Konflikty v Sýrii a Iráku podle Íránu nemají vojenské řešení

Stávající konflikty v Sýrii a Iráku nelze vyřešit pouze vojensky, prohlásil v úterý íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Šéf diplomacie Íránu, který v syrském konfliktu stojí na straně prezidenta Bašára Asada, se tak vyjádřil na dvoudenním semináři o řešení konfliktů, který v úterý začal v norském Oslu.
"Domnívám se, že ani jeden z těchto případů (Irák a Sýrie) nemá vojenské řešení, ačkoli vojenské akce se mohou na řešení podílet. K porážce extremistů je ale zapotřebí víc než vojenská strategie," řekl Zaríf.
Při celosvětovém boji s extremismem je podle Zarífa nejdůležitějším prvním krokem zjistit, proč některé jedince přitahují "zvrácené ideologie polobohů, kteří jsou financováni lidmi toužícími po krátkodobém zisku na úkor druhých". Uvedl, že v Sýrii a Iráku ti, kdo "usekávají hlavy nevinným obětem, mluví francouzsky a anglicky s dokonalým přízvukem".
Írán je hlavním regionálním spojencem syrského režimu a již od vypuknutí občanské války v roce 2011 aktivně zasahuje do bojů v zemi na straně prezidenta Bašára Asada, o jehož svržení usiluje opozice za podpory Západu.
Zaríf se na úterní tiskové konferenci rovněž vrátil k dohodě o omezení kontroverzního íránského jaderného programu, kterou loni v červenci uzavřel Teherán s šesti západními mocnostmi (USA, Ruskem, Francií, Británií, Čínou a Německem). OSN, Spojené státy a Evropská unie následně oznámily zrušení řady sankcí vůči Teheránu.
Zaríf v úterý vyzval Spojené státy, aby po zrušení sankcí vůči Teheránu pobízely banky k obchodování s Íránem. Projev amerického ministra zahraničí Johna Kerryho je v Oslu plánován na středu.
Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová, která se jednání v norské metropoli rovněž účastní, uvedla, že EU podporuje firmy a banky, aby po podpisu dohody o omezování íránského jaderného programu podnikaly v Íránu. "V prvních čtyřech měsících letošního roku vzrostl obchod mezi Evropskou unií a Íránem o 22 procent," zdůraznila Mogheriniová.
Zdroj: ČTK