Co má ECB ve skutečnosti za lubem? Zapomeňte na podporu ekonomiky!

Zanechme řečí o podpoře ekonomiky, ECB chce v důsledku něco jiného (byť to souvisí), říká Yra Harris, hlavní analytik Vine Street Trading. Podle něj jde de facto o "bailout" evropských bank. Mario Draghi podle Harrise zašel přesně tak daleko, jak jen mohl, aby nenarazil do zdi jménem Bundesbank.
"Když je řeč o bazuce, je řeč o válce. A v té válce jsou Jens Weidmann, šéf Bundesbank, a Mario Draghi," vysvětlil Harris ve vysílání CNBC.
ECB mimo jiné uvedla, že je v podstatě ochotná komerčním bankám zaplatit za to, že si od ní půjčí peníze, pokud je následně využijí na úvěry domácnostem a firmám v eurozóně. K tomu má sloužit druhé kolo cílených půjček bankám (TLTRO II), což jsou půjčky bankám na 4 roky za aktuálně nulový úrok s možností další slevy pro nejaktivnější banky v rámci tohoto programu.
"Toto další kolo LTRO má jediný účel - posbírat z finančního systému co nejvíce nekvalitních cenných papírů. Například jde o dluhopisy z rozvah italských bank," dodal Harris.
"Házejí do bank peníze, tím se ale nic zásadního nezmění," řekl agentuře Reuters ekonom Carsten Brzeski ze společnosti ING. "ECB nemůže nutit soukromý sektor, aby si šel do banky pro peníze. Úvěry jsou levné už teď. A vidíme rychlejší růst půjček? Ne," dodal. Čili také skepticismus, i když trochu "jinudy".
V důsledku by právě uvolněné ruce komerčních bank měly podle plánu ECB začít podpírat evropskou ekonomiku skrze úvěry, což ovšem Harris již nekomentoval. Pravda je, že i "bailout", ať o něm smýšlíme jakkoli, je svého typu podpora ekonomiky. Problém řady opatření centrálních bank (a politiků) v posledních letech ale zůstává morální hazard spojený s vykupováním něčeho, za co jsou investoři běžně trestáni, tedy nepovedených investic. Banky jsou ale ve školní třídě zvané světové trhy velice protežovaným žákem.
Zdroj: CNBC
Aktuality
