížil sazby ve snaze podpořit ekonomiku a inflaci, kterou cíluje ke 2 %.

Loňský propad cen ropy však tempo růstu inflace přibrzdil a například prezident Fedu v St. Louis James Bullard v lednu prohlásil, že pokračující pokles cen ropy může americkou inflaci na nízkých úrovních držet déle, než se dosud předpokládalo.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně nečekaně klesly o 0,1 %, trh vyhlížel stagnaci stejně jako v listopadu. Jádrová inflace, očištěná o volatilní ceny potravin a energií, zpomalila na 0,1 % z předchozích 0,2 %, čekalo se, že stejné meziměsíční tempo udrží. Meziročně tempo růstu cen zrychlilo na 0,7 %, což je nejvíce za posledních dvanáct měsíců, z předchozích 0,5 %, očekával se však vyšší výsledek (0,8 %). Jádrová inflace meziročně zrychlila na 2,1 % z předchozích 2,0 %, jak se očekávalo.

Zdroj: ČTK, CNBC

Americká ekonomikaCentrální bankyFedJanet YellenováSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

24. 5.-Andrej Rády
Ekonomické a politické hrozby