České akcie v říjnu stouply, čímž umazaly většinu letošních ztrát

České akcie v říjnu výrazně posílily, čímž umazaly většinu letošních ztrát. Koncem června burza propadla na sedmileté minimum v reakci na výsledky britského referenda o odchodu Velké Británie z EU. Loňský rok končil index českých akcií PX na 956 bodech, v červnu se propadl k hranici 800 bodů, nyní je zpět okolo 920 bodů.
Přestože vývoj v první polovině roku byl na domácím trhu velmi špatný a index PX oslabil o téměř 15 %, především díky silné říjnové výkonnosti se podařilo propady z velké části umazat. "Při zohlednění vyplacených dividend se domácí akcie nacházejí ve statistice od začátku roku již v kladných číslech a překonávají výkonnost německých akcií či panevropského indexu STOXX Europe 600," řekl ČTK makléř z Fio banky David Brzek.
Na počátku roku akciové trhy prošly výraznými výprodeji, a to zejména v souvislosti s obavami o stav čínské ekonomiky, doplnil analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Poté, co se trhy vzchopily, přišla další rána v podobě výsledků referenda o vystoupení Velké Británie z EU. I tak se ale nyní zdá, že otázka brexitu trhy již tolik nezajímá, a mnoho akciových indexů se nachází na úrovních před referendem.
Za říjen vzrostl index PX pražské burzy o téměř 6,5 %, uvedl analytik ze společnosti Chytrý Honza František Bostl. Od začátku roku je ovšem index PX zhruba 0,5 % v minusu. Zde se však nepromítají dividendy vyplacené obchodovanými společnostmi. Hlavním hybatelem byl podle Bostla růst světových cen ropy. Za nárůstem cen českých akcií může stát i blížící se konec intervencí České národní banky. Zahraniční fondy jsou nyní motivovány přebíhat do české koruny za cílem jistého výnosu. Vedle státních dluhopisů tak vybírají i z akcií na pražské burze, poznamenal.
V letošním roce si americký index S&P 500 prozatím připisuje 4,7 %. Jeho evropský konkurent STOXX Europe 600 zatím ztrácí 6,5 %. V rámci Evropy se tak jednoznačně nejlépe daří britskému FTSE 100, který si od začátku roku polepšil o 11,5 %, což je dáno především oslabením libry. Naopak propadákem jsou italské akcie, které odepsaly bezmála 19 %, upozornil Frayer.
Růst evropských akciových trhů v posledních týdnech souvisí s přílivem velmi dobrých makrodat a také s poklesem hodnoty eura, což je vítaná vzpruha pro evropské exportéry, míní analytik ze společnosti CYRRUS Jiří Šimara. Osobně si myslí, že letošní rok zakončí akciové trhy v USA i v Evropě v zelených číslech, a to hlavně díky tomu, že centrální banky ani přes solidní ekonomický růst nepřestávají uplatňovat poměrně výrazně rozvolněnou monetární politiku. Pražský index PX by si do konce roku mohl polepšit o necelá 3 %, podotkl Frayer.
Zlepšená výkonnost v poledních týdnech může podle Brzka částečně souviset s přílivem peněz zahraničních investorů v kontextu spekulací na budoucí posílení koruny. Dluhopisy se zápornými výnosy již nenabízejí pro spekulanty takové možnosti, a do hledáčku se tak pravděpodobně dostávají i další korunová aktiva. Brzek očekává, že zlepšená výkonnost by se mohla do konce roku udržet a index PX by mohl skončit v blízkosti 950 bodů. Výsledek bude částečně záviset na tom, jak bude globální nálada ovlivněna výsledky amerických prezidentských voleb a rozhodováním americké centrální banky o dalším zvýšení sazeb.
Zdroj: ČTK