Evropské akcie ve středu kolísaly mezi ziskem a ztrátou

Evropské trhy ve středu nenavázaly na pondělní a úterní růst a skončily převážně v mínusu. Investoři dále očekávají globální uvolnění měnové politiky. Spekuluje se o možném čtvrtečním snížení úrokových sazeb na zasedání Bank of England a vyhlíží se ekonomické stimuly v Japonsku a také další oddalování zvyšování sazeb americkým Fedem.
Trhy také netrpělivě očekávají jmenování britské premiérky, kterou se stane dosavadní ministryně vnitra Theresa Mayová. Její středeční jmenování by mělo snížit nejistotu na politické scéně.
Regionální evropský index STOXX Europe 600 se celý den pohyboval v plusu, v závěru seance se však propadl do negativního pásma a odevzdal 0,13 %. Britský FTSE 100 ve středu kolísal mezi ziskem a ztrátou, nakonec odepsal 0,15 % na 6 670,40 bodu. Francouzský CAC 40 po více než 3% kumulovaných ziscích z předcházejících dvou dnů stoupl o 0,09 % na 4 335,26 bodu a německý index DAX ztratil 0,33 % na 9 930,71 bodu.
Britský výrobce luxusního oblečení Burberry ve středu oznámil stagnaci maloobchodních tržeb a varoval, že velkoobchodní tržby budou pravděpodobně nižší, než se očekávalo. Jeho akcie přesto vyletěly o 6,32 % vzhůru. V pondělí společnost rozhodla o výměně výkonného šéfa. Na místo dosavadního generálního ředitele Christophera Baileyho dosedne od příštího roku Ital Marco Gobbetti, který teď řídí francouzskou módní firmu Céline.
Výrazný skok zažily i akcie Nokie, když si připsaly 4,84 %. Stalo se tak díky oznámení, že finský výrobce telekomunikačních zařízení rozšířil svou patentovou dohodu s jihokorejským Samsungem.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Španělský index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání zaznamenal meziroční pokles o 0,8 % po květnovém poklesu o 1 %. Meziměsíčně došlo podle očekávání k růstu o 0,5 %, jak se čekalo a stejně jako v květnu.
- Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v Jihoafrické republice založil dceřinou firmu Pegas Nonwovens RSA. Podnik by během několika měsíců měl zahájit nákup pozemků pro možnou výstavbu nové výrobní linky.
- Rakouská vláda v úterý dosáhla dohody ohledně snížení bankovní daně. Jak již bylo indikováno dříve, klesne souhrnná daň bankovních domů na přibližně 100 milionů eur ze současných 640 milionů eur za rok. Snížená daň začne platit od roku 2017. Výměnou za snížení daně vláda na banky uvalí jednorázový kolektivní poplatek ve výši jedné miliardy eur.
- Index spotřebitelských cen v Itálii se v červnu meziročně snížil o 0,2 % (odhad: -0,4 %) po poklesu o 0,4 % v květnu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,1 %, květen: +0,1 %).
- Deflace na Slovensku v červnu zůstala na historickém maximu. Spotřebitelské ceny stejně jako v květnu klesly v meziročním srovnání o 0,8 %, informoval ve středu slovenský statistický úřad.
- Pokuta pro Španělsko a Portugalsko kvůli nadměrným rozpočtovým schodkům by mohla být nulová, pokud země poskytnou dostatečné záruky, že omezují svoje výdaje. Ve středu to oznámil eurokomisař pro ekonomické a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici.
- Průmyslová výroba v eurozóně v květnu meziměsíčně klesla o 1,2 % po dubnovém revidovaném růstu o 1,4 % (revidováno z +1,1 %), trh očekával 0,8% pokles. Meziročně se produkce průmyslu zvýšila o 0,5 % po dubnovém revidovaném růstu o 2,2 % (revidováno z +2 %), trh očekával 1,4% růst.
- Slovensko a Bulharsko se dohodly na memorandu o porozumění pro projekt připravovaného plynovodu Eastring, jehož realizaci prosazuje slovenský přepravce zemního plynu Eustream. Memorandum ve středu na okraj neformální schůzky ministrů pro energetiku zemí EU podepsal slovenský ministr hospodářství Peter Žiga a státní tajemník bulharského ministerstva energetiky Žečo Stankov, informovalo ve středu slovenské ministerstvo hospodářství.
- Německo ve středu vydalo desetileté státní dluhopisy, které se prodaly se záporným výnosem. Po Japonsku se tak Německo stalo druhou zemí ze skupiny G7, které se něco takového podařilo. Středeční aukce naznačila, že investoři jsou ochotni držet špičkové dluhopisy, přestože výnosy z těchto cenných papírů celosvětově výrazně klesají.
- Nebezpečí pomalejšího hospodářského růstu ve střední a východní Evropě se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii začalo zvyšovat. Ve středu to uvedla mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P). Podstatnější podle ní ovšem je, že rozhodnutí o takzvaném brexitu zde může zvýšit politickou nejistotu na několik frontách.
- Chystaný odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném obchodu známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP). Novinářům to v Bruselu, kde se nyní odehrává už 14. vyjednávací kolo, řekl analytik Jacques Pelkmans ze Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS).
- Evropská unie a Čína se dohodly na vytvoření pracovní skupiny, která bude sledovat a prověřovat údaje o čínském vývozu a dovozu oceli. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v závěru dvoudenního summitu EU-Čína prohlásil, že skupina zjistí, zda rozhodnutí přijatá čínskou vládou je možné "skutečně ověřit".
- Americký provozovatel internetové alternativní taxislužby Uber pozastaví v Maďarsku od 24. července na neurčito své podnikatelské aktivity. Firma tím reaguje na novou regulaci osobní přepravy, kterou si na vládě vynutili taxikáři svými protesty. Uber vstoupil na maďarský trh v listopadu 2014.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) ve středu opět zlepšil výhled ruské ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle něj v letošním roce sníží jen o 1,2 %. V květnu fond předvídal, že bude pokles činit 1,5 %.
- Francouzská vláda ve středu vyzvala bývalého předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby nenastupoval do vysoké funkce v americké investiční bance Goldman Sachs. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Harlem Désir označil Barrosův krok za skandální.
- Přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje a jeho vliv na ceny této strategické suroviny je zásadní. V pravidelné měsíční zprávě to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhla produkce ropy zemí sdružených v OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) nejvyšší úrovně za posledních 8 let. OPEC v červnu vyprodukoval o 4 000 barelů ropy za den více než v předcházejících měsících a celkově na trh dodával 33,21 milionu barelů denně. Růst produkce způsobily téměř rekordní dodávky ze Saúdské Arábie (10,45 milionu barelů za den) a znovu se zvedající produkce v Nigérii.
Zdroj: CNBC