Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden však o více než procento zpevnily

Evropské akciové trhy v závěru týdne uzavřely bez výraznějších změn. Investoři během páteční seance vyhodnocovali zejména výsledky čtvrtečního zasedání ECB. Nejvýraznější dopad na páteční seanci měla slova guvernéra Maria Draghiho, v jejichž důsledku euro vůči americkému dolaru kleslo na nejnižší hodnotu od března.
Regionální index STOXX Europe 600 v pátek uzavřel na nule, za celý týden si však připsal 1,27 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,09 % na 7 020,47 bodu (za celý týden +0,02 %) a francouzský CAC 40 rovněž odepsal 0,09 % na 4 536,07 bodu (za celý týden +1,46 %), zatímco německý index DAX naopak o 0,09 % zpevnil (za celý týden +1,23 %).
Euro v reakci na čtvrteční komentář guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho dále klesalo. Draghiho výroky signalizovaly, že ECB nehodlá spěchat s ukončením programu nákupu dluhopisů a naopak si nechává otevřené dveře pro další podpůrné kroky, což poslalo euro vůči americkému dolaru až na sedmiměsíční minimum pod 1,09 EUR/USD. ECB na čtvrtečním zasedání podle očekávání nechala svou měnovou politiku beze změn.
V centru pozornosti bylo znovu reportování hospodářských výsledků několika velkých společností. Z těch evropských zveřejnil čísla za třetí čtvrtletí německý automobilový koncern Daimler. Jeho čistý zisk se sice meziročně zvýšil o 13 % na 2,7 miliardy eur (73 miliard Kč), firma však zhoršila výhled pro celoroční odbyt a tržby, a to zejména kvůli slabé poptávce po nákladních automobilech v Severní Americe. Akcie Daimleru na to zareagovaly poklesem o 2,09 %.
Výraznou ztrátu zaznamenaly také cenné papíry britské tabákové firmy British American Tobacco (BAT). Ta v pátek oznámila, že podala nabídku na úplné převzetí amerického výrobce cigaret Reynolds American za 47 miliard USD. Spojením podniků by podle britské společnosti vznikla největší veřejně obchodovaná tabáková firma na světě z hlediska obratu i provozního zisku. Akcie BAT spadly o 2,85 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Omezení chudinských čtvrtí a emisí oxidu uhličitého ve městech jsou dva hlavní úkoly, které si stanovily státy světa na konferenci OSN o bydlení. Informovala o tom agentura DPA.
- Páteční den by měl vnést jasno do osudu rozsáhlé obchodní smlouvy mezi Evropskou unií a Kanadou známé jako CETA. Zatímco v Bruselu bude od dopoledne jednat summit EU o hospodářské problematice a mezinárodním obchodu, budou se vyjednavači Evropské komise i belgické vlády v Namuru pokoušet na poslední chvíli získat souhlas valonského parlamentu s dohodou.
- Euro se v pátek ráno propadlo vůči dolaru až na sedmiměsíční minimum pod 1,09 EUR/USD. Navázalo tak na čtvrteční pokles, za kterým stály výroky šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Ty signalizovaly, že ECB nehodlá spěchat s ukončením programu nákupu dluhopisů.
- Britská tabáková firma British American Tobacco (BAT) podala nabídku na úplné převzetí amerického výrobce cigaret Reynolds American za 47 miliard USD. V pátek to oznámila BAT, která již v Reynolds American vlastní zhruba 42 % akcií. Spojením podniků by podle britské společnosti vznikla největší veřejně obchodovaná tabáková firma na světě z hlediska obratu i provozního zisku.
- Skupina Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy, které patří tuzemský výrobce minerálek Ondrášovka, koupila od společnosti Alphaduct stoprocentní podíl ve společnosti Karlovarská Korunní. Akvizicí vznikne subjekt s pozicí dvojky na trhu balených minerálních vod v České republice se zhruba čtvrtinovým tržním podílem. Cenu transakce společnosti nezveřejněly. ČTK to v pátek sdělila mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.
- Rusko v příštím roce počítá se zvýšením produkce ropy na nové postsovětské maximum. Moskva nicméně nadále usiluje o to, aby těžařské země podpořily ceny ropy omezením produkce. V pátek to podle agentury Reuters řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.
- Po zpřísnění podmínek poskytování spotřebitelských půjček na Slovensku odcházejí z místního trhu dvě přední společnosti. Změny v zákonech již dříve vedly k výraznému snížení počtu poskytovatelů úvěrů občanům. Po společnosti Provident Financial, která zastavila poskytování nových úvěrů na konci loňského roku, stejný krok nejnověji ohlásila společnost Pohotovosť. Výkonný tajemník Asociace poskytovatelů spotřebitelských úvěrů Ivan Kahanec ČTK řekl, že obě firmy patřily mezi desítku největších nebankovních firem v zemi.
- Italská vláda nehodlá měnit své rozpočtové plány pro příští rok ani v případě, že vůči nim vznese námitky Evropská komise. V pátek to uvedl italský premiér Matteo Renzi. Komise nyní posuzuje, zda je návrh italského rozpočtu v souladu s pravidly Evropské unie.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně se oproti září v říjnu mírně zvýšila, stále však zůstává hluboko v záporných hodnotách. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Evropská komise. Index důvěry se zvýšil na -8 bodů ze zářijových -8,2 bodu.
Výsledková sezóna
- Německý automobilový koncern Daimler ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 13 % na 2,7 miliardy eur (73 miliard Kč) díky silné poptávce po luxusních osobních vozech Mercedes-Benz. Firma to oznámila v pátek. Současně však zhoršila výhled pro celoroční odbyt a tržby, a to zejména kvůli slabé poptávce po nákladních automobilech v Severní Americe. Cena akcií společnosti proto po zveřejnění výsledků klesla.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho skupina PPF si v daňových rájích zřídila několik firem, do nichž pak putovaly peníze vypůjčené v Česku. Vyplývá to z dokumentů kauzy známé jako Panama Papers, píše server Seznam.cz.
- Ceny průmyslových výrobců v ČR v září meziročně opět zpomalily pokles, a to na 2,4 % ze srpnových 3,4 %. Pokles zpomalil i u cen v zemědělství, byly nižší o 3,4 % po srpnovém snížení o 6,9 %. Ceny stavebních prací a tržních služeb znovu stouply. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad, který zveřejnil i vývoj cen v zahraničním obchodu za srpen. Ceny dovozu i vývozu meziročně klesly.
- Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën plánuje příští rok zrušit ve Francii více než 2000 pracovních míst, což představuje zhruba tři procenta celkové pracovní síly. Propouštění se má uskutečnit formou předčasného odchodu do důchodu a dobrovolného odchodu za odstupné.
- Druhý největší britský energetický dodavatel SSE v pondělí oznámil, že prodá podíl 16,7 % ve firmě Scotia Gas Networks státní investiční společnosti ze Spojených arabských emirátů Abi Dhabi Investment Authority za 755 milionů dolarů, píše agentura Bloomberg.
- Meziroční inflace v eurozóně zrychlila v září na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Uvedl to v pondělí evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 procenta po srpnovém zvýšení o 0,3 procenta. Navzdory zrychlení inflace i nadále zaostává za cílem Evropské centrální banky.
- Stavební spořitelny na českém trhu by letos mohly poskytnout úvěry za zhruba 50 miliard korun, což by měl být zhruba devítiprocentní nárůst a nejvyšší objem od roku 2010. Stoupnout by měl i zájem o nové smlouvy o stavebním spoření, a to zhruba o desetinu na přibližně 500 000 smluv.
- Dceřiná společnost jihokorejské automobilky Hyundai Motor obdržela licenci na zřízení banky, která se chce zaměřit hlavně na financování nákupu aut v Evropské unii. Centrála banky Hyundai Capital Bank Europe bude ve Frankfurtu a provoz by měla zahájit v prosinci letošního roku, uvedla finanční dceřiná společnost Hyundai Capital Services. Z Německa chce banka postupně rozšiřovat svoji činnost do dalších evropských zemí, jako Francie, Itálie a Španělska.
- Výbuch v chemičce společnosti BASF v německém Ludwigshafenu v pondělí zranil několik lidí. Na místě zasahují hasiči, příčina neštěstí není ještě podle agentury DPA známa.
- Společnost PepsiCo Inc. oznámila, že hodlá celosvětově snížit množství cukru ve svých nápojích. Mezi hlavní důvody patří kritiky kvůli nárůstu obezity ve světě a snaha o ochranu životního prostředí, píše agentura Reuters.
- České firmy vymáhají po slovenských společnostech v průměru 170 000 Kč, naopak slovenské po českých 31 000 Kč. Češi s vymáháním na Slovensku vyčkávají v průměru deset měsíců, doma jenom pět. Slováci Čechům na zaplacení dluhu dávají jen o dva měsíce více než svým krajanům. Vyplývá to z údajů inkasních agentur EOS KSI ČR a EOS KSI Slovensko.
- Garanční systém finančního trhu (GSFT) začne vyplácet pojištěné vklady klientům ERB bank 20. října prostřednictvím vybraných poboček České spořitelny. GSFT o tom v pondělí informoval ČTK. To, že banka s ruským kapitálem není schopna dostát svým závazkům, oznámila Česká národní banka 11. října.
- Růst českého exportu zpomaluje. Za poslední dva roky kleslo tempo meziročního růstu z 15,4 % na 3,9 %. Výrazně roste závislost tuzemského vývozu na Německu a na automobilovém průmyslu. Jejich zakolísání by znamenalo výrazně větší propad vývozu i celé ekonomiky, než se dosud předpokládalo. V tiskové zprávě to v úterý uvedla Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
- Společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, podle tisku plánuje vstup na burzu. Sonnen vyrábí baterie na skladování elektřiny. ČEZ v ní koupil podíl v létě 2015 za nižší stovky milionů.
- České strojírenství letos meziročně vzroste o 3,8 %, v příštím roce by mělo růst o 2,8 %. Tržby strojírenských firem se letos zvýší o 4,6 %. Vyplývá to ze studie, kterou na úterním Setkání lídrů českého strojírenství zveřejnila analytická společnost CEEC Research.
- Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens získal prestižní ocenění "Obchodní partner roku" od společnosti Procter & Gamble, které se uděluje jednou za dva roky. Pegas získal toto ocenění již počtvrté, naposledy za rok 2014.
- Česká republika se může pyšnit novým prvenstvím. V úterý výnos jejího dvouletého dluhopisu klesl na rekordní minimum -0,94 %, čímž se vyšplhal na první příčku v celosvětovém srovnání. O sedm bazických bodů Česká republika překonala Švýcarsko, které se však již stihlo vrátit zpět.
- Slovensko loni hospodařilo s nižším schodkem veřejných financí, než byly původní odhady. Důvodem je lepší výběr daní, informovalo slovenské ministerstvo financí. Nový odhad zlepšených daňových příjmů tak snížil očekávaný schodek veřejných financí na 2,73 % výkonu ekonomiky, deficit byl ale i tak nejvyšší od roku 2012.
- Americký přepravce zásilek FedEx plánuje investovat 1,4 miliardy eur (37,8 miliardy Kč) do svých logistických aktivit na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla u Paříže. Firma v úterý uvedla, že tam své kapacity zdvojnásobí a že Paříž se pak stane pro FedEx druhým největším logistickým centrem na světě po Memphisu.
- Politika České národní banky je transparentní, protože mluví o nejpravděpodobnějším termínu ukončení kurzového závazku. Na setkání lídrů českého exportu to v úterý řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Dodal, že přesný termín ukončení závazku neví a ani nemůže vědět, protože ten záleží na budoucím vývoji.
- Devizové intervence České národní banky pomáhají 52 % strojírenských firem v Česku ke zvýšení exportu. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky v úterý zveřejnila na Setkání lídrů českého exportu. U velkých společností s minimálním ročním obratem 250 milionů korun je to 70 %, u malých a středních podniků zhruba třetina.
- Petrochemickému holdingu Unipetrol ve třetím čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk i tržby. Odhadují to analytici, které v úterý oslovila ČTK. Důvodem poklesu jsou podle nich především odstávky v obou rafinériích společnosti v Litvínově a Kralupech na Vltavou. Výsledky za třetí čtvrtletí i za prvních devět měsíců letošního roku oznámí Unipetrol ve čtvrtek.
- Evropská unie se zatím stále neshodla na podpisu obchodní dohody CETA s Kanadou, vyplynulo z úterní mimořádné schůzky ministrů členských zemí odpovědných za mezinárodní obchod. Už příští čtvrtek by se přitom v Bruselu měl uskutečnit summit EU-Kanada, na němž má být smlouva, označovaná za průlomovou dohodu moderního typu, podepsána.
- Komerční banky v eurozóně pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí poprvé za dva a půl roku zpřísní podmínky pro poskytování úvěrů firmám. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB). Komerční banky podle průzkumu zaujímají opatrnější přístup k riziku a čelí negativnímu dopadu záporných úrokových sazeb na zisky.
- Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) chystá vydání dluhopisů v celkovém objemu do dvou miliard eur (cca 54 miliard korun). Finance chce použít na investice do rozvoje mobilních sítí a zrychlení připojení k internetu. Společnost to v úterý uvedla na svých webových stránkách.
- ČEZ prodlužuje odstávku prvního temelínského reaktoru o 19 dní na 4. prosince. "Připomínáme, že výroba elektřiny v jaderných elektrárnách je nejlevnější a ČEZ bude muset nahradit tyto výpadky jinými, dražšími zdroji. Prodloužení odstávky je zcela jasně negativní zpráva s negativním dopadem do hospodaření ČEZ. Očekáváme také, že kvůli prodlužujícím se odstávkám jaderných jednotek sníží ČEZ u příležitosti reportu výsledků za třetí čtvrtletí (8. listopadu) své celoroční cíle," říká Bohumil Trampota, analytik J&T Banky.
- Stavební produkce v eurozóně v srpnu meziměsíčně klesla o 0,9 % po červencovém růstu o 1,8 %. Meziročně se výroba zvýšila o 0,9 % po červencových +4,1 % (revidováno z +3,1 %).
- Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) letos plánuje dvouprocentní růst výroby. Chce vyrobit celkem 224 000 aut. Vyplývá to z informací, které ve středu na odborné konferenci v Brně uvedl generální manažer řízení výroby automobilky Radek Vošta. Podle něj firma i v dalších letech bude dělat kolem 200 000 aut.
- Česko nebude mít finanční ústavu proti nadměrnému zadlužování. Sněmovna ve středu vládní ústavní předlohu neschválila, pro zákon nehlasovali sociální demokraté. Pro schválení ústavního zákona byla zapotřebí třípětinová většina. Opatření proti zadlužování možná budou jen v běžném zákoně.
- Unipetrol obnovil v areálu Záluží u Litvínova výrobu na etylenové jednotce, kterou před rokem v létě poškodil požár. ČTK o tom ve středu informoval mluvčí společnosti Mikuláš Duda. Oprava zařízení stála čtyři miliardy korun, uvedl již dřív Unipetrol. Chemička nedávno obnovila také zpracování ropy v rafinérii v Kralupech nad Vltavou, kde provoz stál kvůli havárii krakovací jednotky.
- Výnos dvouletého státního dluhopisu ČR se ve středu dostal pod mínus jedno procento. To je u českého státního dluhopisu dosud nejnižší výnos a zároveň nejnižší výnos obdobného dluhopisu na světe. ČTK o tom informoval ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Výnos tohoto dluhopisu se již v úterý krátce dostal pod výnos podobných švýcarských dluhopisů, které mají světově nejnižší výnos. Nižší výnosy pomáhají ministerstvu financí, kterému tím klesají náklady na obsluhu státního dluhu.
- Další pokus o privatizaci ukrajinského státního výrobce hnojiv Odessa Portside Plant (OPP) bude 15. prosince. Ve středu o tom informovala agentura Reuters, podle níž nový termín navrhl ukrajinský státní privatizační fond. Ukrajinská vláda později oznámila, že schválila plán privatizace firmy a že nová vyvolávací cena bude činit 5,16 miliardy hřiven (4,9 miliardy Kč).
- Současné zpoždění ve výstavbě nových jaderných bloků v Česku by mohla odstranit změna legislativy, která by urychlila povolovací proces. V rozhovoru s ČTK to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Uvedla, že v případě, že bude přijato takové politické rozhodnutí, je možné, že nedojde k časové proluce mezi odstavením starých a spuštěním nových bloků, která nyní existuje.
- CREDITAS, největší záložna v Česku, ve středu získala potvrzení ČNB o udělení bankovní licence. Od nového roku tak na českém bankovním trhu přibude nová instituce, která se zaměřuje jak na retailové, tak na firemní zákazníky.
- Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že o dalším osudu QE bude jasněji po posledním zasedání banky v letošním roce.
- Euro na devizových trzích ve čtvrtek oslabilo až na čtyřměsíční minimum vůči dolaru. Reagovalo tak na slova prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho, který řekl, že ECB na čtvrtečním zasedání nejednala o ukončení programu nákupů dluhopisů, kterým se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci. Pokles eura tak pomohl dolaru k výstupu na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních hlavních světových měn.
- Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur ročně. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené s jednáním mezi vedením firmy a zástupci odborů o plánu oživení z loňského skandálu.
- Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč). Firma bude investovat do výroby benzinových motorů a převodových skříní ve své továrně v jihopolském Walbrzychu, sdělilo ve čtvrtek polské ministerstvo hospodářství.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září mírně klesla na 9,42 procenta z 9,43 procenta v srpnu. Dostala se tak na nové minimum od začátku roku 2009. Na tiskové konferenci o tom ve čtvrtek informovalo slovenské ústředí práce, které v zemi řídí úřady práce.
- Zadlužený těžař Glencore prodává australskou nákladní železnici za 874 milionů USD. Anglo-švýcarská společnost, jež se potýká s masivními dluhy, se ve čtvrtek dohodla s americkým provozovatelem železnic Genesee & Wyoming o prodeji nákladní železnice v australském státu Nový Jižní Wales.
- Tržby britských maloobchodníků v září meziročně stouply o 4,1 procenta. Poté, co v srpnu vzrostly o 6,6 procenta (revidováno z 6,2 %), trh očekával růst o 4,8 procenta. Meziměsíčně ceny stagnovaly, stejně jako v srpnu (revidováno z -0,2 %); trhu očekával růst o 0,2 procenta. Při nezapočítání tržeb z prodeje pohonných hmot ceny narostly meziročně o 4 procenta (srpen: 5,9 %, odhad: +4,5 %), meziměsíčně pak stagnovaly (srpen: -0,3 %, odhad: +0,4 %).
- Ceny výrobců v Německu v září poklesly o 1,4 procenta. Poté, co v srpnu poklesly o 1,6 procenta, očekával trh sestup o 1,2 procenta. Ceny klesly i meziměsíčně o 0,2 procenta (odhad: +0,1 %, srpen: -0,1 %).
- Německé automobilky Audi a Daimler trápí nedostatek pracovních sil v Maďarsku. Uvedli to ve středu představitelé těchto podniků. Zároveň vyzvali maďarské úřady k posílení mobility pracovní síly a ke zlepšení dopravní infrastruktury. Na problémy s nedostatkem potřebných zaměstnanců si v poslední době různé firmy stěžují také v dalších východoevropských zemích, včetně České republiky.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Francouzská potravinářská společnost Danone zvýšila ve třetím čtvrtletí tržby nejméně za posledních deset let. Největší výrobce jogurtů na světě to zdůvodnil především zpomalením prodeje dětské výživy kvůli potížím v Číně. Na srovnatelné bázi se tržby zvýšily o 2,1 %, zatímco ve druhém čtvrtletí jejich růst činil 4,1 %.
- Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 %a překonal očekávání trhu. Majiteli českého petrochemického holdingu Unipetrol dopomohly k vylepšení ziskovosti zvýšení hodnoty zásob, vliv kurzových změn na hodnotu dluhu či výplaty pojistného plnění, sdělila ve čtvrtek společnost.
- Výsledky London Stock Exchange Group v 3Q: Čistý zisk 376,2 milionu liber (meziročně +15 %), tržby 414,6 milionu liber (meziročně +19 %).
- Výsledky Roche v 3Q: Tržby 12,48 miliardy CHF (12,6 miliardy USD), meziročně +3 % (odhad: 12,55 CHF).
Zdroj: CNBC, ČTK