ČNB v květnu intervenovala proti posilování koruny za 15,5 miliardy Kč

Česká národní banka pokračovala v intervencích proti posilující koruně i v květnu, kdy na devizovém trhu utratila celkem 15,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB zveřejněných v pátek.
Režim devizových intervencí ČNB zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce letošního května intervenovala v objemu zhruba 546 miliard korun.
Bankovní rada na konci června zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017.
Při intervencích banka prodává korunu a kupuje eura. V listopadu 2013 ČNB nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. Od listopadu do února byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun. Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun. Případný objem červnových intervencí banka oznámí 8. srpna.
Analytik z Komerční banky Marek Dřímal nepředpokládá, že by ČNB navzdory květnovému meziměsíčnímu přírůstku objemu intervencí zvažovala zavedení záporných úrokových sazeb či jiná nestandardní opatření. "Měsíční objemy intervencí do jedné miliardy eur jsou podle nás pro centrální banku dlouhodobě udržitelné," uvedl.
Dřímal očekává, že ČNB opustí kurzový závazek na konci příštího léta, kdy by měla inflace dosáhnout 2% cíle. "Zároveň očekáváme, že během této doby zavede centrální banka krátkodobě záporné úrokové sazby na přebytek bankovní likvidity, aby odradila spekulativní útoky," dodal.
Konec kurzového závazku podle něj ale nebude znamenat konec intervencí. "I poté, co ČNB umožní pohyb koruny pod hodnotu 27 korun za euro, bude centrální banka regulovat posilování české měny skupováním eur, aby českou ekonomiku nezasáhl nějaký prudký šok," upozornil Dřímal.
"Situace pro nejbližší měsíce je relativně nejistá. Brexit vidíme jako riziko pro pozdější opuštění kurzového závazku, což by mělo působit ve směru nižšího přílivu kapitálu. Brexit je také rizikem pro české exporty, což by mělo snižovat potřebu intervencí. Na druhou stranu nyní mají čeští exportéři dostatek zakázek, a proto český vývoz nebude v nejbližších měsících zase tolik dotčený," doplňuje Jiří Polanský, analytik České spořitelny.
Devizové rezervy v červnu vzrostly o téměř 232 milionů eur
Devizové rezervy ČNB ke konci června vzrostly proti květnu o téměř 232 milionů na 67,685 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém naopak klesly.
V korunách se devizové rezervy v červnu zvýšily o 13,706 miliardy na 1,836 bilionu Kč. V dolarech se objem rezerv snížil o zhruba 86 milionů a činí 75,156 miliardy dolarů. Meziročně se devizové rezervy v eurech zvýšily o 16,687 miliardy, v korunách stouply o 446,852 miliardy a v dolarech o 18,088 miliardy.
Zdroj: ČTK