Americké akcie po prodlouženém víkendu mírně posílily, stačila nepříznivá data z ekonomiky. Nasdaq Composite uzavřel nejvýše v historii

Americké akciové indexy v úterý vzrostly, ačkoli data z ekonomiky byla překvapivě špatná. Investoři nadále věnují pozornost také trhu s ropou a chystaným fúzím a akvizicím.
Index Dow přidal nakonec 0,25 % na 18 538,12 bodu, S&P 500 narostl o 0,30 % na 2 186,48 bodu a Nasdaq uzavřel na svém zavíracím historickém maximu 5 275,91 bodu. Vzhůru táhla trh například energetika, ztrácely naopak finanční a průmyslové firmy. Index volatility VIX stoupl ani ne o půl procenta na 12,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl asi o sedm bazických bodů.
"Údaje od ISM nepodporují zvýšení úrokových sazeb, takže vidíme mírný pohyb trhu směrem vzhůru," poznamenal analytik Bucky Hellwig ze společnosti BB&T Wealth Management. Nižší úrokové sazby obvykle tlačí akciový trh vzhůru, protože zajišťují firmám levnější půjčky a zároveň zvyšují atraktivitu akcií ve srovnání s jinými investicemi, například s dluhopisy.
Akcie výrobce nákladních automobilů Navistar (+40,65 %) prudce posílily v reakci na dohodu o partnerství s německou automobilkou Volkswagen. Ta v rámci dohody koupí za 256 milionů dolarů v Navistaru podíl 16,6 procenta. Vzhůru zamířily rovněž akcie provozovatele ropovodů a plynovodů Spectra Energy (+13,42 %), kterého za zhruba 28 miliard dolarů převezme kanadský konkurent Enbridge.
Americký dolar na devizových trzích oslaboval. Vliv na jeho pokles měly především neuspokojivé údaje o srpnovém vývoji sektoru služeb ve Spojených státech. Ty podkopávají vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA. Institut řízení dodávek (ISM) uvedl, že aktivita v americkém sektoru služeb v srpnu rostla nejpomalejším tempem za více než šest let. Index aktivity klesl na 51,4 bodu z červencových 55,5 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom čekali mnohem mírnější pokles, a to na 55 bodů. Index se nicméně udržel nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
Analytik John Doyle ze společnosti Tempus uvedl, že údaje spolu s horší zprávou o situaci na trhu práce z minulého týdne snižují pravděpodobnost zářijového zvýšení úrokových sazeb v USA. "To s sebou přináší o něco slabší dolar," řekl.
Ceny ropy na světových trzích se vrátily k poklesu, a neudržely se tak na zhruba týdenním maximu, kam vystoupily v pondělí. Za jejich poklesem stojí slábnoucí vyhlídky na bezprostřední kroky těžařských zemí, které by omezily nadbytek suroviny na trhu.
Rusko a Saúdská Arábie se v pondělí dohodly na spolupráci ve snaze stabilizovat trh s ropou, žádná konkrétní opatření na podporu cen ale zatím nepředstavily. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak signalizoval, že jeho země je připravena přikročit ke zmrazení těžby ropy. Jeho saúdskoarabský protějšek Chálid Fálih ale řekl, že zmrazení těžby v současné době nepovažuje za nutné.
"Stále zde přetrvávají rozdílné názory, což posílí již tak vysokou úroveň skepse ohledně brzkého omezení dodávek," řekl analytik Stephen Brennock ze společnosti PVM. Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by o možnosti zmrazení těžby a dalších opatřeních na podporu rovnováhy trhu měli jednat v závěru tohoto měsíce na neoficiální schůzce v rámci energetické konference v Alžírsku.
Ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Navzdory pozdějšímu oživení ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer znovu zvýšil svou nabídku na převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto. Bayer v pondělí v noci sdělil, že za největšího světového producenta osiv je ochoten nabídnout přes 65 miliard dolarů. Firma rovněž uvedla, že její jednání s Monsantem pokročila. Spojením obou společností by vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě a šlo by také o největší zahraniční akvizicí uskutečněnou německou firmou.
- Americký konglomerát General Electric má v plánu koupit dva evropské výrobce 3D tiskáren - švédskou firmu Arcam a německou SLM Solutions. Americká společnost v úterý sdělila, že celkem chce za obě firmy dát 1,4 miliardy dolarů.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor se v srpnu propadl na 51,4 bodu z 55,5 bodu (odhad: 55 bodů).
- JPMorgan uděluje společnosti Mondelez International doporučení "overweight".
- Citigroup začala znovu pokrývat akcie Lockheed Martin, udělila jim počáteční doporučení "kupovat".
- Deutsche Bank zvyšuje doporučení na akcie Goodyear Tire na "kupovat" z "držet".
- Carl Icahn koupil dalších 307 tisíc akcií společnosti Herbalife, dohromady drží 19,6 milionu akcií firmy.
- Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge koupí amerického přepravce energetických surovin Spectra Energy za 28 miliard dolarů. Vyplývá to z úterního sdělení obou společností. Spojení vytvoří severoamerickou jedničku na poli energetické infrastruktury.
- Německá automobilka Volkswagen se dohodla na partnerství s americkým výrobcem nákladních vozů Navistar International. Volkswagen bude Navistaru dodávat motory a koupí v americké firmě 16,6 procenta akcií, sdělily v úterý obě firmy.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg