Americké akcie v pondělí přepisovaly historii, hlavní indexy posunuly svá zavírací i absolutní maxima

Americké akcie se v pondělí vyšplhaly na nová rekordní maxima. Energetické společnosti těžily ze stoupajících cen ropy. Náladu na akciovém trhu navíc podpořilo očekávání, že americká centrální banka bude nadále držet úrokové sazby na nízké úrovni.
Dow posílil o 0,32 % na nové zavírací maximum 18 636,05 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,28 % na nové zavírací maximum 2 190,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,56 % na nové zavírací maximum 5 262,02 bodu. Všechny tři indexy posunuly také svá absolutní maxima, Dow na 18 668,44 bodu, S&P 500 na 2 193,81 bodu a Nasdaq Composite na 5 271,36 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,25 % na 11,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o pět bazických bodů na 1,559 %.
V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů a energetickému sektoru, pod nulou skončil sektor veřejných služeb a jen minimální zisk si připsalo telekomunikační odvětví.
V indexu Dow v pondělí nejvíce zdražily akcie chemické firmy DuPont (+1,45 %), investiční banky Goldman Sachs (+1,4 %), výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,39 %) a technologické společnosti Apple (+1,23 %). Nedařilo se naopak cenným papírům zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (-0,88 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,84 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,77 %) nebo farmaceutické firmy Johnson & Johnson (-0,74 %). Kromě akcií jmenovaných firem skončilo v indexu Dow v mínusu ještě pět emisí, jejich pokles byl ale jen mírný.
Akcie Applu (+1,23 %) zpevnily poté, co generální ředitel společnosti Tim Cook v rozhovoru pro list The Washington Post uvedl, že firma nemá v úmyslu převádět své peníze ze zahraničí do Spojených států, dokud tam sazba daně právnických osob neklesne na "přiměřenou" úroveň.
Cenné papíry technologické společnosti Salesforce.com (-3,32 %) naopak výrazně zlevnily poté, co firma oznámila, že své kvartální hospodářské výsledky nezveřejní 29. srpna, jak dosud uváděla, ale až 31 srpna.
Dolar po slabých datech z konce minulého týdne oslabil
Na devizovém trhu dolar mírně klesl vůči ostatním předním měnám. Slabé údaje o ekonomice Spojených států totiž snížily pravděpodobnost, že Fed ještě v letošním roce přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úroky by posílily atraktivitu americké měny.
V závěru obchodování v New Yorku vykazoval dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pokles o 0,1 % na 95,61 bodu. Euro si vůči dolaru připisovalo 0,2 % na 1,1185 EUR/USD a dolar k japonskému jenu mírně oslaboval na 101,25 USD/JPY.
Páteční údaje o vývoji maloobchodních tržeb a výrobních cen v USA zaostaly za očekáváním analytiků. "Trh nyní počítá s méně než 50% šancí prosincového zvýšení sazeb. Dolar zůstane pod tlakem, dokud se tato šance výrazněji nezvýší," řekl agentuře Reuters analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange.
Loni v prosinci přikročil Fed k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Další zvyšování úroků ale centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a také nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.
Světové ceny ropy se v pondělí vyšplhaly na pětitýdenní maxima, severomořská ropa Brent se tak dostala nad 48 dolarů za barel. Na trhu se intenzivně spekuluje o případných krocích, které by velké těžební země mohly přijmout na podporu cen suroviny. K růstu cen ropy podle obchodníků přispěla i zpráva o poklesu zásob suroviny v klíčovém americkém překladišti Cushing.
Večer Brent zdražoval o 2,8 % na 48,20 USD za barel a cena ropy WTI rostla rovněž o 2,8 % na 45,65 USD za barel.
K růstu cen suroviny přispěla slova ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, podle kterého Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými producenty ropy o nastolení rovnováhy na světovém trhu s ropou. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih již minulý týden uvedl, že členové ropného kartelu OPEC budou v rámci zářijového zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen.
