Sobotka bude ještě dnes jednat s Babišem a Mládkem o OKD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude ještě v pondělí jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) o situaci ve ztrátové černouhelné OKD. Předseda vlády to uvedl na dotaz ČTK po pondělním jednání kabinetu.
"Vláda o tomto tématu (v pondělí) nejednala. Za malou chvíli se sejdu s ministrem financí a ministrem průmyslu a budeme si aktualizovat informace, které se týkají této věci," řekl Sobotka. Připomněl, že právě Babiš a Mládek mají pověření, aby za stát v otázce OKD jednali.
Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD, v sobotu uvedla, že součástí návrhu na reorganizaci OKD, který předložila v březnu vládě, je účast státu ve výši čtyř miliard korun výměnou za akciový podíl. Skupina dále navrhla státu, že odepíše 420 milionů eur dluhu a dodá do firmy hotovost 35 milionů eur až do doby stabilizace OKD.
Mládek ale v neděli v České televizi zopakoval, že vyžadovaná státní pomoc by byla větší. Z výpočtů, které byly udělány na základě nabídky AHG, podle něj vychází, že stát v budoucnu zaplatí za řešení situace v podniku 15 až 19 miliard korun bez záruky, že je toto číslo konečné. Dodal, že šance, že se stát s AHG dohodne, klesla. Podotkl, že jsou ale stále otevřeny všechny varianty řešení, tj. dohoda s AHG, insolvence OKD či bezplatný odprodej akcií OKD státu.
"Budeme volit takový postup, který bude bezpečný pro daňové poplatníky a současně nám umožní jako vládě mít co největší vliv na sociální situaci v Moravskoslezském kraji," dodal v pondělí premiér.
OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9 800 kmenových zaměstnanců, 2 500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.
Zdroj: ČTK
Aktuality
