SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed na svém zářijovém zasedání úrokové sazby podle očekávání nezvýšil, naznačil ale, že tak zřejmě učiní ještě letos

Měnový výbor americké centrální banky na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny. Hlavní úroková sazba tak zůstává v pásmu 0,25-0,5 %. Fed ale vyslal silné signály, že by mohl úroky zvýšit ještě do konce letošního roku, protože situace na trhu práce se dále zlepšuje. Tiskovou konferenci guvernérky Fedu Janet Yellenové jsme sledovali živě.
Ekonomická aktivita v USA podle Fedu dále ožila a růst počtu pracovních míst byl v posledních měsících solidní. "Důvody pro zvýšení sazeb zesílily," uvedla centrální banka v prohlášení zveřejněném na závěr dvoudenního zasedání měnového výboru. Dodala, že se guvernéři rozhodli úroky nezvyšovat, dokud nebudou další důkazy pokroku směrem ke stanoveným cílům u zaměstnanosti a inflace.
Pouze 6 % analytiků dotázaných agenturou Reuters čekalo zvýšení sazeb již v září. Většina věří, že Fed bude čekat do prosince. Další zasedání měnového výboru se uskuteční počátkem listopadu pouze pár dní před prezidentskými volbami.
Centrální banka USA ve středu současně představila novou prognózu vývoje americké ekonomiky. Fed podle ní nyní čeká, že americký HDP letos stoupne o 1,8 % (červnová projekce: +2 %) a v příštích dvou letech bude expandovat 2% tempem (proti červnové prognóze beze změny). V roce 2019 by pak americká ekonomika měla podle Fedu zpevnit o 1,8 %.
Inflace v USA by podle aktuální prognózy měla letos činit 1,3 % (červnová projekce: 1,4 %), příští rok by měla zrychlit na 1,9 % a v roce 2018 na 2 %. Výhled pro roky 2017 a 2018 Fed nezměnil. Jádrová inflace by měla letos dosáhnout 1,7 %, příští rok by se měla zvýšit na 1,8 % a v roce 2018 by měl růst jádrových cen zrychlit na 2 %.
Výrazně Fed upravil výhled nastavení úrokových sazeb. Pro letošní rok cíl banka snížila na 0,6 % z 0,9 % v červnu. Pro příští rok Fed cíl upravil na 1,1 % z 1,6 % a pro rok 2018 jej snížil na 1,9 % z 2,4 % v červnu. Dlouhodobý výhled centrální banka upravila na 2,9 z 3 %.
Fed loni v prosinci přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby na 0,25-0,5 % z rekordního minima 0-0,25 %, na kterém ji v rámci snahy podpořit hospodářský růst držel zhruba sedm let. Další zvyšování úroků ho ale donutily odložit obavy z vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.
Americký dolar v reakci na rozhodnutí Fedu ponechat politiku beze změny nakonec oslabil k euru z 1,1165 EUR/USD nad 1,119 EUR/USD.
Ve prospěch zvýšení sazeb se tentokrát vyslovili tři členové měnového výboru, nejvíce od prosince 2014. Vyšší sazby by rádi viděli prezidentka kansaského Fedu Esther Georgeová, prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová a šéf bostonského Fedu Eric Rosengren.
"Prohlášení Fedu bylo mnohem více jestřábí, než jsem čekal," říká Stephen Stanley, hlavní ekonom ve společnosti Amherst Pierpont Securities, který čeká, že Fed sazby výše posune v prosinci. "Banka investorům jasně vzkázala, že startuje motory," dodává.
Dluhopisový guru Bill Gross působící ve společnosti Janus Capital Management po tiskové konferenci Janet Yellenové naopak řekl, že je šokovaný a takřka není schopný mluvit. V rozhovoru pro finanční televizi CNBC prohlásil, že je překvapený tím, že se Fed po jestřábích projevech Yellenové a viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera na srpnovém setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole opět zalekl a odmítl učinit důležitý krok k normalizaci a stabilizaci krátkodobých úroků.
"Celkově lze výstup z jednání Fedu zhodnotit jako neutrální. Na straně jedné členové FOMC připravili trh na to, že ještě letos se zřejmě dočká vyšších dolarových sazeb, na straně druhé ale byly sníženy dlouhodobé vyhlídky na dolarové úrokové sazby. Poprvé v letošním roce banka ohodnotila rizika nejbližšího ekonomického vývoje jako téměř vyrovnaná, stále je nicméně ještě třeba počkat na potvrzení pozitivních trendů směrem k naplnění hlavních cílů banky – inflace a plné zaměstnanosti," shrnul hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Američtí centrální bankéři vidí letos na základě aktualizované makroekonomické prognózy jako pravděpodobné jedno zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu, příští rok bychom měli tento krok vidět dokonce dvakrát. V předchozí prognóze předpokládali letos dvojí zvýšení sazeb, v roce 2017 pak trojí. Aktuální pohled Fedu je tak v naprostém souladu s tím naším."
TISKOVÁ KONFERENCE JANET YELLENOVÉ
20.33 Yellenová: Ekonomické podmínky se zlepšily a jejich další zlepšování čekáme, byť předpokládáme, že inflace se bude dále pohybovat pod naším 2% cílem.
20.35 Yellenová: S utažením měnové politiky jsme se rozhodli počkat na další důkazy o pokračování ožívání ekonomiky USA.
20.37 Yellenová: Nastavení měnové politiky se bude odvíjet od stavu ekonomiky. Některá ekonomická rizika přetrvávají a jsme připraveni reagovat na jakékoli změny, které zaznamenáme.
20.39 Yellenová: Ekonomika USA bude během příštích několika let pokračovat v pozvolném růstu.
20.42 Yellenová: Situace na trhu práce se podle nás bude dále zlepšovat. Zatím nevidíme žádné náznaky toho, že by se americká ekonomika přehřívala.
20.44 Yellenová: Pokud budou pokračovat nastolené ekonomické trendy a neobjeví se žádná nová rizika, předpokládám, že by do konce letošního roku mohlo přijít zvýšení úrokových sazeb. Dvouprocentní inflační cíl nechceme výrazně přestřelit.
20.47 Yellenová: Je důležité, že v instituci, jakou Fed je, zaznívají různé názory, o kterých se diskutuje. Je dobře, že na všechno nemáme jen jeden názor.
20.47 Yellenová: Fed je nezávislá instituce, do jejíhož rozhodování se nepromítá politika. Dnešní rozhodnutí nezvýšit úrokové sazby a počkat na další ukazatele není politické. Do politiky nechci zabíhat.
20.50 Yellenová: Případné zvýšení úrokových sazeb může přijít na kterémkoli zasedání měnového výboru, ne nutně jen na tom, po němž je naplánována tisková konference.
20.54 Yellenová: Ceny aktiv na finančních trzích podle mě nejsou výrazně vychýlené od dlouhodobých průměrů. Rizika pro finanční stabilitu bych označila za vyrovnaná.
20.59 Yellenová: Osobně se domnívám, že existuje riziko toho, že budeme s normalizací měnové politiky čekat až příliš dlouho. Proto je důležité, abychom v tomto procesu nyní pokračovali.
21.06 Yellenová: Centrální banka USA není politicky kompromitovaná, politická témata na zasedáních neřešíme.
21.09 Yellenová: Uvědomujeme si, že by se na finančních trzích mohly vytvořit investiční bubliny. Zatím ale náznaky takového vývoje nepozorujeme.
21.22 Yellenová: Poslední zprávy o vývoji mezd v USA jsou povzbudivé. Čekáme, že se dále bude mírně snižovat nezaměstnanost a mírně porostou mzdy, což bude příznivé pro americké domácnosti.
PLNÉ ZNĚNÍ ZÁPISU ZE ZÁŘIJOVÉHO ZASEDÁNÍ FOMC
Fed při rozhodování o nastavení měnové politiky sleduje zejména vývoj inflace v USA a vývoj situace na americkém trhu práce.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v srpnu zvýšily o 0,2 %, zatímco v červenci stagnovaly. Růst je rychlejší, než očekávali analytici, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadli na 0,1 %. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií se ceny zvýšily o 0,3 %, což je nejvíce od února. Zvyšovaly se především ceny léků a zdravotnických služeb. Pokles cen benzínu v srpnu zpomalil na 0,9 % z červencových 4,7 %. V meziročním srovnání se spotřebitelské ceny v srpnu zvýšily o 1,1 %. Tempo růstu tak zrychlilo z červencových 0,8 %.
V srpnu v USA mimo zemědělství vzniklo 151 tisíc pracovních míst. Po červencových 275 tisících (revidováno z původního odhadu 255 tisíc) trh čekal přírůstek 180 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti v srpnu zůstala na červencové hodnotě 4,9 %, ačkoli trh očekával její mírné snížení na 4,8 %.
Zdroj: ČTK, Bloomberg