Americké akcie v úterý opět zpevnily, S&P 500 je na dohled historického maxima

Americké akcie v úterý vesměs pokračovaly v mírném růstu a širší index S&P 500 se opět přiblížil své rekordní hodnotě. Růst podpořil vzestup cen ropy na nová letošní maxima. Trh navíc stále těžil z pondělního vyjádření šéfky americké centrální banky Janet Yellenové.
Dow posílil o 0,1 % na 17 938,28 bodu a S&P 500 přidal 0,13 % na 2 112,13 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,14 % na 4 961,75 bodu. Zavírací maximum S&P 500 z 21. května 2015 je 2 130,82 bodu a historického maxima index dosáhl 20. května 2015, když vystoupal na 2 134,72 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,93 % na 14,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,7108 %.
V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví a telekomunikačnímu sektoru, pod nulou skončily sektor základních materiálů a odvětví zdravotní péče.
Janet Yellenová v pondělí i přes poslední špatné zprávy z trhu práce vyjádřila důvěru v americkou ekonomiku a potvrdila, že Fed hodlá pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Nenaznačila ale, kdy tak učiní, což podpořilo spekulace, že v nejbližších měsících to nebude.
Akcie módního domu Ralph Lauren (-2,36 %) odepsaly v úterý více než dvě procenta poté, co firma oznámila, že plánuje restrukturalizaci a vyhradí si na ni 400 milionů dolarů. Společnost chce tímto krokem zvýšit svoji ziskovost.
Přes procento odepsaly akcie Goldman Sachs (-1,2 %). Část investorů cenné papíry banky prodávala poté, co se na trhu objevila informace, že americké úřady vyšetřují, zda společnost neporušila zákon, když neupozornila na podezřelou transakci malajsijského státního investičního fondu 1Malaysia Development. Zprávu přinesl list The Wall Street Journal.
Téměř 13 % ztratily akcie biotechnologické firmy Biogen (-12,76 %). Cenné papíry srážela zpráva, že společnost neuspěla v testech svého léku na roztroušenou sklerózu.
Akcie přepravní společnosti FedEx (+0,96 %) naopak zhruba o procento posílily po pondělní zprávě, že firma zvýší čtvrtletní dividendu z 25 centů o 60 % na 40 centů.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie energetické firmy Chevron (+2,13 %), mobilního operátora Verizon Communications (+2,05 %) a ropného podniku ExxonMobil (+1,53 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,38 %) či zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-0,88 %).
Kurz dolaru se výrazně nezměnil, ropa se usadila nad 50 USD
Na devizovém trhu v úterý zůstal americký dolar v blízkosti čtyřtýdenních minim vůči koši měn, na něž klesl v předešlých dnech. Obchodníci na devizovém trhu se snaží odhadnout, kdy Fed znovu zvýší úrokové sazby.
Index dolaru ke koši šesti předních světových měn uzavřel poklesem o 0,1 % na 93,81 bodu a byl těsně nad pondělním minimem 83,745 bodu. Dolar vůči euru klesal večer o 0,2 % na 1,136 EUR/USD, proti jenu naopak mírně zpevňoval na 107,36 USD/JPY.
Britská libra ožila z pondělního třítýdenního minima vůči dolaru. Reagovala tak na výsledky nových průzkumů, které na rozdíl od pondělních anket ukázaly mírnou převahu zastánců setrvání země v Evropské unii.
Ropa v úterý pokračovala v růstu a dostala se na maximum za osm měsíců. Ceny obou druhů suroviny se usadily nad psychologickou hranicí 50 USD za barel.
Brent večer zdražoval o 1,78 % na 51,15 USD za barel a cena ropy WTI rostla o 1,66 % na 50,13 USD za barel. Ropný trh dále čerpá podporu ze slabého kurzu dolaru a prohlubování poklesu těžby v Nigérii.
Ceny ropy se z lednových 12letých minim již takřka zdvojnásobily. V posledních týdnech je tlačí vzhůru výpadky produkce v řadě oblastí od Kanady po Nigérii spolu s postupným poklesem těžby v USA. Analytici však podle agentury Reuters upozorňují, že nynější silný růst cen ropy může vést k obnovení růstu těžby, zejména na amerických břidlicových zdrojích. Minulý týden se v USA podruhé tento rok zvýšila vrtná aktivita.
Nejnovější útoky ozbrojenců na ropnou infrastrukturu v Nigérii snížily těžbu v této zemi o dalších 170 00 barelů denně. Nigerijská produkce klesla z 2,2 milionu barelů denně o zhruba třetinu, uvedl v úterý nigerijský ministr ropného průmyslu Emmanuel Ibe Kachikwu.
Ropu od počátku týdne podporuje i pokles kurzu dolaru, který odráží sníženou pravděpodobnost brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA.
Zlato v úterý zlevnilo o 1,35 dolaru na 1 243,80 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 19 centů na 16,41 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Hillary Clintonová má po vítězství v primárkách na Portoriku dost hlasů delegátů k získání nominace pro účast v listopadovém boji o Bílý dům. Clintonová na Portoriku získala 36 vázaných delegátů, Bernie Sanders pouze 24. Podle agentury AP tak má Clintonová potřebných 2 383 hlasů, tedy nadpoloviční většinu hlasů všech delegátů, kteří budou o nominaci demokratického kandidáta na post amerického prezidenta rozhodovat v červenci.
- Americký mobilní operátor T-Mobile US se rozhodl udělat ze svých zákazníků také své akcionáře. Každému zákazníkovi, který má smlouvu a platí za služby na měsíční bázi, chce firma nabídnout jednu akcii zdarma.
- Carl Icahn navýšil svůj podíl ve společnosti Hertz na 15,24 % z 14,34 %.
- Společnost Ralph Lauren plánuje restrukturalizaci, vyhradí si na ni 400 milionů dolarů.
Výsledková sezóna
- Farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals v úterý před zahájením obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za první kvartál a výhled na celý rok. Její tržby sice vzrostly na 2,37 miliardy dolarů z 2,17 miliardy dolarů o rok dříve, očekávání analytiků (2,38 miliardy dolarů) ale nenaplnily. Trh zklamal i zisk - upravený zisk na akcii dosáhl jen 1,27 dolaru, trh vyhlížel 1,37 dolaru. Bez očištění firma vykázala čistou ztrátu ve výši 373,7 milionu dolarů po 97,7 milionu dolarů v předchozím roce.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK