Německá vláda prý nemůže dát záruky na to, jak dlouho budou moci zůstat tamní hnědouhelné elektrárny v provozu

Záruky na provoz hnědouhelných elektráren v Německu tamní vláda zájemcům o koupi hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall dát nemůže. Podle agentury Bloomberg to řekl ředitel sekce pro klimatickou politiku německého ministerstva životního prostředí Franzjosef Schafhausen. Přitom právě perspektiva provozu elektráren je podle ředitele energetické skupiny ČEZ Daniela Beneše, která se o německá aktiva Vattenfallu uchází, klíčová.
"Nikdo nemůže dát takový druh záruky," řekl podle Bloombergu Schafhausen.
Na začátku února Beneš v rozhovoru pro německý ekonomický deník Handelsblatt řekl, že skupina ČEZ plánuje podat závaznou nabídku na hnědouhelná aktiva Vattenfallu, avšak požaduje od německé vlády jasný výhled ohledně regulace sektoru až do let 2035-2040.
Vattenfall bude přijímat závazné nabídky na německá aktiva do konce března a o vítězi rozhodne pravděpodobně do poloviny roku.
"Očekáváme, že investoři budou informaci hodnotit pozitivně. Rozptýlily se obavy o probíhajícím tendru, kdy jsme právě délku provozu elektráren vnímali jako největší riziko," říká Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.
Vattenfall v Německu prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes 8 000 megawattů. V návazném tendru pak společnost prodává i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem 3 000 megawattů. Společnost odhadovala, že by jí prodej německých aktiv mohl přinést až 3,5 miliardy eur.
"Hodnota německých aktiv Vattenfallu je odhadována na zhruba dvě miliardy eur (bez odečtení závazků). My tato aktiva vidíme jako riziková z důvodu vysokých emisí CO2. Při současných cenách elektřiny na burze by navíc pravděpodobně byla ztrátová. Zaručení dlouhodobého výhledu regulace ze strany německé vlády nevidíme jako příliš pravděpodobné," uvedl na začátku února Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
O aktiva Vattenfallu se kromě ČEZ zajímají také Energetický a průmyslový holding (EPH) ve spolupráci s investiční skupinou PPF, Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal a německá energetická společnost Steag ve spolupráci s australskou investiční skupinou Macquarie.
Zdroj: J&T Banka, ČTK