Bernanke se s tím nepáře: Helikoptérové peníze jsou nejlepší alternativa, když jinak měnová politika nefunguje

Podle bývalého šéfa americké centrální banky je velice nepravděpodobné, že by se Fed v nejbližší době uchýlil k obnově podpory ekonomiky financované nově "vytištěnými" penězi. V žádném případě je ale nepovažuje za nepotřebný přežitek.
"Když monetární politika samotná není schopna podpořit ekonomické oživení nebo zabránit příliš nízké inflaci, fiskální nástroje (money-financed fiscal programs, tedy MFFP, známé jako svrhávaní peněz z helikoptér - pozn. red.) představují potenciálně efektivní alternativu, zejména v době, kdy se úrokové sazby zasekly nedaleko nuly," píše Bernanke ve svém komentáři.
Překážkou pro mnoho vlád bylo v nedávné minulosti podle bývalého předsedy Fedu poměrně vysoké zadlužení, což vedlo k přijetí opatření, která již Milton Friedman na konci 60. let nazval "helikoptérové peníze". Jde v podstatě o fiskální opatření financovaná novými penězi (ne dluhem).
O úspěchu podobných opatření v zemích, které tato opatření nakonec přijaly, lze diskutovat a spekulovat. Bernanke si nicméně myslí, že "pravděpodobnost, že například Spojené státy budou tyto fiskální programy financované novými penězi v dohledné budoucnosti využívat, je velmi nízká. Je s nimi totiž spojena řada problémů spojených s implementací, včetně jejich začlenění do operačních měnových rámců a zajištění náležité správy a koordinace mezi zákonodárci a centrální bankou".
"Za jistých extrémních okolností, jako je nedostatečná agregátní poptávka, vyčerpané nástroje měnové politiky a neochota zákonodárců využívat k financování fiskálních nástrojů dluh, mohou být tyto programy nejlepší dostupnou alternativou. Bylo by proto předčasné je vyloučit," uzavírá své zamyšlení Bernanke.
Zdroj: The Brookings Institution
Aktuality
