Deflace na Slovensku zůstala v červnu na historickém maximu

Deflace na Slovensku v červnu zůstala na historickém maximu. Spotřebitelské ceny stejně jako v květnu klesly v meziročním srovnání o 0,8 %, informoval ve středu slovenský statistický úřad.
Deflace byla v červnu vyšší, než očekávali analytici. Ekonomové předpokládali, že tempo deflace zvolní na 0,7 %. V meziměsíčním srovnání ceny zboží a služeb na Slovensku v červnu stouply o 0,1 %, v květnu se nezměnily.
Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce roku 2014, deflaci zaznamenala země i dříve. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic, a to kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Nezaměstnanost na Slovensku ale dosahuje dlouhodobých minim a země patří v EU mezi státy s nejrychlejším růstem ekonomiky.
Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze prohloubila výhled deflace na tento rok. Návrat k inflaci NBS očekává v příštím roce.
Zdroj: ČTK