US MARKETOtevírá za: 1 h 18 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Krádeže softwaru znepokojují Wall Street

Velcí hráči na Wall Street žalují své bývalé zaměstnance z krádeží kódů počítačových programů na nichž je založeno velmi profitabilní, ultra rychlé obchodování s akciemi.

Po dvou dnech v novém zaměstnání byl programátor Sergej Alejnikov zatčen FBI za krádež kódu k softwaru jeho bývalému zaměstnavateli, společnosti Goldman Sachs. Žaloba tvrdí, že kód by mohl být použit k manipulaci s cenami akcií.

Firma, pro kterou Alejnikov pracoval, se najednou stala velice konkurenceschopná. Sám Alejnikov je podezřelý z přebrání částí softwaru z Golman Sachs, které umožňují nakupovat a prodávat akcie v milisekundách.

Trvá roky, než se takový počítačový program vyvine. Banky a hedgové fondy využívají takových programů k vytvoření zisků na základě malých rozdílů v cenách na trhu.

Tabb Group, firma specializující se na finanční výzkum trhu předpokládá, že tyto vysoce výkonné počítačové systémy vydělají tento rok firmám na Wall Street 8 miliard dolarů. Někteří odhadují i mnohem více.

Z těchto zisků vyplácejí hedgové fondy a investiční banky platy svým předním programátorům v řádech milionů dolarů ročně. Tito programátoři jsou pro společnosti nepostradatelní.

High-frequency trading se stává stále zajímavější. Z velkých obchodů už totiž není možné mít takové zisky, jako ještě do konce 90. let. Velké objednávky se dnes rozdělují do menších obchodů a bojuje se o každý cent.

Alejnikov (39) emigroval do USA z Ruska v roce 1991. O sedm let později vyvíjel software pro telekomunikační firmu IDT. V roce 2007 byl zaměstnán společností Goldman Sachs jako viceprezident s platem 400000 dolarů ročně.

Dříve žil na předměstí New Jersey se svou ženou a třemi dcerami. Tento rok se s rodinou přestěhoval do sídla za 1,14 milionů dolarů. Na serveru YouTube je Alejnikov zobrazován jako workholik, který musel zakusit několik milostných neštěstí, než našel pravou lásku. Se svou ženou jsou podle jeho přátel oddaní péči o své děti.

Na jaře přestoupil Alejnikov k Teza Technologies, kde ztrojnásobil svoje příjmy na 1,2 milionu dolarů. Než z Goldman Sachs odešel, převedl jejich kód na server v Německu, který nabízí volné sdílení dat.

Po svém zatčení řekl, že nevědomě stáhnul část kódů vlastněných Goldman Sachs, když se snažil získat soubory ze softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, tedy programů, jež mohou být volně užity kýmkoliv. Dále také uvedl, že žádný kód Goldman Sachs v nové firmě nepoužil a ani ho nikomu nesdělil, a žalobě se nepodařilo prokázat opak.

Proč stahoval softwar s otevřeným zdrojovým kód z Goldman Sachs a ne z jiné firmy, a jak ve stejnou dobu omylem stáhnul i některé nejdůležitější firemní softwary zatím není jasné.

Soudce před týdnem vynesl rozsudek propuštění na kauci 750 000 dolarů. Bostonský právník Harvey A. Silverglate ke kauze poznamenal, že byla chyba Alejnikova zavřít tak brzy, bez důkazů o zneužití nebo prodeji kódu. Nikdo další nechce situaci komentovat.

high-frequency trading

obchodovaní strategie, která využívá velkého množství nákupů a prodejů akcií nebo jiných typů investic, za účelem profitování z malých cenových pohybů na jejich kurzu

Šest dní po zatčení Alejnikova zažaloval hedgový fond Citadel společnost Teza Technologies, která byla založena v březnu třemi bývalými zaměstnanci firmy Citadel. Teza sice už neobchoduje, ale tito lidé byli nařknuti z porušení smlouvy s Citadel a možné krádeže kódu.

Společnost Citadel zahájila rozsáhlé kroky na ochranu svého softwaru, na jehož vývoj byly utraceny stovky milionů dolarů. Kromě přepisování svých programů mají jejich kanceláře kamery a hlídače, a také bezpečnostní místnosti, do jejichž vstupu jsou zapotřebí speciální kódy.

Vedení Tezy reaguje s tím, že nikdy kód neukradlo, ani se nepokusilo ukrást software z Goldman Sachs, nepověřilo pana Alejnikova touto krádeží a tento kód ani nikdy nevidělo.

Nejen Goldman Sachs, ale i další firmy nedávno žalovaly některé své bývalé zaměstnance ohledně softwarů pro high-frequency trading.

V březnu zažalovala švýcarská banka UBS tři své bývalé zaměstnance z New Yorské pobočky zaměřené na high-speed trading za to, že lhali ohledně svých plánů pracovat pro konkurenční společnost Jefferies, a že jim jeden z nich poslal kód UBS na osobní email.

Právník těchto tří mužů je hájí s tím, že kód rozhodně nepoužili, a že by pro Jefferies stejně nemohl být užitečný. Nikdo další nechce situaci komentovat.

Zdroj: New York Times

Goldman SachsSoftwareWall Street
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika