Evropské akcie ve středu uzavřely v zelených číslech, investoři čekají na výsledek zasedání ECB

Hlavní západoevropské akciové indexy skončily ve středu v plusu. Trhy nyní čekají, jakým výsledkem skončí čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a co na tiskové konferenci po zasedání řekne její šéf Mario Draghi.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,31 % na 7 021,92 bodu, německý DAX přidal 0,13 % na 10 645,68 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,25 % na 4 520,30 bodu a regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,34 % na 343,64 bodu.
Růst cen akcií podpořily vyšší ceny ropy. Ty stouply poté, co USA informovaly o nečekaném poklesu zásob suroviny na svém území.
Akcie těžaře BHP Billiton obchodované na londýnské burze nejdříve klesaly, nakonec se ale ze ztrát oklepaly a přešly nad nulu. Společnost ve středu informovala o poklesu produkce železné rudy v uplynulém čtvrtletí, zároveň ale řekla, že pozoruje známky komoditního oživení. Titul nakonec zpevnil zhruba o půl procenta.
Francouzský provozovatel obchodních řetězců Carrefour oznámil zrychlení růstu tržeb, v důsledku čehož jeho akcie zpevnily téměř o pět procent.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- ČEZ prodlužuje odstávku prvního temelínského reaktoru o 19 dní na 4. prosince. "Připomínáme, že výroba elektřiny v jaderných elektrárnách je nejlevnější a ČEZ bude muset nahradit tyto výpadky jinými, dražšími zdroji. Prodloužení odstávky je zcela jasně negativní zpráva s negativním dopadem do hospodaření ČEZ. Očekáváme také, že kvůli prodlužujícím se odstávkám jaderných jednotek sníží ČEZ u příležitosti reportu výsledků za třetí čtvrtletí (8. listopadu) své celoroční cíle," říká Bohumil Trampota, analytik J&T Banky.
- Stavební produkce v eurozóně v srpnu meziměsíčně klesla o 0,9 % po červencovém růstu o 1,8 %. Meziročně se výroba zvýšila o 0,9 % po červencových +4,1 % (revidováno z +3,1 %).
- Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) letos plánuje dvouprocentní růst výroby. Chce vyrobit celkem 224 000 aut. Vyplývá to z informací, které ve středu na odborné konferenci v Brně uvedl generální manažer řízení výroby automobilky Radek Vošta. Podle něj firma i v dalších letech bude dělat kolem 200 000 aut.
- Česko nebude mít finanční ústavu proti nadměrnému zadlužování. Sněmovna ve středu vládní ústavní předlohu neschválila, pro zákon nehlasovali sociální demokraté. Pro schválení ústavního zákona byla zapotřebí třípětinová většina. Opatření proti zadlužování možná budou jen v běžném zákoně.
- Unipetrol obnovil v areálu Záluží u Litvínova výrobu na etylenové jednotce, kterou před rokem v létě poškodil požár. ČTK o tom ve středu informoval mluvčí společnosti Mikuláš Duda. Oprava zařízení stála čtyři miliardy korun, uvedl již dřív Unipetrol. Chemička nedávno obnovila také zpracování ropy v rafinérii v Kralupech nad Vltavou, kde provoz stál kvůli havárii krakovací jednotky.
- Výnos dvouletého státního dluhopisu ČR se ve středu dostal pod mínus jedno procento. To je u českého státního dluhopisu dosud nejnižší výnos a zároveň nejnižší výnos obdobného dluhopisu na světe. ČTK o tom informoval ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Výnos tohoto dluhopisu se již v úterý krátce dostal pod výnos podobných švýcarských dluhopisů, které mají světově nejnižší výnos. Nižší výnosy pomáhají ministerstvu financí, kterému tím klesají náklady na obsluhu státního dluhu.
- Další pokus o privatizaci ukrajinského státního výrobce hnojiv Odessa Portside Plant (OPP) bude 15. prosince. Ve středu o tom informovala agentura Reuters, podle níž nový termín navrhl ukrajinský státní privatizační fond. Ukrajinská vláda později oznámila, že schválila plán privatizace firmy a že nová vyvolávací cena bude činit 5,16 miliardy hřiven (4,9 miliardy Kč).
- Současné zpoždění ve výstavbě nových jaderných bloků v Česku by mohla odstranit změna legislativy, která by urychlila povolovací proces. V rozhovoru s ČTK to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Uvedla, že v případě, že bude přijato takové politické rozhodnutí, je možné, že nedojde k časové proluce mezi odstavením starých a spuštěním nových bloků, která nyní existuje.
- CREDITAS, největší záložna v Česku, ve středu získala potvrzení ČNB o udělení bankovní licence. Od nového roku tak na českém bankovním trhu přibude nová instituce, která se zaměřuje jak na retailové, tak na firemní zákazníky.
Zdroj: CNBC