Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 %

Celková míra nezaměstnanosti v České republice v květnu klesla na 5,4 % z dubnových 5,7 %. Bez práce bylo v květnu 394 789 lidí, nejméně od ledna 2009. Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce naopak vzrostl na 129 054, což bylo nejvíce od října 2008. Oznámil to ve středu Úřad práce ČR. Loni v květnu činil podíl nezaměstnaných 6,4 % a práci nemělo 465 700 lidí.
Nejnižší nezaměstnanost v zemi měly ke konci května okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ, Benešov a Jičín. Naopak nejhorší situace z hlediska nezaměstnanosti panovala na Mostecku, Karvinsku a v okrese Ústí nad Labem. Ve srovnání s dubnem ale zaznamenalo pokles nezaměstnanosti všech 77 regionů.
Počet volných pracovních míst v nabídce úřadů práce vzrostl oproti dubnu o 4 774. Loni v květnu bylo volných pozic o 36 353 méně. Nové pracovníky hledají zejména zaměstnavatelé ve Středočeském kraji, Praze a v kraji Moravskoslezském.
"Podíl nezaměstnaných podle našeho očekávání poklesl na 5,4 % v květnu z dubnových 5,7 %. Za tímto vývojem ovšem stojí z velké části sezónnost, když sezónně očištěný podíl nezaměstnaných poklesl pouze o jednu setinu. V tomto malém poklesu se odráží zpomalení dynamiky hospodářského vývoje. Absolutní počet nezaměstnaných dosáhl 395 tis. osob. Dobrá zpráva je, že počty uchazečů o práci meziměsíčně klesají ve všech 77 okresech," okomentoval data David Kocourek, ekonom z Komerční banky.
"Ekonomika také pokračuje v tvorbě dalších volných míst, kterých je více o 4,7 tisíce než v dubnu a o necelých 40 tisíc více než před rokem. Sezónně očištěný ukazatel ovšem dokumentuje nižší ekonomickou dynamiku ekonomiky, když sezonně očištěný počet volných míst pokles o necelé 2 tisíce na 120 tisíc. Poměr uchazečů o práci na jedno volné místo, tak klesl na 3,1. V tomto ukazateli se ovšem projevuje větší regionální rozvrstvení, když tento poměr v okresu Karviná je až 14,7," poukázal Kocourek.
"Očekáváme, že podíl nezaměstnaných bude dále klesat. Tempo poklesu ovšem už bude pomalejší s tím, jak se začnou projevovat rozdíly v kvalifikační struktuře nezaměstnaných a potřebách podniků. Podle naší poslední prognózy by měl tedy měl podíl nezaměstnaných dosáhnout letos v průměru 5,4 %," dodal Kocourek.
"Obecně pro celý tento rok čekáme stabilní míru nezaměstnanosti, respektive maximálně její velmi mírné zlepšení. Za tím by měl stát především vývoj v zahraničí, který i přes zlepšení nebude již tolik zvyšovat poptávku tak, aby to mělo výrazný dopad na míru nezaměstnanosti. Druhou roli hraje také fakt, že míra nezaměstnanosti se v současnosti přibližuje své přirozené míře," říká Jana Urbánková, analytička České spořitelny.
"Skutečnost, že přijímání nových zaměstnanců je čím dál tím těžší, naznačuje i dotazník organizovaný Českou národní bankou. Poslední data z března ukazují, že firmy subjektivně hodnotí konkurenci a ceny vstupů jako faktory nejvíce omezující jejich růst. Ovšem tyto faktory jsou v čase vcelku konstantní nebo mírně rostou. Naopak nedostatek kvalifikované pracovní síly jako faktor omezující růst firem od konce roku 2013 výrazně roste, i když v posledních měsících je tento růst už slabší. V posledních letech pak stabilně roste i faktor omezující růst z důvodu vysokých nákladů na práci. Vzhledem k vývoji na trhu práce, můžeme očekávat, že tyto dva faktory v budoucnu ještě více porostou," dodává Jana Urbánková.
Zdroj: ČTK
Aktuality
