Dilema FEDu: Boj s inflací

S příchodem prvních známek hospodářského zotavení ekonomové tvrdí, že americká centrální banka by nemusela být schopna jednat dostatečně rychle, aby předešla inflaci.
Ekonomika USA nyní vykazuje znaky zotavování. Podle Jamese Bullarda, prezidenta Federal Reserve Bank of St. Louis, by měl FED přijmout plán na boj s inflací, která by mohla následovat konci recese.
Bullard také tvrdí, že centrální banka může vytvořit strategii a představit ji veřejnosti, inflační očekávání už ale mohou běžet.
V dobách recese čelí FED vždy těžké volbě - oživit růst a zamezit tak deflaci nebo cílovat inflaci a zpomalit tak zotavení.
První volba byl krok, který ničil americkou ekonomiku na počátku třicátých let minulého století.
“Během celé své historie vymýšlel FED strategie na boj se současnými problémy a nedíval se do budoucnosti,” říká Allan Meltzer, ekonom Carnegie Mellon University v Pittsburghu. Podle něj také málokdy zaváděla nepopulární politiku.
Finanční krize
Deflace
pokles cenové hladiny - opak inflace
V současné době ekonomiku USA zvýšená inflace netíží. Ještě v červnu vyhlížel FED deflaci. Jeho předseda, Ben Bernanke tvrdí, že ekonomika stále potřebuje podporovat v zotavování, obzvlášť když roste nezaměstnanost. Centrální banka má prý nástroje k boji s inflací, až k ní dojde.
Většina guvernérů a prezidentů rezervních bank, dohlížejících na monetární politiku, považuje deflaci za mnohem vyšší riziko, než inflaci.
Rozvaha FEDU
Spíše inflace se bojí James Bullard, skutečné riziko ale vidí v účetní rozvaze Fedu. Poskytováním půjček a nakupováním dluhopisů kvůli uvolnění úvěrového trhu, zdvojnásobil FED svá aktiva za minulý rok na 2 biliony dolarů.
Polovina z toho jsou krátkodobé půjčky finančním institucím. Zbytek tvoří dluhopisy, zastupující nárok na cash flow z hypotéčních půjček, jež by měly snížit úroky na hypotéky.
“Nazývám to politicky toxická aktiva,” prohlašuje Benn Steil, člen organizace Council on Foreign Relations v New Yorku. Prodej těchto dluhopisů by zvýšil náklady na hypotéky a zastavil zotavování trhu s nemovitostmi.
Rezervy věřitelů
Dříve byla práce centrálního bankéře jednodušší, v recesi se snížila úroková míra a při oživení se naopak zvýšila, aby se zabránilo inflaci. Současná krize ukazuje na omezenost této činnosti.
Hrubý domácí produkt USA spadl v prvním čtvrtletí roku 2009 o 5,5 procent. Bernanke na to zareagovat poskytováním půjček a nákupem dluhopisů, přístupem známým jako kvantitativní uvolňování.
Jeden ze způsobů, jak podle Bernankeho působit proti levným úvěrům, je zvýšit úrokovou míru na rezervy, které drží věřitelé v centrální bance. Americké finanční instituce měly tento týden v těchto rezervách 781 miliard dolarů, v září 2008 to bylo pouhých 32 miliard dolarů.
Banky si peníze vybírají, jakmile cítí, že je dostatečně bezpečné a výhodné poskytovat půjčky. Díky placení vyššího úroku bude pro banky méně přitažlivé tyto peníze vybrat a dále je uvádět do ekonomiky.
Strach z neznáma
Nikdo nemá velkou zkušenost s řízením nabídky peněz přes úroky na rezervy, takže může být těžké zvolit vhodnou výši úrokové míry.
“Nevíme, jak výše úrokové míry na rezervy ovlivní půjčování ze strany bank,” uvádí profesor bankovnictví na Louisiana State University, Joseph Mason.
Meltzer si není jistý tím, jak toho bude FED využívat. Při růstu inflace v 60. a 70. letech byla inflace cílována čtyřikrát, pouze z důvodu politického tlaku.
Centrální bankéři "jsou náchylní" k stimulovanému růstu částečně i kvůli deflaci z krize, která ale přetrvává pouze v jejich hlavách.
Očekávání, že centrální banka nezakročí proti rostoucím cenám, může přispět k inflaci. William Silber, profesor na New York University dále tvrdí, že když veřejnost čeká inflaci, maloobchodníci rychleji zvedají ceny a zaměstnanci požadují vyšší mzdy.
Stagflace
tempo růstu ekonomiky je nulové nebo záporné a dochází k růstu cenové hladiny - inflaci
Stagflace
V 70. letech rostly ceny i během recese. Veřejnost měla názor, že chyběl zájem s inflací bojovat. Nastalo období stagflace. Toto je jeden z důvodů, proč Bullard chce, aby si FED plán boje proti inflaci nenechal pouze pro své interní účely, ale aby ho také zveřejnil.
Plán navíc může být úspěšný pouze tehdy, když začne fungovat už v době, kdy ještě inflace není přítomná, což se nikdy nelíbí politikům. Zavést protiinflační politiku už nyní, když je míra nezaměstnanosti na úrovni 9,5 procent a velké množství zastavených domů, by bylo obzvlášť trpké,.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
