Ceny v průmyslu v srpnu zmírnily meziroční pokles na 3,4 %

Ceny průmyslových výrobců v ČR v srpnu meziročně opět zpomalily pokles, a to na 3,4 % z červencových čtyř procent. Ceny v zemědělství naopak zrychlily pokles na 6,9 % z červencových 6,8 %. Ceny ve stavebnictví a tržních služeb znovu stouply. V červenci dál znovu meziročně klesly dovozní a vývozní ceny. Vyplynulo to z informací Českého statistického úřadu zveřejněných v pátek.
V průmyslu v srpnu zlevnil zejména koks a ropné produkty, vedle toho se snížily ceny chemických látek, těžby a dobývání, elektřiny, plynu, potravin, nápojů a tabáku. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o 7,4 procenta," uvedl ČSÚ. Naopak zdražily například voda a nábytek.
V zemědělství se snížily ceny v rostlinné výrobě o 7,3 procenta a v živočišné o 6,6 procenta. Podle ČSÚ zlevnily obiloviny, olejniny, brambory i čerstvá zelenina, mléko, vejce, drůbež a skot. Čerstvé ovoce a jatečná prasata byly meziročně dražší.
Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 0,9 procenta, v červenci byly vyšší o 1,1 procenta. Tržní služby v podnikatelské sféře zdražily o 0,1 procenta po červencovém růstu o 0,2 procenta. Vzrostly ceny za poštovní, kurýrní i reklamní služby.
V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,2 procenta a v zemědělství o půl procenta. U stavebních prací a tržních služeb ceny stagnovaly.
"Tento vývoj se dá očekávat také pro nejbližší období, kdy se meziroční PPI inflace bude během druhé poloviny letošního roku blížit k nule. K tomu navíc přispěje srpnový růst cen ropy, který by se v datech měl projevit již v září (zářijová data budou publikována ale až v polovině října). Protiinflačně ale i nadále působí nízký ekonomický růst v eurozóně, který bude ceny výrobců brzdit," říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny.
ČSÚ také zveřejnil vývoj cen v zahraničním obchodu za červenec. Meziročně ceny vývozu klesly o 3,2 procenta. Největší vliv na to mělo zlevnění strojů a dopravních prostředků. Nejvýraznější byl pokles cen u minerálních paliv, a to o 15,9 procenta. Dovozní ceny se snížily o 4,5 procenta při propadu cen minerálních paliv o téměř 26 procent.
Zdroj: ČTK