Ruský ministr energetiky Novak: Saúdská Arábie navrhla 5% omezení produkce ropy. Brent v reakci vyrazil vzhůru k letošním maximům, OPEC ale později Novakova slova nepotvrdil

Ruský ministr energetiky Alexander Novak uvedl, že Saúdská Arábie navrhla až 5% omezení produkce ropy ve všech producentských zemích v rámci snahy o podporu cen suroviny. Trh s komoditou na jeho slova zareagoval prudkým posílením. Cena severomořské ropy Brent po jeho prohlášení stoupla o více než osm procent a vyšplhala se nad 36,50 dolaru za barel. Později však o část zisků přišla.
Podle Novaka jde zatím pouze o námět k debatě. Šlo by o zásadní faktor pro trh s ropou, který očekává letos výrazné navýšení dodávek ze strany Íránu, přičemž žádná z producentských zemí dosud nebyla ochotna omezit svou nabídku kvůli snaze o zachování tržního podílu. Ceny ropy tak letos klesly nejníže od roku 2003.
Novak dále podle agentury Reuters řekl, že padl návrh na setkání ministrů energetiky OPEC a ostatních těžařských států. Dodal, že Rusko je na takové setkání připraveno. Ještě v polovině ledna přitom Novak označil omezování těžby ropy v koordinaci se členy OPEC za nepravděpodobné.
"Kdyby došlo k omezení produkce, bylo by to pro ceny ropy velmi příznivé," uvedla analytička Brenda Kellyová ze společnosti London Capital Group. Označila však za nepravděpodobné, že se navrhované snížení těžby opravdu uskuteční. "V minulosti tu byly pokusy, ze kterých nic nevzešlo."
Později během dne delegát OPEC uvedl, že Saúdská Arábie žádný podobný návrh nepředkládá. Na to ceny ropy zareagovaly odevzdáním části zisků.
V případě Ruska by pětiprocentní snížení odpovídalo poklesu těžby o zhruba půl milionu barelů denně. Prodej ropy a zemního plynu v Rusku zajišťuje více než polovinu příjmů státního rozpočtu.
Ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli výraznému převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než 70 %. Tento měsíc se tak poprvé za 12 let dostaly pod 30 dolarů za barel. Nyní se pohybují blízko 35 dolarů za barel, kam vystoupily právě po zprávě o návrhu Saúdské Arábie.
Levná ropa způsobuje vážné problémy ropným společnostem i zemím, které jsou silně závislé na příjmech z prodeje této strategicky důležité suroviny.
Jen aby se Dennis Gartman nechystal do hrobu, že?
Zdroj: ČTK, Reuters