Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, stáhly je banky a pokles cen ropy

Všechny velké evropské burzy uzavřely čtvrteční obchodování se ztrátou. Nejhůře se vedlo bankám, především italským. Na negativním výsledku indexů se ale podílel i odpolední pokles cen ropy.
Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování téměř o procento (0,95 %) níže než ve středu. Index londýnské burzy FTSE 100 ve čtvrtek odepsal 24,74 bodu a skončil o 0,4 % níže než ve středu. Podobně na tom byly i ostatní velké burzy, německý DAX přišel o 93,89 bodu neboli 0,98 % a francouzský CAC 40 ztratil 38,73 bodu neboli 0,9 %.
Investoři nejprve vstřebávali holubičí tón poznámek z březnového jednání rady Fedu zveřejněných ve středu, odpoledne se k k tomu přidal tlak na cenu ropy v důsledků zpráv o rostoucích zásobách suroviny v USA.
Z jednotlivých titulů se ve čtvrtek dařilo například britskému maloobchodnímu prodejci Marks & Spencer, jehož postrčila ke tříprocentnímu růstu příznivá zpráva o vývoji tržeb v letošním prvním čtvrtletí (o 1,9 lepší než ve 4Q2015). Naopak banky, především italské domy UBI Banca, Banco Popolare, BMPS a UniCredit, utrpěly ztrátu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka (ECB) je v případě potřeby připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky. Nediskutuje však o možnosti podpořit ekonomiku a inflaci přímou distribucí peněz mezi obyvatele eurozóny. Uvedl to ve čtvrtek hlavní ekonom ECB Peter Praet.
- Někteří představitelé Evropské centrální banky (ECB) na březnovém zasedání vyjádřili obavy z negativních dopadů, jež by mohlo přinést snižování úrokových sazeb hlouběji do záporného pásma. Objevil se rovněž názor, že nová nabídka levných úvěrů pro komerční banky by mohla vést k jejich závislosti na financování ze strany ECB. Ukázal to zápis ze zasedání, který ve čtvrtek ECB zveřejnila. Banka podle zápisu nicméně zůstává připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky, pokud to vývoj ekonomiky bude vyžadovat.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila úvěrový rating největší české energetické společnosti ČEZ o jeden stupeň na Baa1 z dosavadní známky A3. Důvodem jsou nízké ceny energií. Výhled ratingu je podle agentury stabilní, což znamená, že v nejbližších měsících nehrozí jeho další zhoršení.
- Průmyslová výroba v České republice v únoru zrychlila meziroční růst na 5,6 % z lednového revidovaného růstu 1,3 %. Proti lednu ale očištěná průmyslová produkce klesla a nových zakázek meziročně přibylo jen o půl procenta. Výsledky ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.
- Tržby v českém maloobchodě bez aut v únoru zrychlily meziroční růst na 8,5 %, v lednu se tržby zvýšily o 4,8 %. Přispěl k tomu zejména vyšší počet pracovních i kalendářních dní. Více než před rokem lidé utratili hlavně v internetových a zásilkových obchodech, rostly také tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty a potraviny. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad.
- Stavebnictví v ČR v únoru zpomalilo meziroční pokles na 2,3 procenta po lednovém revidovaném poklesu o 10,6 procenta. Vývoj ovlivnil vzestup produkce inženýrského stavitelství, naopak u pozemního se její úroveň opět snížila. Meziročně ubylo i zahájených a dokončených bytů.
- Řecká nezaměstnanost v lednu vystoupala až na 24,4 procenta. V prosinci loňského roku čítala 24,2 procenta, uvedla agentura Bloomberg. Trh očekával, že v lednu nezaměstnanost stoupne, ale mírněji, na 24,3 procenta.
- Česká národní banka v únoru na devizovém trhu utratila za intervenci proti vlastní měně za zhruba 17 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ve čtvrtek ČNB zveřejnila.
