US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie v pondělí uzavřely kolem nuly, investoři jsou před zasedáním Fedu opatrní

Americké akcie pondělní seanci zahájily poklesem, během dne ale ztráty postupně mazaly a nakonec uzavřely poblíž nuly. Investoři se nepouštěli do riskantních obchodů a vyčkávali, jak ve středu skončí dvoudenní zasedání Fedu.

Redakce IW
Redakce IW
14. 3. 2016 | 21:30
Americké akcie

Dow přidal 0,09 % na 17 229,13 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,04 % na 4 750,28 bodu, zatímco S&P 500 oslabil o 0,13 % na 2 019,64 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,55 % na 16,92 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,961 %.

Osm z deseti hlavních sektorů skončilo v mínusu. Nedařilo se zejména energetickému odvětví a sektoru základních materiálů, zpevnily sektor cyklického spotřebního zboží a technologické odvětví.

Investoři čekají, jak skončí dvoudenní zasedání Fedu, které začne v úterý. Nečeká se sice, že by Fed upravil úrokové sazby, o to více pozornosti ale budou investoři věnovat komentářům Janet Yellenové na následující tiskové konferenci a zaktualizované makroekonomické prognóze, z nichž by mohlo být jasnější, jakým výsledkem skončí další hlasování o nastavení měnové politiky v USA.

Akcie hotelového řetězce Starwood Hotels & Resorts Worldwide (+7,82 %) přidaly bezmála osm procent poté, co společnost dostala konkurenční nabídku na převzetí za 76 USD za akcii. Do boje o Starwood Hotels & Resorts Worldwide vstoupila čínská skupina Anbang Insurance Group. Konsorcium firem, které Anbang Insurance Group vede, nabízí za Starwood 12,8 miliardy dolarů, tedy o 600 milionů dolarů více, než chce za společnost zaplatit konkurenční řetězec Marriott International (+2,96 %).

Prudce vyskočily akcie firmy 3D Systems (+25,11 %), které tak reagovaly na slušné hospodářské výsledky společnosti. Výrobce 3D tiskáren oznámil, že v posledním loňském čtvrtletí dosáhl tržeb 183,4 milionu USD a upraveného zisku na akcii 0,19 USD. Trh čekal upravený zisk na akcii jen 0,03 USD a tržby ve výši 166 milionů USD.

Nedařilo se naopak akciím těžařů Chesapeake Energy (-6,81 %) a Southwestern Energy (-6,75 %), které v pátek zažily solidní rally díky růstu cen ropy. V pondělí patřily cenné papíry těchto firem mezi nejslabší tituly v indexu S&P 500.

V indexu Dow nejvíce zpevnily akcie výrobce letadel Boeing (+1,37 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,22 %) a řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+1,11 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Pfizer (-1,31 %), výrobce počítačových čipů Intel (-1,04 %) nebo chemické firmy DuPont (-0,83 %).

Dolar posílil k euru i jenu

Americký dolar v pondělí dále zpevňoval. Euro a další evropské měny oslabovaly dozvuky zasedání ECB z druhé poloviny minulého týdne. Výsledky německých zemských voleb, které byly varováním pro stranu kancléřky Angely Merkelové, euro příliš neovlivnily.

Euro vůči dolaru večer oslabovalo o 0,55 % na 1,1106 EUR/USD a dolar k japonskému jenu rostl o 0,07 % na 113,80 USD/JPY.

Evropská měna zažila po čtvrteční sérii nových opatření ECB na podporu ekonomiky a inflace nejvýraznější kolísání od prosince, v pondělí se ale obchodování stabilizovalo. Investoři na devizovém trhu budou nyní sledovat nadcházející zasedání centrálních bank USA a Japonska. Také budou čekat na rozhodnutí centrálních bank Británie, Švýcarska, Austrálie a Norska.

Světové ceny ropy v pondělí obnovily pokles. Írán dal totiž o víkendu najevo, že se zatím nehodlá připojit k plánu na zmrazení těžby. Cena severomořské ropy Brent večer klesala o 1,7 % na 39,73 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 2,5 % na 39,08 USD za barel.

Íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne v neděli uvedl, že se jeho země zapojí do jednání o zmrazení těžby ropy až poté, co se její vlastní produkce vyšplhá na čtyři miliony barelů denně. V lednu těžba v Íránu podle zdrojů agentury Reuters dosahovala 2,93 milionu barelů denně.

Na zmrazení produkce ropy se v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar. Podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Zdroje agentury Reuters v pondělí uvedly, že těžařské země budou o zmrazení produkce pravděpodobně jednat v polovině dubna, a ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že není nutné, aby dohodu podepsal i Írán.

Investiční banka Morgan Stanley pak upozornila, že výraznějšímu růstu cen ropy brání kromě vysoké úrovně dodávek také zpomalující expanze světové ekonomiky. "Ceny ropy zřejmě dosáhly svého dna, ve zbytku letošního roku ale pravděpodobně zůstanou pod tlakem a vzhůru zamíří až v příštím roce," uvedla banka. Levná ropa podle ní poskytla hospodářskému růstu menší podporu, než mnozí očekávali.

Zlato v pondělí zlevnilo téměř o 18 dolarů na 1 233 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 14 centů na 15,36 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie