UniCredit: Region střední a východní Evropy zopakuje loňský růst

Hospodářský růst vykážou letos všechny země střední a východní Evropy. Region, který zahrnuje ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, zopakuje růst z roku 2015, kdy jeho ekonomika stoupla nejrychleji od globální finanční krize. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy bankovní skupiny UniCredit. V Česku předpokládá letos růst hrubého domácího produktu o 2,2 %, příští rok o 3 %.
Finanční trhy zaznamenaly podle analýzy na začátku roku velké otřesy vyvolané obavami týkajícími se Číny, dále výhledy pro globální růst a zdraví evropského bankovního sektoru. Globální výprodej měl značný dopad na rozvíjející se trhy, a to přesto, že nebyl podložený konkrétními důkazy o hrozící recesi.
"S ohledem na tyto skutečnosti vyčníval region jako ostrov stability s omezenými poklesy a rychlým ekonomickým oživením. Růst posiloval v Turecku, Chorvatsku i Srbsku. Tyto poslední dvě země zaznamenaly utlumení růstu z důvodu nedostatečného politického prostoru v oblastech vysokých fiskálních deficitů a zadlužení. Růst v Turecku poháněl fiskální a měnový růst. Recese v Rusku a na Ukrajině se zmírnila," uvedl hlavní ekonom skupiny UniCredit pro region střední a východní Evropy Lubomír Mitov.
Celkový růst regionu by měl být nadále silný a vyváženější, růst pravděpodobně zrychlí i v Chorvatsku a Srbsku. Oživení růstu později v tomto roce očekává banka i v Turecku. Rusko i Ukrajina se dostanou z recese, oživení však bude nerovnoměrné a pomalé, brzděné absencí strukturálních reforem nezbytných pro podporu potenciálního růstu.
I přes masivní domácí poptávku budou cenové tlaky v tomto roce nízké, mimo jiné kvůli nižším cenám ropy a potravin. Analýza neočekává, že by inflace dosáhla cíle centrálních bank před koncem příštího roku, kdy bude relevantní opětovné zvyšování úrokových sazeb. Centrální banky zatím s největší pravděpodobností neuskuteční žádné kroky.
Zdroj: ČTK