Americké akcie v úterý mírně posílily, index Nasdaq Composite vystoupil na nový rekord

Americké akcie v úterý mírně posílily a index technologického trhu Nasdaq Composite se během dne vyšplhal na nové maximum. Náladu investorů podporovaly příznivé údaje o vývoji americké ekonomiky. Ropa před středečním klíčovým jednáním kartelu OPEC výrazně zlevnila.
Index Dow připsal 0,12 % na 19 121,60 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,13 % na 2 204,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,21 % na 5 379,92 bodu. Během dne se Nasdaq Composite dostal až na 5 403,86 bodu, čímž posunul své historické maximum. Index volatility VIX klesl o 1,9 % na 12,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé dva bazické body na 2,292 %.
V plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, nejvýrazněji stouply sektor zdravotní péče, realitní odvětví a sektor veřejných služeb. Pod nulou skončil energetický sektor, který srážel výrazný propad cen ropy.
Americké ministerstvo obchodu v úterý oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 3,2 %. Zpřesnilo tak svůj předběžný odhad, podle něhož růst činil 2,9 %.
V indexu Dow v úterý nejvýrazněji zdražily akcie zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+3,6 %), výrobce letecké techniky Boeing (+1,25 %) a farmaceutické společnosti Pfizer (+1,2 %). Nedařilo se naopak cenným papírům energetické společnosti Chevron (-1,05 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-0,91 %) nebo kartové společnosti American Express (-0,89 %). Akcie UnitedHealth Group podpořila příznivá prognóza hospodaření na příští rok.
Výrazně v úterý zpevnily také akcie klenotnictví Tiffany (+3,15 %) poté, co společnost zveřejnila příznivé hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Společnost ve třetím kvartálu zaznamenala první nárůst prodeje za dva roky.
Po konci úterního obchodování se hospodářskými výsledky za třetí čtvrtletí pochlubily společnosti Splunk a Autodesk.
Dolar dál mírně oslaboval, ropa před jednáním OPEC spadla o 4 %
Na devizovém trhu dolar pokračoval v sestupu z maxima za téměř 14 let, na které se vyšplhal minulý týden. Dolarový index, jenž měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval v závěru obchodování v New Yorku pokles o 0,35 % a nacházel se těsně pod hranicí 101 bodů. Minulý týden vystoupil až na 102,05 bodu. Euro k dolaru přidávalo asi čtvrt procenta na 1,0645 USD.
Za předchozím růstem dolaru stálo vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Investoři totiž předpokládají, že Trumpova rozpočtová politika povede k růstu úrokových sazeb a že výdaje na infrastrukturu přispějí ke zrychlení tempa růstu americké ekonomiky.
Ceny ropy na světových trzích se v úterý propadly o téměř čtyři procenta. Dolů je tlačily především pochybnosti, zda se členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dokážou na své středeční schůzce ve Vídni dohodnout na konkrétní podobě omezení těžby, jak dříve avizovali. Cílem jejich snahy je odstranit z trhu přebytky suroviny a přispět k obnově rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.
Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 22.30 SEČ pokles o 3,8 % na 46,56 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 3,7 % na 45,39 USD za barel.
OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, aby podpořil ceny ropy. Předběžná dohoda počítá s poklesem těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně, podrobnosti mají ministři členských zemí dojednat na středečním zasedání ve Vídni.
Podle zdrojů agentury Reuters se však experti z kartelu OPEC na pondělní schůzce na podrobnostech shodnout nedokázali. Někteří analytici naznačují, že středeční zasedání může skončit bez dosažení konečné dohody nebo přinést dohodu, která nebude fungovat.
V případě dohody o snížení těžby v rámci kartelu OPEC na 32,5 milionu barelů denně by se podle banky Goldman Sachs ceny ropy pravděpodobně vrátily nad 50 dolarů za barel. Bez dosažení dohody odhaduje Goldman Sachs průměrnou cenu ropy do poloviny příštího roku na 45 dolarů za barel.
Zlato v úterý večer zlevňovalo o více než šest dolarů na 1 188,70 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra rostla o necelé dva centy na 16,62 USD za trojskou unci.
Shrnutí nejdůležitějších úterních událostí na amerických trzích
- Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,2 % z 1,4 % v předešlých třech měsících. Ukázal to úterní zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici čekali podle agentury Reuters v průměru růst o 3 %. Ekonomiku podpořily především vyšší výdaje spotřebitelů, tempo jejího růstu je teď nejvyšší za poslední dva roky. Jádrové výdaje na osobní spotřebu se ve třetím čtvrtletí stejně jako ve druhém kvartálu zvýšily o 1,7 %, jak se čekalo.
- Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,1 %, což je stejný růst jako v srpnu. Analytici čekali růst cen 5,2% tempem. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy v souladu s očekáváním vzrostly o 0,4 % po 0,2% poklesu v srpnu.
- Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu výrazně předčila očekávání, její index vyskočil na 107,1 bodu ze 100,8 bodu v říjnu (revidováno z 98,6 bodu, odhad: 100 bodů). Sdělila to v úterý ve své měsíční zprávě soukromá organizace Conference Board.
- Souhrnný zisk amerických bank v letošním třetím čtvrtletí vzrostl o téměř 13 % na 45,6 miliardy dolarů. Uvedla to v úterý Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Počet bank, které se potýkají s problémy, klesl o 15 na 132. To představuje nejnižší úroveň za více než sedm let.
- Spojené státy se staly za listopad čistým vývozcem zemního plynu. Podle listu The Wall Street Journal to plyne z údajů firmy S&P Global Platts. Americký vývoz plynu překročil jeho dovoz na několik dní už v září a do celoměsíčního čistého vývozu se tato bilance přehoupla poprvé po téměř 60 letech.
- Velké německé automobilky a společnost Ford se dohodly, že společně investují do celoevropské sítě rychlých dobíjecích stanic pro elektromobily. Cílem je zvýšit poptávku po tomto typu vozů na starém kontinentu, uvedla v úterý agentura DPA.
- Nadace Hillary a Billa Clintonových získala od německé vlády až pět milionů dolarů, a to v době, kdy Clintonová bojovala ve volbách o úřad amerického prezidenta. Vyplývá to z nových informací na seznamu dárců nadace. Podle bývalé vládní poslankyně a publicistky Very Lengsfeldové tak němečtí daňoví poplatníci spolufinancovali kampaň Clintonové, upozornil web listu Die Welt.
Výsledková sezóna
- Klenotnictví Tiffany & Co zaznamenalo ve třetím čtvrtletí první nárůst prodeje za dva roky. Zvýšený odbyt v Japonsku a Číně vykompenzoval propad ve Spojených státech, které jsou pro firmu největším trhem. Čistý zisk podniku ve čtvrtletí vzrostl o 4,5 % na 95,1 milionu dolarů.
- Výsledky Splunk v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 244,8 milionu USD (odhad firmy: 228-230 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu +4 %.
- Výsledky Autodesk v 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad firmy: -0,22 USD), tržby 489,6 milionu USD (meziročně -18 %). Akcie v úterním after-marketu -2,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK