US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,22 %
KB-0,10 %
Erste-0,22 %

Český zpracovatelský sektor nadále nabírá na síle

Růst aktivity v českém zpracovatelském sektoru v lednu opět zrychlil. Index nákupních manažerů se zvýšil na 56,9 bodu z 55,6 bodu v prosinci. Čekal se přitom pokles ukazatele na 55 bodů. V listopadu byl PMI na 54,2 bodu.

Redakce IW
Redakce IW
1. 2. 2016 | 9:30
Průmysl

Podle aktuálních údajů z průzkumu mezi nákupními manažery od společnosti Markit český výrobní sektor začal rok 2016 v dobré kondici. Podmínky v průmyslu se v ČR zlepšily nejvýrazněji od loňského července díky silnějšímu růstu výroby, nových zakázek a zaměstnanosti. Firmy se připravují na očekávané zakázky vyšší nákupní aktivitou a hromaděním zásob vstupů. Podnikům taktéž pomohl prudký pokles průměrných cen vstupů, díky čemuž si mohly dovolit zlevňovat vlastní výrobky.

Hlavní výrobní index PMI pro Českou republiku od společnosti Markit je kompozitní ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená růst aktivity, pod 50 body naopak ukazatel signalizuje pokles aktivity.

Výrobní PMI v lednu vzrostl třetí měsíc v řadě, z 55,6 bodu v prosinci na 56,9 bodu. Výsledek hlavního indexu na začátku roku 2016 je navíc vyšší než průměry za rok 2014 (55,5 bodu) a 2015 (55,7 bodu). Současná řada růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru trvá již 33 měsíců.

Za celkovým zlepšením podmínek v lednu stálo zrychlení růstu nových zakázek na šestiměsíční maximum. Nové exportní zakázky navíc vzrostly nejrychleji za rok. Zpracovatelská výroba vzrostla nejrychleji za šest měsíců, stejně jako nové zakázky. Firmy také během ledna nabraly více zaměstnanců, a to nejrychlejším tempem za půl roku.

Výroba a zaměstnanost se tedy během ledna zvýšily, ale ani to nezabránilo nárůstu tlaku na kapacity. Rozpracovanost vzrostla nejrychleji od července 2011. Firmy zvyšovaly zásoby na vstupu v rámci příprav na budoucí požadavky výroby. Objemy objednaných vstupů i zásoby nákupů v lednu vzrostly nejrychleji od srpna.

Dodavatelské lhůty se následně prudce prodloužily. Zvýšily se i zásoby hotových výrobků, a to potřetí za čtyři měsíce. Lednová data poukázala na prudké snížení výrobních cen vstupů, které účastníci připisovali klesajícím cenám ropy a kovů. Tempo poklesu bylo nejprudší od července 2009. Firmy zčásti převedly nižší náklady na zákazníky, a ceny výstupů tak klesly potřetí za pět měsíců.

Komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING pro ČR:

Vývoj PMI navázal na příznivý vývoj lednové průmyslové důvěry, která po několika slabších měsících výrazněji vzrostla. PMI ve výši 56,9 bodu je dokonce výrazně nad vysokým průměrem celého roku 2015 (55,7 bodu), což naznačuje, že tuzemský průmysl vkročil do roku 2016 ve velmi dobré kondici.

Na druhou stranu signály ze zahraničí jsou spíše smíšené, jelikož čínský PMI se dále mírně propadl na 49,4 bodu, a stále tak signalizuje pokles čínského průmyslu. Na rozdíl od začátku tohoto roku se však aktuální pokles čínského indexu nepřelil na akciové trhy, což je pravděpodobně způsobeno reakcí na uvolnění měnové politiky v Japonsku a rostoucí pravděpodobností dalšího měnového uvolňování čínskou centrální bankou.

Vývoj PMI v posledních dvou měsících je nad očekávání příznivý a ukazuje, že pozice českého výrobního sektoru zůstává silná, ba dokonce se dále zlepšuje. Negativní zprávy ze zahraničí prozatím na vývoj tuzemského průmyslu příliš nedoléhají a pokles cen vstupů má na průmysl pozitivní dopad.

Zdroj: Markit

Česká ekonomikaČeská republikaIndexy nákupních manažerů (PMI)Průmysl
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná