Americké akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly, za celý zkrácený týden zlevnily

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování bez výraznějších změn, za celý týden ale klesly. Náladu na trzích ve čtvrtek ovlivňovalo vyjádření šéfa saintlouiské pobočky Fedu Jamese Bullarda, který naznačil, že by centrální banka USA v brzké době mohla opět zvýšit úrokové sazby. Na Velký pátek budou finanční trhy ve Spojených státech zavřené.
Index Dow ve čtvrtek zpevnil o 0,08 % na 17 515,73 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,1 % na 4 773,50 bodu, zatímco S&P 500 klesl o 0,04 % na 2 035,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,34 % na 14,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,9 %.
Z deseti hlavních sektorů jich v plusu skončila polovina, nejvíce se dařilo telekomunikačnímu odvětví a sektoru veřejných služeb, nejvýrazněji naopak kleslo finanční odvětví.
Od pondělí do čtvrtka index Dow klesl o 0,49 %, S&P 500 odepsal 0,66 % a Nasdaq Composite ztratil 0,46 %. Indexy tak přerušily pětitýdenní růstovou sérii.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+2,19 %), počítačového obra IBM (+1,75 %) a energetické firmy Chevron (+1,35 %). Nedařilo se naopak akciím výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,27 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-0,92 %) nebo investiční banky JPMorgan Chase (-0,77 %).
Šéf saintlouiského Fedu James Bullard ve čtvrtek prohlásil, že další zvýšení úrokových sazeb v USA nemusí být daleko. Situace na americkém trhu práce se podle něj nadále zlepšuje a revize makroekonomické prognózy, kterou centrální banka USA provedla na svém březnovém zasedání, byla podle Bullarda jen relativně malá. V posledních týdnech Bullard výrazně ubral ze své holubičí rétoriky a naopak se více přiklonil na stranu jestřábů, kteří by rádi sazby v USA viděli výše.
Hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian pak upozornil, že by investoři měli počítat s tím, že akcie mohou projít dílčí korekcí a zlevnit o pět až deset procent. El-Erian varuje zejména před podpůrnými opatřeními centrálních bank či zpětnými odkupy akcií, které mohou cenné papíry krátkodobě podpořit a vyhnat na příliš vysoké úrovně. Celková situace v USA ale podle El-Eriana není špatná a to, že akcie v příštích měsících korekcí projdou, není nezbytné, jen možné.
Dolar pokračoval v růstu, ropa naopak dále zlevňovala
Americký dolar ve čtvrtek pátým dnem v řadě rostl ke koši hlavních světových měn. Reagoval tak na slova šéfa saintlouiské pobočky Fedu Jamese Bullarda, který řekl, že další zvýšení sazeb v USA nemusí být daleko. Již ve středu navíc Bullard řekl, že ke zvýšení sazeb by Fed mohl přikročit už v dubnu.
Dolarový index, který sleduje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, před 18.30 SEČ vykazoval nárůst o zhruba 0,12 % na 96,16 bodu. Euro k americkému dolaru se ve stejnou dobu pohybovalo beze změn na 1,1182 EUR/USD a dolar k japonskému jenu přidával 0,3 % na 112,695 USD/JPY.
Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v poklesu. Dolů je tlačí rekordně vysoké zásoby suroviny ve Spojených státech.
Krátce po 18.00 SEČ cena severomořské ropy Brent ztrácela 0,3 % a pohybovala se kolem 40,35 USD za barel. Severoamerická lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 0,7 % na 39,50 USD za barel.
Středeční údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 9,4 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali mnohem mírnější nárůst o 3,1 milionu barelů.
Jeden z představitelů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) navíc ve středu upozornil, že připravovaná dohoda mezi Ruskem a několika členskými zeměmi kartelu OPEC o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních možná postrádá smysl. Prostor pro zvýšení těžby má totiž podle něj pouze jeden účastník jednání, a to Saúdská Arábie.
Zlato ve čtvrtek večer zdražovalo o dva dolary na 1 217,25 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak klesala o deset centů na 15,20 USD za trojskou unci.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Podnikatelská aktivita v americkém sektoru služeb se v březnu opět navrátila k expanzi. Předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit vyskočil na 51 bodů z předchozích 49,7 bodu. Čekal se růst indexu na 51,4 bodu. Předběžný kompozitní index nákupních manažerů vzrostl na 51,1 bodu z únorových 50 bodů, které značily stagnaci.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 2,8 %. Trh počítal s 3% poklesem po předchozím revidovaném růstu o 4,2 %. Po očištění o dopravu objednávky klesly o procento, čekal se jen 0,3% pokles po lednovém revidovaném růstu o 1,2 %. Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, které indikují budoucí kapitálové výdaje, se v únoru propadly o 1,8 % po předchozím revidovaném růstu o 3,1 %, čekalo se, že klesnou jen o 0,5 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 19. března vzrostl na 265 tisíc z 259 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 265 tisíc). Čekalo se 269 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 12. března klesl na 2,179 milionu z 2,218 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,235 milionu), čekalo se 2,235 milionu.
- Hedgeový fond Starboard Value bude usilovat o výměnu celé správní rady americké internetové společnosti Yahoo! a sám nominoval své lidi na všech devět jejích členů. Fond to uvedl ve čtvrtečním dopise akcionářům Yahoo!. Starboard vede kampaň za zásadní změny v Yahoo! již od roku 2014.
- Raytheon zvyšuje celoroční dividendu o 9,3 % na 2,93 USD z 2,68 USD.
- UBS začíná pokrývat akcie Wells Fargo s doporučením "prodat" kvůli riziku slabého růstu výnosů a vysokým valuacím.
- Deutsche Bank snižuje doporučení na akcie General Dynamics na "držet" z "kupovat".
- Bank of America snižuje doporučení na akcie HSBC na "underperform" z "neutral".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA v uplynulém týdnu klesl o 15 na 372. Uvedla to společnost Baker Hughes, která počty aktivních vrtných souprav sleduje. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu klesl o 12 na nové rekordní minimum 464.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech se bude postupně zvyšovat a inflace se bude přibližovat 2% cíli americké centrální banky (Fed). Prohlásil to v pondělí prezident richmondské pobočky Fedu Jeffrey Lacker.
- Index aktivity chicagského Fedu v únoru klesl na -0,29 bodu z 0,41 bodu v lednu (revidováno z 0,28 bodu).
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 7,1 % na celoročně přepočítané tempo 5,08 milionu jednotek. Čekal se mírnější pokles o 3 % na 5,31 milionu jednotek. V lednu prodeje o 0,4 % stouply a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,47 milionu jednotek.
- Americká technologická společnost Apple v pondělí na tiskové konferenci představila novou verzi chytrého telefonu. Přístroj je menší a levnější než předchozí verze a nese název iPhone SE. Jeho cena bude v USA začínat na 399 dolarech, v Evropě bude dostupný od 489 eur. Současně Apple představil tablet iPad Pro s 9,7palcovou obrazovkou a nové řemínky pro hodinky Apple Watch.
- Americká společnost IHS, která poskytuje informace a analýzy podnikové sféře, se dohodla na spojení s londýnským dodavatelem finančních informací a služeb Markit v transakci za zhruba 5,9 miliardy dolarů. Vyplývá to z pondělního sdělení IHS. Akcionáři IHS budou mít po spojení 57 % sloučené společnosti IHS Markit, jejíž tržní hodnota se bude pohybovat kolem 13 miliard dolarů. Zbytek firmy budou vlastnit akcionáři Markitu.
- Americký hotelový řetězec Starwood Hotels & Resorts obdržel od Marriott International vylepšenou nabídku na převzetí, které nyní dává přednost před nabídkou čínské skupiny Anbang Insurance. Spojením Marriottu a Starwoodu by vznikl největší hotelový řetězec na světě s více než 5 500 hotely ve více než 100 zemích světa, včetně České republiky.
- Americká společnost Priceline Group se dohodla s Kubou, že bude nabízet prostřednictvím své dceřiné společnosti Booking.com americkým klientům ubytování v hotelech na Kubě. Stává se tak první americkou internetovou cestovní agenturou, která uzavřela dohodu s Kubou. Řekl to agentuře Reuters výkonný ředitel Booking.com Todd Dunlap.
- Z vedení farmaceutické společnosti Valeant Pharmaceuticals odstoupí její výkonný ředitel Michael Pearson a členem jejího představenstva se stane aktivistický investor Bill Ackman, který v ní drží významný podíl. Firma současně oznámila revizi hospodářských výsledků za rok 2014 a první čtvrtletí roku 2015.
- Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding prodá ve fiskálním roce 2015, který skončí tento měsíc, prostřednictvím svých několika internetových stránek zboží za rekordní více než tři biliony jüanů (11,1 bilionu Kč). Důležitou hranici tří bilionů jüanů se firmě podařilo překonat deset dní před koncem fiskálního roku.
- Monsanto jedná se společností Bayer ohledně potenciální akvizice divize vývoje obilnin v hodnotě 30 miliard USD.
- Oppenheimer snižuje cílovou cenu akcií Amazonu na 660 ze 700 USD.
- Index cen domů FHFA v lednu vzrostl proti prosinci v souladu s očekáváním o 0,5 % (prosinec revidován na +0,5 % z +0,4 %).
- Tempo růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru USA se v březnu mírně zvýšilo. Předběžný index nákupních manažerů sestavovaný společností Markit se zvýšil na 51,4 bodu z 51,3 bodu v únoru.
- Index aktivity richmondského Fedu v březnu stoupl na 22 bodů z -4 bodů (odhad: -1 bod).
- Americký průmyslový konglomerát General Electric podepsal s kubánskou vládou memorandum o porozumění týkající se zamýšleného prodeje zařízení pro energetiku, letectví a zdravotnictví. Akcie GE v úterý -0,06 %.
- Index S&P 500 přidal od únorového minima přes 10 %, čímž se dostal ke svému 50týdennímu klouzavému průměru. Index volatility VIX díky tomu klesl o polovinu na nejnižší úroveň v letošním roce. Co tyto pohyby říkají o dalším možném vývoji?
- Americká automobilka Ford Motor investuje 200 milionů eur do výroby menšího sportovně užitkového vozu EcoSport v rumunské divizi Automobile Craiova. Oznámil to v úterý generální ředitel Ford Europe Jim Farley. Rumunsko bude kromě Ruska jediným místem výroby tohoto modelu pro evropský trh. Akcie Fordu v úterý -0,51 %.
- Prodejci německé automobilky Volkswagen ve Spojených státech požadují po firmě kompenzaci za finanční škody, které jim způsobil skandál s manipulací s měřením emisí. Prodejci podle serveru Automotive News o odškodné požádali minulý týden na setkání s manažery Volkswagenu.
- Americký stát Kentucky zažaloval německou automobilku Volkswagen kvůli skandálu s měřením emisí. Oznámil to v úterý tamní generální prokurátor Andy Beshear. Firma podle něj manipulací s testy emisí porušila zákony o ochraně spotřebitelů. Beshear požaduje, aby firma zaplatila pokutu v řádu milionů dolarů a poskytla odškodné majitelům aut, v nichž je nainstalován software umožňující manipulovat s testy. Podobné žaloby na Volkswagen již dříve podaly čtyři americké státy, uvedla agentura AP. Akcie Volkswagenu v americkém obchodování v úterý +2,76 %.
- Citigroup snížila doporučení na akcie Yahoo! na "neutral" z "buy". Akcie Yahoo! v úterý -0,17 %.
RBC snížila doporučení na akcie Starwood Hotels & Resorts Worldwide na "neutral". Akcie Starwood v úterý -0,44 %.
Akcioví investoři jsou od poloviny února opět v rauši, strach z možné recese opadává a na trzích to vypadá, jako kdyby růst nemohlo prakticky nic zastavit. Analytici z UBS varují před přílišným optimismem a očekávají brzké dosažení vrcholu a následný propad.
- Americká letecká společnost Virgin America kontaktuje potenciální kupce a najala si finanční poradce pro možný prodej celé firmy nebo její části. Agentuře Bloomberg to ve středu sdělily informované zdroje. Firmu založil v roce 2007 britský miliardář Richard Branson, jehož skupina Virgin Group má ve Virgin America čtvrtinový podíl.
- Trh se sójovými boby doposud stagnoval kvůli vysokým dodávkám. Nyní se však na trh začíná vracet život díky oleji. Klimatický jev El Niño zasáhl produkci palmového oleje a zvýšil jeho ceny. To následně podpořilo sójové boby, které se zpracovávají na olej používaný hlavně na vaření nebo na sójovou moučku používanou hlavně jako vysokoproteinové krmivo pro hospodářská zvířata, píše list Financial Times.
- Připravovaná dohoda mezi Ruskem a několika členskými zeměmi kartelu OPEC o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních možná postrádá smysl. Prostor pro zvýšení těžby má totiž pouze jeden účastník jednání, a to Saúdská Arábie. Upozornil na to ve středu šéf oddělení ropného průmyslu v Mezinárodní agentuře pro energii (IEA) Neil Atkinson.
- Společnost Oracle žaluje Hewlett Packard Enterprise za to, že firma využila na technickou podporu operačního systému Oracle služeb jiné společnosti. Oracle přitom trvá na tom, aby pro správu a technickou podporu systémů Oracle byly využívány pouze služby Oracle.
- Společnost Home Depot podepsala dohodu s firmou Google, přesune některá svá data na cloudové servery Googlu.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v únoru vzrostly o 2 % na celoročně přepočítané tempo 512 tisíc jednotek, víceméně v souladu s odhady. Čekal se růst na 510 tisíc jednotek po lednových revidovaných 502 tisících jednotek(revidováno z 494 tisíc jednotek). Mediánová cena domu meziročně vzrostla o 2,6 % na 301 400 dolarů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Nike ve 3QFY2016: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,48 USD, meziročně +22 %), tržby 8,03 miliardy USD (odhad: 8,2 miliardy USD, meziročně +8 %). Akcie Nike v úterním after-marketu -4,2 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK