Americké akcie v úterý výrazně zpevnily, do karet jim hrála dražší ropa

Akcie ve Spojených státech v úterý rostly a index Dow zažil nejlepší seanci za poslední měsíc. Nejlépe si vedly energetické firmy, kterým pomohl růst cen ropy. Akcie hliníkárenské firmy Alcoa, která v pondělí odstartovala výsledkovou sezónu za první kvartál, však klesly. Ceny ropy stouply nejvýše za čtyři měsíce a dostaly se na téměř 45 dolarů za barel.
Dow přidal 0,94 % na 17 721,25 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,97 % na 2 061,72 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,8 % na 4 872,09 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,67 % na 14,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,774 %.
V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, které vzrostly o tři, respektive dvě procenta, a finančnímu sektoru. Nejmenší přírůstky si naopak připsaly technologické odvětví, sektor zdravotní péče, průmyslové odvětví a telekomunikační sektor.
Akcie hliníkárenského obra Alcoa (-2,67 %) odepsaly více než dvě a půl procenta poté, co po konci pondělního obchodování společnost zveřejnila své hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí. Firma oznámila, že v prvních třech měsících letošního roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,07 USD nad odhadem trhu 0,02 USD při tržbách 4,9 miliardy USD pod odhadem trhu 5,2 miliardy USD. Společnost se potýkala s nízkými cenami komodit, negativní vliv měl i silný kurz dolaru. Výsledky ovlivnilo také uzavírání provozů. Šéf podniku Klaus Kleinfeld ale očekává, že poptávka po hliníku se letos bude zvyšovat rychleji než nabídka. V pondělním after-marketu akcie Alcoy zlevňovaly zhruba o 3,5 %.
Analytici podle ankety agentury Thomson Reuters očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 za první čtvrtletí klesly o 7,5 %.
Téměř dvě procenta naopak v úterý přidaly akcie investiční banky JPMorgan Chase (+1,86 %), která plánuje zveřejnit hospodářské výsledky za první kvartál před začátkem středečního obchodování. Analytici dotázaní agenturou FactSet v průměru odhadují, že banka vykáže zisk na akcii 1,26 USD oproti 1,45 USD za stejné období o rok dříve. Ještě na konci roku ale analytici čekali, že banka vykáže zisk na akcii 1,54 USD. Výnosy by společnosti podle analytiků měly meziročně klesnout o 5,7 % na 23,41 miliardy USD.
Po konci úterního obchodování na trh kvartální hospodářská čísla poslal mimo jiné železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +1,88 %). Zisk na akcii společnosti dosáhl 37 centů, zatímco loni činil za stejné období 45 centů. Výsledek byl nicméně v souladu s očekáváním analytiků. Tržby firmě meziročně klesly o 14 % na 2,62 miliardy USD, trh čekal 2,68 miliardy USD. Akcie firmy v úterní poobchodní fázi mírně zdražovaly.
Akcie ropného podniku Marathon Oil (+12,43 %) vyskočily o více než deset procent v reakci na zprávu, že společnost plánuje prodat aktiva v hodnotě 950 milionů dolarů. Firma rovněž řekla, že se plánuje zaměřit na méně rizikové americké ropné zdroje s cílem ochránit své portfolio proti propadu cen suroviny na trzích.
V indexu Dow v úterý zpevnilo všech třicet titulů. Nejvíce zdražily akcie energetické společnosti Chevron (+2,38 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (+2,08 %) a výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,97 %). Nejméně naopak vzrostla cena akcií řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,04 %), technologické společnosti Cisco Systems (+0,07 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,12 %).
Dolar posílil, ropa se dostala na čtyřměsíční maximum
Dolar v úterý ožil a vzdálil se více než 7měsíčnímu minimu vůči koši předních světových měn. Podporou mu byly vyšší ceny ropy, které mezi investory povzbudily zájem o investice s vyšší výnosností.
V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabovalo o 0,1 % na 1,139 EUR/USD a k jenu stoupalo o 0,4 % na 123,58 EUR/JPY. Dolar vůči jenu rostl o 0,5 % na 108,51 USD/JPY.
Severomořská ropa Brent se v úterý odpoledne vyhoupla na 4měsíční maximum nad 44 USD za barel. Trh reagoval na zprávu, podle níž se Moskva a Rijád před nedělní schůzkou ropných zemí v zásadě shodly na zmrazení produkce suroviny. Výrazně zdražila i severoamerická ropa WTI.
Diplomatický zdroj z katarské metropole Dauhá ruské agentuře Interfax řekl, že Rusko a Saúdská Arábie dosáhly shody ohledně zmrazení produkce. Oba největší světoví producenti ropy se rovněž údajně shodli, že konečné rozhodnutí nebude záviset na postoji Teheránu, který se po nedávném uvolnění protiíránských sankcí omezování produkce vzpírá.
Trh v posledních dnech vsadil na to, že nedělní schůzka předních těžařských zemí v Dauhá dosáhne cíle dohodnout se na zmrazení produkce ropy na lednových úrovních. Úterní zprávu ale analytici i obchodníci berou s určitou rezervou.
"Není to poprvé, co Rusové přišli s tvrzeními o brzké dohodě na zmrazení těžby," řekl agentuře Reuters analytik Gene McGillian z firmy Tradition Energy.
Zlato v úterý zlevnilo o dva dolary na 1 255,60 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra se naopak zvýšila o čtvrt dolaru na 16,18 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Rozpočtový deficit Spojených států se v březnu více než zdvojnásobil na 108 miliard dolarů z loňských srovnatelných 53 miliard USD. Od počátku fiskálního roku deficit stoupl o pět procent. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí.
- Ceny dovozu do Spojených států v březnu meziročně klesly o 6,2 %. Meziměsíčně naopak o 0,2 % stouply, očekával se růst o 1 %. Ceny vývozu v březnu meziročně klesly o 6,1 %. Meziměsíčně se ceny vývozu nezměnily, ačkoli trh čekal pokles o 0,2 %.
- Šance na přijetí smlouvy o volném obchodu mezi USA a Evropskou unií do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy jsou minimální, říká specialista na transatlantické vztahy z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) Josef Braml. Americký prezident Barack Obama bude 24. dubna během návštěvy Hannoveru jednat s evropskými politiky o smlouvě TTIP zaručující volný obchod mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Podle německého experta však Obama příliš dlouho otálel a uzavření smlouvy již ve funkci nejspíše nestihne.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled vývoje světové ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká jen mírné zrychlení globálního růstu na 3,2 % z loňského tempa 3,1 %, zatímco ještě v lednové prognóze odhadoval růst na 3,4 % a loni v říjnu na 3,6 %.
- Největší japonská makléřská společnost Nomura Holdings omezí svou makléřskou divizi a zruší stovky pracovních míst v Evropě a Americe. Podnik tak po letech masivních ztrát v zahraničí zřejmě částečně ustupuje od záměru stát se předním světovým hráčem v odvětví makléřských služeb. Nomura zatím podrobnosti ke změnám nesdělila, hodlá tak učinit až v průběhu dubna.
- Čínské podniky by letos mohly ve Spojených státech investovat rekordních 20 až 30 miliard dolarů, zejména prostřednictvím fúzí a akvizic. Předpovídá to výzkumná skupina Rhodium Group a americká Národní komise pro vztahy mezi Spojenými státy a Čínou (NCUSCR).
Výsledková sezóna
- Výsledky CSX v 1Q2016: Zisk na akcii 0,37 USD (v souladu s odhady), tržby 2,62 miliardy USD (odhad: 2,68 miliardy USD). Akcie CSX v úterním after-marketu +0,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK