Italská Eni chce investovat v Africe 20 miliard eur

Italská energetická společnost Eni plánuje v příštích čtyřech letech investovat v Africe zhruba 20 miliard eur, převážně do ropy a plynu. To bude zhruba 60 % celkových investic plánovaných na toto období. Prohlásil to v pátek generální ředitel společnosti Claudio Descalzi.
Eni je nyní zapojena do projektů v 15 afrických zemích. Descalzi dodal, že firma chce také pomoci zvýšit a diverzifikovat energetické zdroje v regionu prostřednictvím investic do obnovitelných zdrojů energie.
V dlouhodobém výhledu chce firma více investovat do obrovských polí s plynem, které nalezla. Eni učinila velký objev plynu hlavně v Mozambiku a nedávno také v Egyptě. Za posledních sedm let učinila objevy s rezervami více než 12 miliard barelů, převážně v Africe.
Descalzi poznamenal, že navzdory tomu i přes bohatý energetický potenciál a stabilní ekonomický růst Afriky zůstává přístup k energii na kontinentu špatný. Situace v energetice Afriky se za posledních deset let nezměnila a zůstává neudržitelná. Hlavním zdrojem pro vaření je zde stále biomasa, upozornil Descalzi. Dodal, že Afrika potřebuje učinit kroky k uspokojení růstu energetické poptávky a zaměřit by se měla hlavně na čistější a obnovitelné zdroje energie.
V současnosti se vodní elektrárny na celkové výrobě elektřiny na kontinentu podílejí jen jedním procentem a obnovitelné zdroje pouze 0,3 procenta. Je zde však obrovský potenciál pro obnovitelné zdroje, který zatím leží ladem. Podle Descalziho by výroba ze slunce v Africe mohla dosáhnout až 300 000 gigawattů, z větru 7 000 GW a z vody 283 GW. Dalších 15 GW by se mohlo vyrobit z geotermálních zdrojů. Na kontinentu je také zhruba sedm procent světových zásob plynu, napsala agentura Reuters.
Pro srovnání podle údajů Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) kapacita výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů loni celosvětově stoupla o 8,3 procenta na 1 985 GW. Celková kapacita solárních elektráren v Evropě pak na konci roku 2014 podle evropského svazu solárního průmyslu EPIA činila zhruba 87 GW a celosvětově pak 178 GW.
Zdroj: ČTK