Evropské akcie ve středu výrazně posílily, dařilo se technologiím

Evropské akcie zakončily středeční seanci výrazně v zelených číslech. Nahoru je táhly zejména technologické tituly, jejichž rally pomohla kompenzovat ztráty těžařů.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,03 %, přičemž v plusu skončila většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 ve středu zpevnil o 0,47 %, francouzský CAC 40 si připsal 1,15 % a německý index DAX posílil o 1,61 %.
Britské obchodování ovlivnila zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojeném království. Zveřejněná míra nezaměstnanosti 4,9 % překonala odhad 5 %. Jedná se o nejnižší údaj od roku 2005. Britská libra i díky tomu odpoledne posilovala vůči americkému dolaru až na 1,3189 GBP/USD. Nová britská premiérka Theresa Mayová mezitím odpoledne oznámila, že Británie se vzdá plánovaného předsednictví EU v druhé polovině roku 2017.
Středeční zveřejnění čtvrtletních výsledkových zpráv ovlivnilo akcie několika velkých společností. Švédský výrobce domácích spotřebičů Electrolux sice reportoval meziroční nárůst čistého zisku o 77 %, tržby však byly mírně pod očekáváním, a akcie společnosti se tak propadly o 5,98 %.
Videoherní společnost Ubisoft Entertainment si ve středu připsala 7,78 % poté, co její čtvrtletní tržby překonaly odhad analytiků. Cenné papíry Volkswagenu zpevnily o 6,01 %, když společnost v předběžném sdělení oznámila nečekaně vysoký provozní zisk.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Ceny průmyslových výrobců v Česku v červnu zpomalily meziroční pokles na 4,4 % po snížení o 4,8 % v květnu. Zpomalil i pokles cen v zemědělství, a to na 6,4 %. Růst naopak zaznamenaly stavebnictví a tržní služby. V květnu klesly dovozní i vývozní ceny, uvedl dále ČSÚ. V průmyslu se snížily zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Chemické látky a výrobky pak zlevnily proti loňskému červnu o 12,1 %, těžba a dobývání o 7,3 % a obecné kovy a kovodělné výrobků o 4,3 %. Klesly i ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, a to o 4,1 %.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců do května klesla na 4,9 %. Očekávala se stagnace na předchozích 5 %. Průměrná týdenní mzda se zahrnutím bonusů ve stejném období rostla 2,2% tempem, očekávala se stagnace na předchozím tempu 2,3 %. Průměrná týdenní mzda bez zahrnutí bonusů rostla podle očekávání 2,3% tempem po předchozích 2 %.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu udržela na květnové úrovni 9,45 %. Nadále je tak nejnižší od začátku roku 2009. "Navzdory očekávanému přítoku absolventů vysokých škol zůstala míra evidované nezaměstnanosti nezměněná," řekl novinářům na tiskové konferenci šéf ústředí práce Marián Valentovič. Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, v červnu na pětimilionovém Slovensku dosáhl 256 615 osob. V meziročním srovnání to znamená pokles o zhruba 54 800 nezaměstnaných.
- Polská vláda schválila návrh loterijního zákona, který rozšiřuje okruh her povolených na internetu. Zákon ještě musí projít parlamentem a musí být podepsán prezidentem.
- Odchod pracovní síly zpomaluje střední a východní Evropu při dohánění Západu. Ekonomika regionu by bez vlivu přesunu pracovní síly z let 1995 až 2012 rostla v průměru celkem o 7 % rychleji. Ze střední, východní a jihovýchodní Evropy odešlo podle MMF v posledních 25 letech za lepšími příležitostmi do zahraničí téměř 20 milionů převážně mladých, kvalifikovaných lidí. To je zhruba stejně jako počet obyvatel Česka a Maďarska dohromady. Motivací k odchodu jsou především lepší pracovní místa a vyšší platy.
- Index očekávání firem pro třetí čtvrtletí, který čtvrtletně zjišťuje mezi malými a středními podnikateli ČSOB, dosáhl dosavadního maxima 31,4 bodu. V mezikvartálním srovnání stoupl o 17,2 bodu. Nejvýrazněji se na výsledku projevil očekávaný vývoj poptávky, informovala ve středu ČSOB.
- Britské domácnosti vidí po referendu finanční vyhlídky černěji. Většina z nich také očekává, že britská centrální banka sníží úrokové sazby, aby pomohla ekonomice zmírnit případné dopady přelomového referenda. Ukázaly to středeční výsledky průzkumu společnosti Markit.
- Společnost Groupe Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, snížila svůj odhad provozního zisku pro letošní a příští rok. Horší prognózu zdůvodňuje poklesem britské libry po červnovém britském referendu. Firma to uvedla souběžně s hospodářskými výsledky za letošní první pololetí. Tržní hodnota Eurotunnelu se bezprostředně po hlasování o vystoupení Británie z Evropské unii snížila až o třetinu, navzdory ujišťování, že ji referendum nijak neuškodí.
- Britská centrální banka nepozoruje "žádný jasný důkaz", že britská ekonomika po referendu o vystoupení země z Evropské unie prudce zpomaluje. Podnikatelská nejistota ale podle ní očividně stoupla a zhruba třetina oslovených firem plánuje omezení investic a náboru pracovníků. Vyplývá to ze středečního sdělení banky.
- Komise kvůli Číně navrhne změnu antidumpingového systému EU. Systém obrany zemí EU vůči dumpingu v mezinárodním obchodě je třeba zreformovat tak, aby lépe odpovídal stávající realitě. Vyplynulo to ze středeční "orientační debaty" Evropské komise o potřebě změny přístupu k Číně, která žádá uznání za standardní tržní ekonomiku.
- Společnost ČEZ ve středu požádala ministerstvo životního prostředí (MŽP) o posouzení vlivů případné výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí. Firma předala ministerstvu dokumenty potřebné pro spuštění procesu EIA. Začala tak naplňovat Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky pro dlouhodobé zajištění energetické soběstačnosti České republiky. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.
- Německý index výrobních cen se v červnu snížil v meziročním srovnání o 2,2 %. Čekal se pokles o 2,4 % po 2,7% snížení v květnu. Meziměsíčně se index snížil o 0,4 %, čekal se 0,2% pokles po -0,4 % v květnu.
Výsledková sezóna
- Výsledky SAP ve 2Q: Upravený provozní zisk 1,52 miliardy EUR (odhad: 1,45 miliardy EUR).
- Výsledky Electrolux ve 2Q: Čistý zisk 1,08 miliardy SEK (loni: 608 milionů SEK), tržby 29,98 miliardy SEK (loni: 31,36 miliardy SEK).
- Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen v letošním prvním pololetí dosáhl 7,5 miliardy eur, a výrazně tak překonal odhady trhu. Společnost to uvedla ve středečním předběžném sdělení. Podrobnou výsledkovou zprávu za první pololetí zveřejní příští týden ve čtvrtek.
Zdroj: CNBC
Aktuality