- Evropská komise se dožaduje vzniku seznamu daňových rájů. Měla by se ho dočkat v typicky velkorysém termínu - do půl roku. V reakci na nedávná rozsáhlá odhalení v kauze Panamských dokumentů to ve čtvrtek prohlásil eurokomisař pro hospodářské otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Panamu zároveň velmi ostře vyzval, aby svůj přístup k problematice přehodnotila.
- Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR), která patří indické Tata Motors, prodala v loňském fiskálním roce, tedy za rok do konce března, rekordních 521 571 vozů. Meziročně její prodej stoupl o 13 procent díky vysoké poptávce po jejích sedanech Jaguar XE a XF a sportovně-užitkovém modelu Land Rover Discovery Sport.
- Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v Petrohradě označil zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů o firmách svých přátel v daňových rájích za pokus destabilizovat situaci v Rusku jeho nepřáteli, kterým vadí "jednota a semknutost ruského lidu". Sám v dokumentech žádnou "korupční složku" nenašel.
- Zástupci zaměstnanců německé automobilky Volkswagen ve čtvrtek obvinili šéfa vlajkové značky VW Herberta Diesse, že se snaží využít skandál kolem manipulace s měřením emisí naftových vozů jako záminku pro rušení pracovních míst. Informovala o tom agentura Reuters.
- Míra nezaměstnanosti v Polsku v březnu klesla na rovných deset procent z únorových 10,3 procenta. Dostala se tak na nejnižší březnovou úroveň za čtvrt století, uvedlo tamní ministerstvo práce.
- Evropský výrobce letecké techniky Airbus podepsal s německou průmyslovou skupinou Siemens dohodu o spolupráci na poli hybridních a elektrických pohonů. Cílem je postavit malá letadla, která by mohla být zčásti poháněna elektrickou energií.
- Bulharská plynárenská společnost Overgas zažalovala u pařížského arbitrážního soudu ruskou státní firmu Gazprom. Náměstek generálního ředitele Overgasu Svetoslav Ivanov řekl, že ruský dodavatel porušil dohodu o zásobování plynem, která je platná do konce roku 2019. Mluvčí Gazpromu se k záležitosti odmítla vyjádřit.
- Generální ředitel rakouské banky Hypo Landesbank Vorarlberg Michael Grahammer odstupuje z funkce. Banka totiž byla zmíněna v kauze Panama Papers, která mapuje převody peněz do daňových rájů. Jde o jednoho z prvních vrcholových bankéřů, který v souvislosti s kauzou končí ve funkci. Grahammer řekl, že banka ani on sám zákon neporušili, ale že se tak rozhodl částečně i kvůli tlaku médií.
- Novým předsedou dozorčí rady petrochemické společnosti Unipetrol je od čtvrtka Wojciech Jasiński, šéf představenstva polské společnosti PKN Orlen, která od roku 2005 Unipetrol vlastní. Ve funkci nahradil Jacka Krawiece, který rezignoval v prosinci. Novým členem dozorčí rady byl ve čtvrtek také jmenován Zbigniew Leszczyński.
- Britský premiér David Cameron ve čtvrtek připustil, že s manželkou vlastnil akcie v offshoreové společnosti jeho zesnulého otce, jehož jméno se objevilo v Panamských dokumentech o uživatelích daňových rájů. Podle BBC ale zdůraznil, že všechny akcie prodal v roce 2010. Již dříve prohlásil, že on, jeho manželka ani děti žádné akcie ani majetek ve firmách v daňových rájích v současnosti nevlastní.
Výsledková sezóna
- Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group v loňském roce hospodařila se ziskem před zdaněním 172 milionů eur. Hrubé předepsané pojistné se jí meziročně snížilo o 1,4 % na devět miliard eur. Skupina tak potvrdila předběžné výsledky, které nadvakrát zveřejnila již na konci ledna a v polovině března. Čistý zisk se společnosti propadl o více než 70 %.
Zdroj: CNBC
Aktuality

