Evropské akcie zažily ve čtvrtek další krvavou lázeň, investoři mají obavy ohledně světového růstu a zdraví bank

Evropské akcie se ve čtvrtek propadly hluboko do červených čísel, výprodeje zasáhly především banky a těžaře.
Britský FTSE 100 odepsal 2,39 %, francouzský CAC 40 4,05 % a německý DAX 2,93 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 3,68 %.
Investoři zpracovávali poznámky Janet Yellenové z jejího středečního vystoupení ve Sněmovně reprezentantů a čekali na její výstup v Senátu. Yellenová poznamenala, že na trhu existují určité faktory, které by mohly zbrzdit růst americké ekonomiky, což investoři nepřijali pozitivně - podle futures na americké sazby by dokonce Fed nemusel k dalšímu zvýšení sazeb přistoupit až do roku 2018. Yellenová navíc zcela nevyvrátila možnost záporných sazeb, pokud by si to situace vyžádala. Dalším krokem Fedu tak možná nemusí být další zvýšení sazeb, ale jejich opětovné snížení.
Švédská centrální banka mezitím stáhla hlavní sazbu hlouběji do záporu, na -0,5 % z -0,35 %, což trhy překvapilo, a navíc zdůraznila, že je připravená ji snížit i více, aby zkrotila klopýtající inflaci, nehledě na obavy trhu, že by těmito kroky mohla přispívat ke vzniku kreditní bubliny. Dolů zamířily akcie švédských bank, k jejichž propadu přispělo právě rozhodnutí tamní centrální banky.
Ceny ropy zastavily propad poté, co podle zprávy Reuters Venezuela oznámila, že se státy OPEC snaží domluvit s nečlenskými státy o možném zmražení produkce ropy. Cena Brentu se pohybovala pod 31 dolary za barel a WTI sklouzla až na 27 dolarů za barel.
Po středečním oživení obnovily pokles především evropské banky. Akcie francouzské banky Société Générale po neuspokojivých hospodářských výsledcích spadly o více než 10 % a do mínusu se vydala i Deutsche Bank, která ve středu výrazně posílila. Většina italských bank se pohybovala v mínusu kvůli přetrvávajícím obavám o zdraví italského bankovního sektoru. Italská vláda ve středu schválila balíček opatření, jenž by měl přispět k vyčištění bank od nesplácených úvěrů.
Výrazně oslabovaly rovněž akcie těžařského kolosu Rio Tinto, neboť firma se loni kvůli nízkým cenám železné rudy, uhlí a dalších komodit propadla do ztráty. Společnost také oznámila, že upouští od své "progresivní dividendové politiky", v rámci které se zavazovala, že nebude snižovat roční dividendy.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Švédská centrální banka Riksbank ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu na minus 0,50 procenta z minus 0,35 procenta. Snížení úroků bylo výraznější, než očekávali analytici, což vedlo k propadu švédské koruny na pětiměsíční minimum.
- Výrobce generických léků Mylan koupí švédskou farmaceutickou firmu Meda za 7,2 miliardy USD. Mylan díky dohodě získá nové léky a přístup na další trhy. Při započtení dluhu je hodnota dohody 9,9 miliardy USD. Vedení firmy Meda dohodu akcionářům doporučilo a Mylan má podporu dvou největších akcionářů, kteří vlastní zhruba 30 procent akcií firmy Meda. Transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí, napsala agentura Reuters.
- Šéf evropské pobočky Alphabetu Matt Brittin navrhuje, aby se mezinárodní daňová pravidla změnila takovým způsobem, aby firmy přesně věděly, kolik mají platit. Zároveň kritizuje evropské politiky, že nedělají dost pro to, aby byl daňový systém transparentní.
- Německá ministryně práce Andrea Nahlesová žádá zvýšení svého rozpočtu přinejmenším o půl miliardy eur ročně na vytvoření pracovních míst pro běžence. Situace, kdy uprchlíci více než rok po příchodu do Německa nemohou najít práci, podle ní vyvolává napětí ve společnosti a ohrožuje jejich možnost integrace.
- Jordan (Švýcarská národní banka): Frank je stále příliš nadhodnocený, jsme ochotní intervenovat na měnových trzích.
Výsledková sezóna
- Výnosy společnosti se propadly o 51 % z 9,31 miliard USD na 4,54 miliard USD (očekávání 4,57 miliardy USD) kvůli klesajícím cenám železné rudy, hliníku a mědi. Za špatnými výsledky stojí také odpisy ve výši 1,8 miliardy USD, a ztráty na měnovém a derivátovém trhu ve výši 3,3 miliardy USD. Společnost vyplatí dividendu 2,15 USD na akcii, ale v budoucnu její výši omezí.
- Výsledky Zurich Insurance ve 4Q: Čistá ztráta 424 milionů USD (odhad: 261 milionů USD).
- Finskému výrobci telekomunikačních zařízení Nokia vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk o 46 % na 734 milionů eur. Výsledky podpořila platba od firmy Samsung za urovnání patentového sporu. Dařilo se však i divizi síťového zařízení díky zájmu o výstavbu nových sítí v zemích jako Čína.
- Francouzskému výrobci alkoholických nápojů Pernod Ricard vzrostl v prvním fiskálním pololetí zisk o devět procent na 909 milionů eur. K růstu přispěl vysoký prodej šampaňského a whisky a silná poptávka v USA a na některých rozvíjejících se trzích podpořená poklesem eura vůči dolaru. Pernod Ricard vlastní také českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) a je druhým největším výrobcem lihovin na světě za britskou firmou Diageo.
- Francouzské ropné firmě Total vzrostl v loňském roce čistý zisk o 20 % na 5,1 miliardy USD. Firmě pomohla divize rafinace, jejíž zisk se zvýšil o 96 %. Naopak divizi těžby zisk klesl o více než 50 %, uvedla na svých internetových stránkách BBC.
- Čistý zisk francouzské banky Société Générale ve čtvrtém čtvrtletí stoupl o 19,5 procenta na 656 milionů eur. Hospodaření podpořil prodej podílu ve firmě Amundi a oživení poptávky po půjčkách. Výsledky však zaostaly za očekáváním kvůli vytvoření dodatečných rezerv ve výši 400 milionů eur na pokrytí nákladů na soudní spory. Firma je v České republice většinovým vlastníkem Komerční banky.
Zdroj: CNBC