Zájem o úvěry i smlouvy stavebního spoření by měl letos stoupnout

Stavební spořitelny by měly letos poskytnout úvěry za více než 50 miliard Kč, což by měl být zhruba 9% nárůst. Stoupnout by měl i zájem o nové smlouvy o stavebním spoření, a to zhruba o desetinu na přibližně 500 000 smluv. Vyplývá to z odhadů Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS), o kterých v úterý novináře informoval předseda představenstva spořitelny Vladimír Staňura.
Stavební spořitelny loni podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen poskytly úvěry za necelých 46 miliard Kč a uzavřely 459 000 nových smluv o stavebním spoření. V prvním pololetí letos pak spořitelny půjčily 23,6 miliardy Kč a uzavřely více než 285 000 smluv.
"Stavební spoření nabízí mezi zajištěnými produkty suverénně nejvyšší výnos a je odolné vůči výkyvům akciových a finančních trhů. Klienti si to opět začínají uvědomovat a zjišťují, že nikde jinde lepší zabezpečený výnos nenajdou," uvedl Staňura.
K růstu zájmu o stavební spoření podle něj přispělo i zrušení povinnosti, aby při ukončování smluv o stavebním spoření u dětí rozhodoval opatrovnický soud. ČMSS podle Staňury tak uzavřela ve druhém čtvrtletí o 68 % dětských smluv k stavebnímu spoření více než v předchozím čtvrtletí. "Tato nesystematická právní úprava byla pro řadu rodičů velkou překážkou. Představovala pro ně stres, časovou i administrativní zátěž," uvedl.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.
Zdroj: ČTK