Analytici však pochybují, zda některé producentské země budou v zájmu podpory cen ochotny zastavit boj o podíl na trhu. Už v dubnu totiž ztroskotal pokus o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních. Saúdská Arábie trvala na tom, aby se k dohodě připojil rovněž Írán, ten ale účast vyloučil, protože se po zrušení mezinárodních sankcí snaží zvýšit produkci na dřívější úrovně.
Zlato v pondělí večer zdražovalo o tři dolary na 1 339,50 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 10 centů na 19,82 USD za trojskou unci.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Index trhu s nemovitostmi, který sestavuje Národní asociace stavitelů rodinných domů (NAHB), dosáhl v srpnu podle očekávání 60 bodů. V červenci byla hodnota indexu 58 bodů (revidováno z 59 bodů).
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v srpnu klesá na -4,21 bodu z 0,55 bodu (odhad: 2,5 bodu).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors odstranil ze své čínské internetové stránky slovo autopilot a výraz pro samořízené vozy. Předcházela tomu nehoda, po které si řidič v Pekingu stěžoval, že Tesla přecenila funkci autopilota, v jehož režimu se nehoda stala, a zmátla tak spotřebitele.
- Auditorské společnosti PwC hrozí v USA soud kvůli kolapsu americké hypoteční banky Taylor, Bean & Whitaker (TBW) v době finanční krize. PwC podle žaloby nedokázala odhalit podvod, který vedl k pádu této banky.
- Na jihu Nigérie v pondělí sílily týden trvající protesty proti ropné firmě Chevron. Demonstranti obsadili kancelář společnosti, která řadu let těží ropu v deltě řeky Niger. Kvůli protestům je podle pondělní zprávy agentury Reuters mimo provoz i hlavní exportní terminál Chevronu.
- Americký výrobce elektronických zařízení Apple nemá v úmyslu převádět své peníze ze zahraničí do Spojených států, dokud tam sazba daně právnických osob neklesne na "přiměřenou" úroveň. V obsáhlém rozhovoru s americkým listem The Washington Post to prohlásil generální ředitel podniku Tim Cook.
- Management farmaceutického podniku Valeant Pharmaceuticals International dokázal svým optimistickým výhledem hospodářských výsledků přesvědčit investiční firmu Mizuho k vylepšení hodnocení svých akcií na "neutral" z "underperform".
- Provozovatel alternativní taxislužby Lyft odmítl návrh na převzetí ze strany automobilového výrobce General Motors. GM později odmítla zájem potvrdit.
- Výrobce hardwaru IBM by měl brzy oznámit sedmiletou smlouvu na poskytování cloudových služeb vývojáři podnikového softwaru Workday, píše list The Wall Street Journal.
- Provozovatel sociální sítě Twitter jedná s Applem o začlenění své aplikace do Apple TV. Uživatelům Apple TV by to například umožnilo sledovat přes Twitter oblíbené zápasy profesionální ligy amerického fotbalu.
- Vodohospodářská společnost Xylem kupuje za 1,7 miliardy dolarů výrobce chytrých měřicích přístrojů Sensus.
- Investiční firma Jefferies snížila hodnocení akcií řetězce Dollar General na "hold" z "buy", protože cena akcií je prý přiměřená. Firmě údajně také hrozí cenové války v branži.
- Investiční firma Telsey Advisory Group zvýšila doporučení na akcie výrobce obuvi pro outdoorové aktivity Deckers Outdoor na "outperform" z "market perform".
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie výrobce oblečení American Eagle na "buy" z "hold".
- Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými těžaři ropy o nastolení rovnováhy na světovém trhu s touto strategicky důležitou surovinou. V rozhovoru, který v pondělí zveřejnil arabský list Aš-Šark al-Avsat, to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Dveře jsou podle něj otevřené i dalším jednáním o případném zmrazení produkce ropy, ukáže-li se, že je to zapotřebí.
Výsledková sezóna
- Výsledky Sysco ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,61 USD), tržby 13,65 miliardy USD (odhad: 13,68 miliardy USD, loni: 12,4 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

