Evropské akcie v pátek setřásly obavy ze sazeb Fedu a skončily v plusu

Evropské akcie v pátek stouply, když investoři překonali obavy z možného brzkého zvýšení základní úrokové sazby Fedu.
Regionální index STOXX Europe v pátek přidal 1,23 % na 338,01 bodu. Britský FTSE 100 v závěru týdne zpevnil o 1,7 %, německý DAX připsal 1,23 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,67 %.
Akcie francouzských aerolinek Air France-KLM v pátek přišly téměř o dvě procenta poté, co egyptská armáda potvrdila nalezení trosek Airbusu A320 aerolinek EgyptAir, který se ztratil ve čtvrtek nad ránem na cestě z Paříže do Káhiry. Trosky letadla byly nalezeny ve Středozemním moři zhruba 290 kilometrů od pobřeží Alexandrie.
Přes sedm procent naopak v závěru týdne připsaly akcie italské banky UniCredit po zprávě, že společnost přehodnocuje plán prodeje některých aktiv za účelem navýšení svého kapitálu.
Od pondělí do pátku index STOXX Europe 600 připsal 1,91 %.
Jednotlivé indexy velkých akciových evropských trhů na tom byly podobně. FTSE 100 přidal 0,17 %, DAX posílil o 0,47 % a CAC 40 vzrostl o 0,64 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Komerční banka snížila doporučení na akcie Fortuny. Analytik Komerční banky Josef Němý upravil doporučení na akcie sázkové kanceláře Fortuna na "držet". Na začátku března dala Komerční banka doporučení na akcie Fortuny do revize, předtím je doporučovala kupovat. Cílovou cenu akcií nyní Němý posunul na 96 Kč ze 79 Kč.
- Telekomunikační firma O2 získala prostřednictvím svého fondu BOLT pětinový podíl ve společnosti Dateio, která se zabývá cíleným marketingem. Vyplývá to z informací společnosti. Výši investice nezveřejní.
- Německá automobilová skupina Volkswagen představí v polovině června novou podnikatelskou strategii. Řekl to šéf skupiny Matthias Müller v proslovu k vedoucím manažerům.
- Zástupci slovenské vlády a konsorcia vedeného španělskou firmou Cintra v pátek podepsali memorandum o výstavbě a provozování asi 60 kilometrů dálnice a rychlostní silnice v okolí Bratislavy. Hodnota zakázky činí 1,89 miliardy eur.
- Německo loni přitáhlo rekordní zahraniční investic. Jejich celková suma se proti předešlému roku takřka zdvojnásobila na 6,2 miliardy eur a počet nově zahájených investičních projektů vzrostl o 60 procent.
- Akcie tuzemského bankovního domu MONETA Money Bank jsou od pátku zastoupeny v mezinárodních akciových indexech FTSE All-World Index, FTSE Global Large Cap Index, FTSE Emerging Index a FTSE Global Style Index. Váha titulu v těchto indexech je ale malá. Podle šéfa společnosti Tomáše Spurného, který poskytl rozhovor Hospodářským novinám, banka disponuje nadbytkem kapitálu, který by mohla využít na fúze a akvizice.
- Obytná výstavba v Německu letos pokračuje v boomu a zažívá nejsilnější růst za více než deset let. Počet udělených povolení k rezidenční výstavbě vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 31 procent na zhruba 85 000 jednotek a dosáhl nejvyšší čtvrtletní úrovně od začátku roku 2004.
- Německá automobilka Volkswagen se s mocným odborovým svazem pracovníků kovoprůmyslu IG Metall dohodla na zvýšení mezd pro zhruba 120 000 zaměstnanců firmy v západních spolkových zemích.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu (MMF) zpomalí růst na 2,2 procenta. Důvodem bude především pomalý rozjezd investic financovaných z fondů EU. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedli zástupci MMF. Loni rostla ekonomika o 4,3 procenta.
- Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku klesla o 1,2 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo z 3,8 procenta ve čtvrtém čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil ruský statistický úřad. Zpráva je známkou toho, že hospodářský pokles země se začíná zmírňovat, upozornila agentura Reuters.
- Odchod Británie z Evropské unie, tzv. brexit, by mohl případně způsobit snížení ratingu nejen Británie, ale také dalších členských zemí Evropské unie. Brexit by měl totiž dopad i na ekonomiky dalších zemí EU a zvýšil by politická rizika v Evropě, varovala ratingová agentura Fitch.
- Nizozemský výrobce elektroniky Philips prodá na burze 25 procent akcií své divize osvětlení a plánuje touto transakcí získat 694 až 844 milionů eur. Emisní cena akcie firmy Philips Lighting bude stanovena 26. května a o den později se s tímto titulem začne obchodovat na burze Euronext v Amsterodamu, sdělila v pondělí společnost.
- Finský výrobce jeřábů Konecranes koupí od americké společnosti Terex divizi výroby zařízení pro manipulaci s náklady a přístavní techniky za 1,1 miliardy dolarů. Obě firmy se zároveň dohodly, že ruší loňský plán vzájemné fúze, sdělila v pondělí Konecranes podle agentury Reuters.
- Britská bankovní skupina HSBC začala propouštět 850 britských pracovníků informačních technologií. Spustila tím první část restrukturalizace, v níž zruší v Británii do konce tohoto roku celkem 8 000 pracovních míst. Většina propouštěných v pondělí dostala oznámení, řekly agentuře Reuters nejmenované zdroje. Banka zprávu odmítla komentovat.
- Bulharský úřad pro hospodářskou soutěž obvinil jeden z distribučních podniků české společnosti ČEZ z dalšího zneužívání dominantní pozice na trhu dodávek elektrické energie. Úřad to uvedl v pondělním sdělení. ČEZ má na odpověď 30 dní.
- Nedávná silná kritika Evropské centrální banky (ECB) v Německu byla zřejmě oprávněnou reakcí na některé kroky banky, které stírají hranice mezi měnovou a rozpočtovou politikou. V úterním vydání listu Die Welt to uvedl šéf německé centrální banky a člen rady ECB Jens Weidmann. Dodal ale, že na potřebě udržovat uvolněnou měnovou politiku na podporu cenové stability se s šéfem ECB Mariem Draghim shoduje.
- Inflace ve Spojeném království v dubnu nečekaně zpomalila. Index spotřebitelských cen vzrostl meziměsíčně jen o 0,1 %, ačkoli se očekával 0,3% růst po předchozích 0,4 %, a meziročně inflace zpomalila na 0,3 % z předchozích 0,5 %, ačkoli se očekávalo udržení 0,5% tempa.
- Evropská komise chce podporovat jadernou energetiku a stavbu nových reaktorů. Uvedl to v úterý německý server Spiegel Online s odvoláním na informace z komise. Rozvoj jaderné energetiky by měl pomoci snížit závislost Evropské unie na dodávkách zemního plynu z Ruska.
- Bulharská Komise pro ochranu hospodářské soutěže v úterý obvinila distributora elektrické energie vlastněného českou společností Energo-Pro ze zneužívání dominantní pozice na trhu. Informovala o tom agentura Reuters. Už v pondělí tento úřad ze zneužívání dominantního postavení na trhu obvinil jeden z bulharských distribučních podniků společnosti ČEZ.
- Francouzský prezident François Hollande se v úterý vyslovil pro uskutečnění projektu státem vlastněné energetické společnosti EDF na výstavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point. Vláda je ale ohledně projektu nejednotná a jeho realizaci v pátek zpochybnila ministryně energetiky Ségolene Royalová.
- Ruský prezident Vladimir Putin vyřadil středně velkého producenta ropy Bašněfť ze seznamu strategicky důležitých firem. Otevřel tak cestu k prodeji celého státního podílu ve firmě, uvedla agentura Reuters. Rusko nyní vlastní ve firmě Bašněfť podíl 50 procent plus jedna akcie. Firma je určena k privatizaci v letošním roce v rámci širšího programu prodeje státního majetku.
- Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl v prvním čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 3,1 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Růst HDP byl tažen všemi složkami poptávky, jak stabilně rostoucí spotřebou domácností a mírně rostoucí investiční aktivitou, tak zahraničním obchodem.
- Evropská komise dala Španělsku a Portugalsku další čas na přijetí strukturálních kroků, které by měly snížit jejich deficity v letošním a příštím roce. Země tak prozatím unikly očekávaným sankcím, unijní exekutiva situaci opět posoudí v červenci.
- Veřejný dluh Španělska překonal velikost ekonomiky. Španělská centrální banka ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí dluh země stoupl na 1,09 bilionu eur. To představuje 101 procent hrubého domácího produktu v země v roce 2015, který činil 1,08 bilionu eur, napsala agentura AP.
- Spotřebitelské ceny v eurozóně se v dubnu meziročně snížily o 0,2 %. Ve finálním odhadu to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Poté, co byla v březnu inflace přesně na nule, se tak v dubnu země platící eurem vrátily do deflace. Podobnou situaci zaznamenali letos statistici už v únoru. Také tehdy ceny klesly o 0,2 %. Loni v dubnu bylo tempo inflace rovněž na nule.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do března zůstala na 5,1 %, jak se očekávalo. Zaměstnanost v daném tříměsíčním období vzrostla o 44 tisíc, po předchozím zvýšení o 20 tisíc se žádný nárůst nečekal. Týdenní očištěná mzda ve stejném období rostla tempem 2,0 % po předchozích 2,2 %, čekalo se zrychlení růstu na 2,3 %. Růst průměrné neočištěné mzdy zrychlil na 2,0 % meziročně z předchozích 1,9 % (revidováno z 1,8 %), přestože se čekalo zpomalení na 1,7 %.
- Německý ústavní soud 21. června rozhodne, zda Evropská centrální banka (ECB) může teoreticky neomezeně nakupovat státní dluhopisy zemí eurozóny. Ve středu o tom informovala agentura Reuters. Program, který ECB zatím nikdy nevyužila, napadla v roce 2013 skupina 35 000 německých politiků a ekonomů, podle nichž jde o překročení pravomocí banky.
- Společnost Nokia podepsala exkluzivní desetiletou licenční dohodu s finskou firmou HMD Global Oy, podle které bude HMD vyrábět telefony a tablety pod značkou Nokia. Oznámila to ve středu Nokia.
- Řecký parlament směřuje k odhlasování další série zákonů, které mimo jiné opět zvýší sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) a zavedou takzvaný finanční korekční mechanismus. Na jeho základě Řecko bude automaticky provádět další výdajové škrty, pokud nedosáhne v příštích letech plánového přebytku primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na správu dluhu. Jde o podmínku Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby se spolu s eurozónou zapojil do dalšího financování hluboce zadluženého Řecka. Parlament má hlasovat v neděli večer.
- Společnost Google z holdingové skupiny Alphabet se ve čtvrtek odvolala proti nařízení francouzského úřadu, aby odstranila ze všech svých webů sporné odkazy na údaje týkající se jednotlivců. Pokračuje tak boj o dosah unijního zákona, který dává lidem v unii "právo být zapomenut" v internetovém prostředí.
- Ruská ekonomika letos klesne o zhruba 1,5 procenta, tedy mírněji, než se dosud čekalo. Předpověděl to ve čtvrtek Mezinárodní měnový fond (MMF). Na zmírnění poklesu má podle fondu vedle oživení světových cen ropy vliv i politika domácí vlády a centrální banky.
- Jérôme Kerviel žaluje Société Générale o 5,7 miliardy eur. Francouzský trader, v roce 2008 odsouzený za to, že majiteli Komerční banky prosázel 4,9 miliardy eur, předložil francouzské justici audiozáznamy, z nichž je podle soudu "zjevné, že banka o jeho počínání věděla". Právě tolik tvrdil Kerviel od samého začátku, ovšem nepodařilo se mu to prokázat.
- Francouzská společnost Technip a americká FMC Technologies, dva přední poskytovatelé služeb pro těžaře ropy, se dohodly na fúzi formou výměny akcií. Transakcí v hodnotě 13 miliard USD vznikne skupina s ročními tržbami 20 miliard USD.
- Airbus aerolinek EgyptAir se zřítil u ostrova Karpathos. Letoun Airbus A320 se ve čtvrtek na trase z Paříže do Káhiry ztratil z radarů a zřítil se do moře u ostrova Karpathos. Informace, že byl zachycen signál z černých skříněk letadla, ovšem egyptská armáda, která v oblasti pátrá, během dne dementovala.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom hodlá v letošním roce zvýšit těžbu zemního plynu zhruba o osm procent na 452 miliard krychlových metrů. Řekl to ve čtvrtek náměstek ředitele podniku Vitalij Markelov.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii bez zahrnutí zámořských teritorií se poprvé od roku 2014 vrátila pod hranici deseti procent. Francouzský statistický úřad INSEE ve čtvrtek oznámil, že v loňském čtvrtém čtvrtletí i v letošním prvním čtvrtletí činila míra nezaměstnanosti 9,9 procenta.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Hrubý provozní zisk britského mobilního operátora Vodafone v loňském fiskální roce klesl o 2,5 procent na 11,6 miliardy liber (401,7 miliardy Kč). Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však vzrostl o 2,7 procenta a vyšší byly i očištěné příjmy. Firma, která působí i v České republice, v prohlášení dodala, že v letošním roce čeká zlepšení hospodaření díky programu na zlepšení sítí, který zvýšil poptávku v Evropě a podpořil již zisk za loňský fiskální rok.
- Britský výrobce luxusního oblečení Burberry plánuje reorganizaci svých maloobchodních operací a zjednodušení své produktové řady. Firma se k tomuto kroku odhodlala poté, co se její zisk před zdaněním a bez mimořádných položek za loňský fiskální rok snížil o deset procent na 421 milionů liber (14,6 miliardy Kč) a pokles zaznamenal již druhý rok za sebou.
- Těžařská společnost NWR odložila zveřejnění hospodářských výsledků za letošní první čtvrtletí. Čísla měla firma odhalit před začátkem středečního obchodování na pražské burze. Náhradní termín pro zveřejnění výsledků NWR nestanovila. V prohlášení společnost uvedla, že odklad zveřejnění hospodářských výsledků souvisí s insolvencí černouhelné OKD, jejímž je 100% vlastníkem.
Zdroj: CNBC