Co musíte ráno vědět (31. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak pokračují jednání o volném obchodu mezi USA a EU a jak vypadá budoucnost české dopravy? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý obnovily pokles. Trh zvažuje, co udělá Fed, a náladě nepřidala ani kauza Applu v Irsku
Americké akciové trhy v úterý obnovily mírný pokles. Oslabily je ztráty akcií technologického gigantu Apple po verdiktu Evropské komise, podle něhož má firma doplatit Irsku miliardy eur na daních. Pokles tlumily akcie bank, které byly dále podporovány vyhlídkami na brzké zvýšení úrokových sazeb. Ceny ropy klesaly, posiloval dolar a Warren Buffett oslavil 86. narozeniny. Index Dow oslabil o 0,26 % na 18 454,30 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,20 % na 2 176,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,18 % na 5 222,99 bodu. V plusu se udrželo jen zmíněné odvětví financí, téměř procento naopak odepsaly sektory základních materiálů a síťových služeb. Index volatility VIX stoupl o 1,39 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 1,5663 %.
Krizové rány zarůstají a ekonomika naznačuje sílu. Nebezpečnější stav aby investor pohledal
2. Evropské trhy v úterý převážně posilovaly, ztrácely však akcie těžařů
Evropským akciím se v úterý dařilo. Většina evropských akciových indexů uzavřela v zelených číslech, výjimkou byl londýnský FTSE 100, který do negativního pásma stáhly akcie těžařů. Regionální index STOXX Europe 600 v úterý zpevnil o 0,52 % na 345 bodů, když se v plusu udržela většina jeho sektorů s výjimkou sektoru základních materiálů, jenž odepsal 2,92 %. Propad v úterý zažily akcie těžařských firem, což se odrazilo zejména na britském indexu FTSE 100, který odevzdal 0,25 % na 6 820,79 bodu. Cenné papíry těžařské společnosti Glencore spadly o 3,60 %, BHP Billiton zlevnila o 2,95 %, Rio Tinto odepsala 4,13 % a Antofagasta ztratila 5,10 %. V úterý rovněž klesaly ceny zlata, které dolů tlačí spekulace o blížícím se zvýšení úrokových sazeb v USA. Další velké akciové indexy naopak posilovaly. Francouzský CAC 40 si připsal 0,75 % na 4 457,49 bodu a německý DAX vzrostl o 1,07 % na 10 657,64 bodu.
Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu
3. Pražská burza v úterý zpevnila o více než půl procenta, dařilo se akciím skupiny ČEZ
Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty a index PX si připsal 0,69 % na 858,83 bodu. Nahoru burzu táhly akcie společnosti ČEZ, nedařilo se operátorovi O2 Czech Republic a tabákové firmě Philip Morris ČR. Celkový zobchodovaný objem byl v úterý s necelými 400 miliony Kč podprůměrný, nejobchodovanější byly tradičně akcie skupiny ČEZ a Komerční banky. Energetický gigant zpevnil o 1,50 % na 425,30 Kč, Komerční banka uzavřela na nule s 818 Kč za akcii. Dařilo se rakouským finančním titulům, když pojišťovna VIG získala 1,89 % na 458,10 Kč a Erste Group Bank si připsala 0,95 % na 693,50 Kč. Slušný zisk zaznamenaly i petrochemický holding Unipetrol, jehož akcie zdražily o 1,20 % na 182 Kč, a sázkařská společnost Fortuna, která si při malém zobchodovaném objemu polepšila o 0,68 % na 89 Kč. V záporném pásmu v úterý seanci uzavřely pouze dva tituly. Operátor O2 Czech Republic odepsal 0,70 % na 227,40 Kč a prodejce tabákových výrobků Philip Morris ČR zlevnil o 0,20 % na 12 861 Kč.
Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy
KONTEXT: Škola – základ života (č)i hospodářské smrti aneb (Ne)myslím, tedy jsem (vzor: 2.0)
4. Očekávané události
V noci na středu vyjdou v Japonsku zpráva o průmyslové výrobě a údaje o zahájené výstavbě a stavebních objednávkách. Dopoledne bude v Británii zveřejněn index cen domů, Německo, Itálie a souhrnně také celá eurozóna zveřejní zprávy o nezaměstnanosti, ve Francii, Itálii a společenství zemí platících eurem dále vyjdou inflační statistiky, Německo a Řecko ještě doplní zprávy o tržbách maloobchodních prodejců a Francie index cen výrobců a zprávu o spotřebitelských výdajích. V USA odpoledne vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, agentura ADP vydá zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a dále budou investoři v zámoří sledovat index nákupních manažerů chicagského Fedu, údaje o rozjednaných prodejích domů, pravidelnou týdenní zprávu vládní agentury EIA o vývoji zásob ropy a zprávu o vývoji kanadského HDP. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál představí v Evropě Bouygues, Eurobank Ergasias či BUWOG a v USA Brown-Forman nebo salesforce.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Evropská komise rozhodla: Irsko poskytlo firmě Apple daňové výhody za 13 miliard eur. Země je má vymáhat
Irsko v minulých letech poskytlo americké společnosti Apple neoprávněné daňové výhody až 13 miliard eur (351,3 miliardy Kč). Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v úterý uvedla, že výrobce mobilních telefonů iPhone platil řadu let výrazně nižší daně než jiné firmy. Evropská pravidla ale poskytování daňových výhod vybraným firmám neumožňují, Irsko tak má podle Evropské komise neoprávněnou podporu vymoci zpět i s úroky. Irsko i Apple chystají odvolání.
6. Inflace v Německu v srpnu nečekaně zpomalila na 0,3 %
Meziroční inflace v Německu v srpnu nečekaně zpomalila. Spotřebitelské ceny se podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie zvýšily o 0,3 % po růstu o 0,4 % v červenci. V úterý to ukázala předběžná data německého statistického úřadu. Zpráva naznačuje, že tlak na růst cen v největší evropské ekonomice zůstává navzdory podpůrným opatřením Evropské centrální banky slabý.
7. Francie chce zastavit jednání o volném obchodu mezi EU a USA
Francouzská vláda v září požádá Evropskou komisi, aby zastavila jednání o rozsáhlé dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. V úterý to prohlásil státní tajemník pro zahraniční obchod na francouzském ministerstvu zahraničí Matthias Fekl. Vyjednávání podle něj již nemá politickou podporu Francie.
8. Čtvrtletní zisk bank v USA vzrostl na nový rekord
Čistý zisk amerických bank a dalších finančních institucí ve druhém čtvrtletí vzrostl o 1,4 % na rekordních 43,6 miliardy USD. Zhruba 60 % bank se zisk zvýšil. Počet ztrátových bank byl nejnižší za 18 let. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
9. Rijád podepsal s Čínou 15 dohod v ekonomice a dalších oblastech
Saúdská Arábie v úterý podepsala s Čínou 15 předběžných dohod o spolupráci v energetice a dalších sektorech ekonomiky, dále ve vědě, technologii a kultuře. Dohody byly podepsány v rámci návštěvy saúdskoarabské delegace, kterou vedl zástupce korunního prince a druhý místopředseda vlády princ Muhammad bin Salmán Saúd. Ten je rovněž architektem nedávných ekonomických reforem, které nyní Saúdská Arábie začíná zavádět.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Hyperloop po česku
Jak jsme se nedávno mohli dočíst na většině zpravodajských portálů v Česku, futuristický nápad amerického vizionáře Elona Muska o vysokorychlostním cestování potrubím zaujal i v českých luzích a hájích, neboť Brno údajně začalo jednat s americkou společností Hyperloop Transportation Technologies o využití hyperloopu na trase Brno-Praha. Jak by taková doprava mohla vypadat v zemi, kde i ve třetím tisíciletí dominují staré vagóny Českých drah, napovídá přiložená ilustrace.