Americké akcie ve čtvrtek v závěru napravily část ztrát, i tak ale odepsaly přes procento

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně oslabily a jejich širší index S&P 500 se během dne propadl až na nejnižší úroveň za dva roky. Trh během dne stahovaly akcie bank, spekulace o možném kroku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ale nakonec pomohly celkové ztráty zmírnit. Narůstající nejistota ohledně dalšího vývoje globální ekonomiky na devizových trzích podpořila zejména kurz japonského jenu.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,6 % na 15 659,5 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 1,23 % na 1 828,09 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,39 % na 4 266,84 bodu. Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních sektorech, z toho nejvíce finanční společnosti a veřejné služby, relativně nejlépe dopadly telekomunikace, energetika a odvětví spotřebního zboží. Index volatility VIX stoupl o 7 % na 28,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA, který se během dne dostal až pod 1,55 %, odevzdal nakonec jen necelé dva bazické body a zakončil na 1,65 %.
Index S&P 500 se během dne dotkl dvouletého minima. Od něj se odrazil po zprávách listu The Wall Street Journal, podle kterých je OPEC připraven ke spolupráci ohledně snižování produkce ropy, což pomohlo akciím energetických podniků. Chevron a ExxonMobil tak zakončily den okolo nuly.
"Podobné spekulace se na trhu objevují v poslední době celkem běžně, takže je potřeba je brát s rezervou. Ale už to, že se objevují, ukazuje, jak bolestivá situace na trhu je," uvedl Peter Boockvar, hlavní analytik The Lindsey Group. Podle řady komentářů tak odraz akcií od denních minim souvisel i s tím, že tak hluboké poklesy jednoduše přilákaly kupce.
Část poklesů z předchozích dnů napravily akcie Amazonu nebo Facebooku. Dařilo se také například cenným papírům společnosti Walt Disney.
Akcie bank padaly nejvýrazněji, a to kvůli obavám, že záporné úrokové sazby, které ve snaze podpořit hospodářský růst zavedly centrální banky v eurozóně a v Japonsku, jsou spíše součástí problému než jeho řešením. Akcie Bank of America například ztratily téměř sedm procent.
Narůstající nejistota ohledně dalšího vývoje globální ekonomiky podpořila zejména kurz jenu, který vůči dolaru vystoupil na nejvyšší hodnotu za téměř rok a půl. Za celý týden by přitom dolar vůči japonské měně mohl zaznamenat nejhorší výsledek od roku 2008.
Kurz dolaru v poslední době podkopávají obavy ohledně zpomalování růstu globální ekonomiky, propadu cen komodit a zdraví evropského bankovního sektoru. Z těchto obav naopak těží měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, jako je právě japonský jen.
"Hlavním hybatelem na trzích je teď ohromný pesimismus a neochota držet kromě nejbezpečnějších aktiv něco jiného," řekl agentuře Reuters analytik Steven Englander ze společnosti Citigroup.
Japonské měně k růstu pomáhaly také spekulace, že měnu intervencemi podporuje japonská centrální banka. Ta ale spekulace nepotvrdila. Japonsko nedávno snížilo úrokové sazby do záporného pásma, což by teoreticky mělo vést k poklesu hodnoty jenu. Kolísavost na trzích ale způsobila, že investoři japonskou měnu ve velkém skupují. Ve stabilnějším období ji používají kvůli jejímu nízkému výnosu k financování riskantnějších obchodů. Hodnota jenu tudíž nyní roste.
Výkon amerického dolaru k ostatním světovým měnám podkopala i skutečnost, že analytici neočekávají, že by americká centrální banka letos pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb.
Světové ceny ropy pokračovaly v poklesu. Dolů je nadále tlačily obavy z přetrvávajícího převisu nabídky nad poptávkou a příliš pomalé snižování produkce. Americká lehká ropa West Texas Intermediate v závěru obchodování klesla o 4,5 % na 26,21 USD za barel. V prodlouženém obchodování sestoupila až na dvanáctileté minimum 26,05 USD za barel.
Poklesu cen nezabránily ani informace zdrojů agentury Reuters, podle nichž se někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snaží dosáhnout s klíčovými nečlenskými producenty ropy dohody o "zmrazení" těžby na současné úrovni. S návrhem na dohodu údajně přišel venezuelský ministr ropného průmyslu Eulogio del Pino. "Ministr chce zorganizovat setkání před červnovým zasedáním OPEC, pokud bude dosaženo shody ohledně snížení nebo alespoň zmrazení těžby," řekl zdroj obeznámený se situací.
Investiční banka Goldman Sachs ve čtvrtek předpověděla, že ceny ropy zůstanou v prvním pololetí nízko. Zdůvodnila to nadbytečnými dodávkami suroviny na už tak přezásobený trh a zpomalováním růstu čínské ekonomiky. "Očekáváme, že ceny ropy se dále budou pohybovat mezi 20 a 40 dolary za barel," uvedla banka.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americká centrální banka úplně nezavrhuje možnost zavedení záporných úrokových sazeb, ke kterému loni přistoupila eurozóna a nedávno i Japonsko. Prohlásila to ve čtvrtek šéfka Fedu Janet Yellenová. "Neshazovala bych to ze stolu," řekla guvernérka před bankovním výborem Senátu.
- Šéf evropské pobočky Alphabetu Matt Brittin navrhuje, aby se mezinárodní daňová pravidla změnila takovým způsobem, aby firmy přesně věděly, kolik mají platit. Zároveň kritizuje evropské politiky, že nedělají dost pro to, aby byl daňový systém transparentní.
- Reuters: Venezuela navrhuje zmrazit produkci ropy na současném objemu.
- Futures na americké sazby signalizují, že investoři neočekávají další zvýšení sazeb v USA až do roku 2018.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 6. února klesl na 269 tisíc z 285 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 280 tisíc. Čtyřtýdenní průměr klesl na 281 250 z 284 750. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 30. ledna klesl 2,24 milionu z 2,260 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,255 milionu), čekalo se 2,250 milionu.
- Pacific Crest snižuje doporučení na akcie Twitteru na "sector weight" z "overweight".
Výsledková sezóna
- Čistý zisk globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně propadl o 64 % na 417 milionů dolarů. Po očištění od mimořádných položek však zisk na akcii stoupl na 65 centů ze 43 centů před rokem. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej odhadovali pouze na 58 centů.
- Čtvrtletní zisk amerického výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo meziročně stoupl téměř o třetinu na 1,72 miliardy dolarů. Růst prodeje v Severní Americe totiž kompenzoval negativní dopad silnějšího kurzu dolaru.
- Výsledky Time ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,66 USD), tržby: 877 milionů USD (odhad: 872,1 milionu USD).
- Výsledky AIG ve 4Q: Ztráta na akcii 1,10 USD (odhad: 0,93 USD). Firma zvýšila kvartální dividendu o 14 % na 32 centů a potvrdila program zpětného odkupu akcií v objemu 5 miliard USD. Do představenstva zvolila dva nové členy - Johna Paulsona a také Samuela Merksamera z Icahn Capital. Akcie firmy ve čtvrtek po poklesu o 3,57 % v poobchodní fázi přidávaly zhruba procento.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg
Aktuality

