US MARKETOtevírá za: 3 h 0 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Prasečí chřipka přinese novou recesi

Stovky miliard dolarů globálního HDP by byly ztraceny v případě zpomalení světového obchodu následkem prasečí chřipky a obrovské množství pracovní síly by skončilo v nemocnicích. Náklady na léčbu by se vyšplhaly na miliardy dolarů.

Jana Horáčková
Jana Horáčková
2. 9. 2009 | 6:00
Recese

Od prvních případů prasečí chřipky v Mexiku bylo provedeno spoustu analýz.

WHO (Mezinárodní zdravotnická organizace) spekulovala o pandemii a situaci přirovnávala ke španělské chřipce v roce 1918, kdy zemřelo téměř 100 milionů lidí. Historikové se domnívají, že se nakazil jeden ze tří lidí z celkové tehdejší světové populace. Také ekonomové začali zkoumat otázku prasečí chřipky.

Zatím prasečí chřipka tolik lidí nezabila a většina lidí si myslí, že její vrchol byl již před několika měsíci a tím to skončilo. WHO před těmito úvahami už několikrát varovala a nedávno přinesla nová čísla.

H1H1 = 2 miliardy lidí v ohrožení

Až dvě miliardy lidí by mohly virem H1N1 v příštích dvou letech onemocnět. Problém je, že čísla jsou závratná a tedy těžko uvěřitelná. Navíc se těžko bere vážně onemocnění, pod kterým si většina lidí představí tak akorát obyčejnou rýmu.

Počet nakažených by se musel každých několik dní zdvojnásobit, abychom se skutečně dostali až na dvě miliardy.

WHO se může mýlit, ale lidé se skrytou poruchou mohou zemřít a firmy mohou být uvedeny mimo provoz. Žádná zpravodajství nám neukazují obrázky zavřených podniků ani evakuaci lidí z budov.

Veřejnost věří spíše tomu, že prasečí chřipka je jenom nesmysl vymyšlený aktivisty propagujícími zdraví a novináři, aby bylo o čem psát.

Veřejnost ignoruje tento problém možná i proto, že nemá přístup ke statistickým datům a nevidí, že každý den přibývají nakažení. Pravděpodobně jich je ale mnohem více, a to o ty, kteří mají pouze lehký průběh nemoci a ani neví, že ji mají a nakazí tak další.

Firmy ani celý zdravotnický sektor nejsou připraveny na tak rozsáhlou nákazu. Nepočítá se až se 40% nemocných zaměstnanců doma nebo v nemocnici.

H1N1 = hrozba ekonomického oživení

Světová recese se blíží ke konci, jak to alespoň vyplývá z nedávných zpráv předních centrálních bankéřů a ekonomů. Hrubý domácí produkt by měl začít růst již koncem tohoto roku, pokud se tak už v některých zemích již nestalo.

Centrální banky napumpovaly do kapitálových trhů stovky miliard dolarů, aby finanční systém minimálně dočasně zachránily. Desítky milionů lidí přišlo o práci a těžko nalézají novou. Naděje, že by se situace neměla dále zhoršovat a neměla by nastat několikaletá krize, je nyní vysoká.

Firmy a finanční instituce udělaly všechno možné, jen aby nezkrachovaly. Teď musejí poslouchat o tom, že něco, co by nemohly ovlivnit, a na co nejsou připravené, by jim překazilo všechny snahy na záchranu a oživení.Díky prasečí chřipce by totiž světovou ekonomika mohl čekat ještě větší propad, než jaký jsme nedávno zažili.

Finanční i komerční sektor by mohly s pandemií bojovat, i kdyby byly nakaženy 2 miliardy lidí, pokud by byl růst světové ekonomiky dostatečně silný, což zatím stále není.

Obrovské úsilí politiků a vlád možná zachránilo většinu zemí z nečekané a bezprecedentní ekonomické kalamity. Ale přichází další hrozba, které může být stejně velká jako kreditní a hypotéční krize, ale je zatím bohužel povětšinou ignorována.

Zdroj: 247wallst.com

HDPRecese
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika