US MARKETOtevírá za: 7 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Krajský soud v Ostravě poslal těžební společnost OKD do úpadku

Krajský soud v Ostravě v pondělí poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Insolvenčním správcem soud jmenoval Leeho Loudu a na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů.

Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost OKD minulý týden. V návrhu uvedla, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun a nedokáže je splácet. Hodnota majetku firmy je odhadována jen na zhruba 7 miliard korun.

Soudce Petr Kula v usnesení uvedl, že soud má úpadek ověřený z dokladů předložených dlužníkem, tedy společností OKD.

Přezkumné jednání soud nařídil na 9. srpna, o den později se má konat schůze věřitelů. Na ní předloží insolvenční správce zprávu o své dosavadní činnosti a věřitelé budou rozhodovat, jakým způsobem se úpadek firmy bude řešit. Možnosti jsou dvě - buď konkurz, při němž má konkurzní správce za úkol zpeněžit majetek dlužníka tak, aby uspokojil co nejvíce nároků věřitelů, nebo šetrnější reorganizace. Při reorganizaci by se postupovalo podle reorganizačního plánu, který by schvaloval věřitelský výbor.

Insolvenční správce Lee Louda, který působí také jako výkonný ředitel Institutu restrukturalizace a insolvencí při pražské Vysoké škole ekonomické, v současnosti řídí například ještě reorganizaci jihlavského výrobce autodílů Motorpal a je také správcem v konkurzním řízení se společností AQ okna. Případ velikostně srovnatelný s OKD ale dosud Louda neřešil.

V dolech OKD zatím funguje běžný provoz a dále se těží uhlí. Společnost má zhruba 9 800 kmenových zaměstnanců, asi 2 500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Mládek: Financování provozu OKD státem je až poslední možnost

Hlavním věřitelem společnosti OKD je skupina Ad Hoc Group (AHG), která má podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) vůči OKD dle předběžných informací pohledávky v hodnotě kolem 13 miliard korun. Podle ministra bude nyní záležet na Loudovi, které pohledávky uzná.

Schůzka státu s AHG v plánu nyní není, Mládek ale předpokládá, že se uskuteční. "(AHG) pravděpodobně bude mít dominantní postavení ve věřitelském výboru, takže se s nimi budeme muset bavit, a já to rozhodně budu dělat," řekl ministr. Mluvčí AHG Roman Pařík na dotaz ČTK hodnotu pohledávek skupiny nepotvrdil ani nevyvrátil.

Mládek řekl, že prozatím nebude navrhovat financování provozu OKD státem, o variantě se ale bude jednat. Jde o financování do doby, než bude ustaven věřitelský výbor. "Na této variantě pracujeme, ale musíme jednat se správcem, který by měl ověřit také variantu, aby na to získal peníze ze soukromého sektoru. Stát by měl nastoupit teprve jako poslední varianta," uvedl Mládek. "S panem Loudou se budu snažit co nejdříve osobně poznat. Co jsme zjistili, tak reference (na něj) jsou poměrně dobré," dodal Mládek.

S akciemi společnosti NWR, majitele OKD, bylo minulý týden pozastaveno obchodování na burzách v Londýně i Praze.

Podle agentury Reuters bude pravděpodobným dopadem insolvence firmy OKD to, že zbytek skupiny NWR bude řádně rozpuštěn nebo rozdělen, a pokud se tak stane, lze očekávat minimální nebo nulové výnosy pro akcionáře NWR. "Je otázka, zda burzovní obchodování s akciemi NWR vůbec bude někdy obnoveno. Hodnota akcií je s největší pravděpodobností nulová," uvedl na konci minulého týdne analytik Josef Němý z Komerční banky.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRKomodityNWRTěžbaUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika