Evropské akcie se v pondělí obchodovaly smíšeně, o výrazné úvodní zisky je připravily ropa a slabý začátek na Wall Street

Evropské akcie sice pondělní obchodování zahájily výrazně v plusu, pod vlivem ztrátového úvodu seance na Wall Street a kvůli klesajícím cenám ropy ale později spadly k nule.
Britský FTSE 100 odepsal 0,3 %, přičemž dolů jej táhly zejména komoditní akcie. Klesající ceny ropy zapříčinily ztráty firem Tullow Oil, která odevzdala 5,42 %, a Randgold Resources, jež přišla o 1,88 %. Světové ceny ropy se během pondělního obchodování propadly na nejnižší úrovně za dva a půl měsíce. Dolů je tlačí zejména obavy investorů z nadbytečných dodávek na trh. Ropa Brent odpoledne klesla až na 44,80 USD za barel.
Francouzský CAC 40 zakončil seanci se ziskem 0,16 %, německý DAX díky indexu podnikatelského klimatu Ifo, který překonal očekávání, zpevnil o 0,5 %.
Výrazný pohyb v pondělí zažily akcie švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson. Firma oznámila, že s okamžitou platností odstupuje její generální ředitel Hans Vestberg, což vedlo k růstu titulu až o 5 %, v závěru však jeho zisk klesl na 1,5 %.
Nahoru vyskočily i akcie irských nízkonákladových aerolinek Ryanair poté, co společnost oznámila navýšení čistého zisku za první fiskální čtvrtletí o 4 % na 256 milionů eur. Cenné papíry Ryanairu nakonec zpevnily o 6,2 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku se v červenci meziměsíčně zvýšila o 0,1 bodu na 95,4 bodu. Mírně se zvýšila důvěra podnikatelů, mezi spotřebiteli naopak klesla. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému červenci je celková důvěra nižší o 0,7 bodu.
- Podnikatelská důvěra v Německu se v červenci mírně zhoršila. Index podnikatelského klimatu Ifo klesl na 108,3 bodu z červnových 108,7 bodu, čekal se mírnější pokles ukazatele na 107,5 bodu. Hodnocení současné situace mírně vzrostlo na 114,7 bodu ze 114,6 bodu (revidováno ze 114,5 bodu), čekal se pokles na 114 bodů. Na 102,2 bodu z červnových 103,1 bodu klesl index očekávání. Předpokládal se pokles na 101,2 bodu.
- Britský ministr financí Philip Hammond začal jednat s Čínou o uzavření dohody o volném obchodu. Velkým čínským bankám a podnikům by mohla zajistit lepší přístup na britský trh. Podle ministra je po referendu o členství jeho země v Evropské unii čas prozkoumat "nové příležitosti" po celém světě, včetně Číny. Ta je jedním z největších investorů v Británii.
- Generální ředitel švédského Ericssonu Hans Vestberg odstoupil. Firma v pondělí uvedla, že ji nyní povede finanční ředitel Jan Frykhammar (51), dokud podnik za Vestberga nenajde náhradu. Ericsson je jedním z největších výrobců telekomunikačních zařízení na světě.
- Veřejní investoři v Česku vypsali v letošním prvním pololetí výběrová řízení na 4799 zakázek za 158,5 miliardy Kč. Jejich počet meziročně stoupl o téměř 16 % a je nejvyšší nejméně za posledních pět let, objem je srovnatelný s loňskem. Hodnota dokončených výběrových řízení naproti tomu klesla na nejnižší úroveň za pět let. Vyplývá to z informací analytické společností CEEC Research, která data získává z Věstníku veřejných zakázek.
- Francouzský výrobce luxusního zboží LVMH se dohodl na prodeji společnosti Donna Karan International americké skupině G-III Apparel Group. Transakce ohodnocuje ztrátovou firmu na 650 milionů USD (16 milionů Kč), oznámily v pondělí firmy. Donna Karan International je mateřskou společností značek Donna Karan a DKNY.
- Evropská komise spolupracuje s organizacemi na ochranu práv spotřebitelů ve snaze přimět německý koncern Volkswagen, aby odškodnil evropské zákazníky za skandál kolem manipulace s měřením emisí podobným způsobem jako zákazníky ve Spojených státech. Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová podle mluvčího komise Christiana Wiganda minulý týden oslovila organizace na ochranu spotřebitelů v jednotlivých členských zemích unie, aby zjistila, s jakými problémy se v souvislosti se skandálem potýkají a jak by mohly koordinovat postup. Spolupráce s těmito organizacemi má podle ní zajistit evropským spotřebitelům spravedlivý přístup.
- Tripartita se shodla na rozšíření kompenzací pro horníky z ČSA. Propuštění horníci ze severních Čech by měli dostat stejné kompenzace jako horníci z OKD. V pondělí se na tom shodli zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Proti byl jen ministr financí Andrej Babiš (ANO), který to řekl novinářům. Konečné slovo by měla mít vláda, která by o kompenzacích mohla jednat ve středu.
- Tripartita se na zvýšení minimální mzdy nedohodla Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se podle očekávání nedohodli na tom, o kolik by se příští rok měla zvýšit minimální mzda. Ministerstvo práce navrhlo růst ze současných 9900 Kč na 11 000 Kč. Odbory chtěly o 500 Kč více, naopak pro zaměstnavatele bylo přijatelné zvýšení maximálně na 10 600 Kč. O zvýšení minimální mzdy tedy rozhodne vláda.
Výsledková sezóna
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings zvýšila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 4 % na 256 milionů eur (6,9 miliardy Kč). Ryanair je největším leteckým přepravcem v Evropě podle počtu cestujících. Společnost navzdory červnovému referendu o vystoupení Británie z EU dál očekává rekordní celoroční zisk. Upozornila ale, že kvůli nejistotě po takzvaném brexitu by prognózu mohla ještě změnit.
- Vydavatelství Mafra loni zvýšilo tržby o 5 % na 2,585 miliardy Kč. Čistý zisk stagnoval na 137 milionech Kč. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Firmě vlastněné ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem klesly příjmy v oblasti distribuce a inzerce tištěných médií. Výrazně rostly tržby z inzerce internetových titulů. Ve výsledcích se pozitivně odrazily nákladové úspory, lepší efektivita v nákupu surovin i služeb a také zefektivnění vlastních i externích tiskových zakázek. Klesl také objem barterových obchodů. iročně +2,2 %)
- Maloobchodní síti Hruška loni v Česku klesly tržby o 0,5 % na 7,64 miliardy Kč. Zisk společnosti se snížil o čtvrtinu na 150 milionů Kč. "Velkoobchodní tržby byly realizovány pod úrovní roku 2014, a to -4,1 %, nárůst zaznamenala maloobchodní činnost, a to o 0,72 %," napsala firma ve zprávě. Díky rozšíření sítě maloobchodních prodejen mírně vzrostly maloobchodní tržby.
- Prodejnám s nábytkem Sconto loni vzrostly v Česku tržby o 10 % na 1,94 miliardy Kč. Zisk společnosti se zvýšil o 13 % na 167 milionů Kč. "V následujících letech má společnost za cíl upevnit pozici na trhu a udržet obrat na jednotlivých obchodních domech na úrovni roku 2015," uvádí zpráva.
- Čerpadlářskému holdingu Sigma Group loni klesly konsolidované tržby meziročně o 10 % z 1,379 miliardy Kč v roce 2014 na 1,237 miliardy Kč. Skupina vykázala provozní hospodářský zisk 56,4 milionu Kč, uvedl v posledním čísle podnikového zpravodaje ekonomický ředitel Sigma Group Vladimír Novák.
Zdroj: CNBC