Tržby v českém maloobchodu v říjnu vzrostly pouze o 2 %

Tržby v českém maloobchodě bez aut v říjnu zpomalily meziroční růst na 2 % ze zářijových revidovaných 5 %. Lidé více než před rokem utratili za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží, naopak klesly tržby za potraviny. Nejvyšším tempem rostl v říjnu internetový prodej. V úterý to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).
Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský, tržby očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 3,1 %. Meziměsíčně klesly tržby očištěné o sezónní vlivy reálně o 0,3 %.
K meziročnímu růstu nejvíce přispěl internetový a zásilkový prodej, v němž obchodníci utržili o 23,4 % více. Dařilo se také specializovaným prodejnám s oděvy a obuví, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a s počítačovým a komunikačním zařízením nebo potravinami a farmaceutickým zbožím. Naopak nižší tržby měly nespecializované prodejny s převahou potravin a prodejny s potřebami pro domácnost.
Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly reálně meziměsíčně o 0,9 %. Meziročně tržby očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 0,8 %. "Bez očištění se naopak snížily o 2,3 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů klesly o 2,4 % a za opravy o 2,1 %," uvedl ČSÚ.
Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler upozornil na to, že ve srovnání s dynamikou maloobchodu v celé EU byl růst tržeb v ČR v posledních dvou letech téměř dvojnásobný. "Vzhledem k tomu začíná jejich meziroční růst narážet na relativně vysokou srovnávací základnu z minulého roku, a meziroční dynamika tak postupně zpomaluje," uvedl Seidler. Slabší říjnové hodnoty tak podle něj není potřeba přeceňovat, jelikož spotřeba domácností zůstává příznivá. "Je však nutné počítat s tím, že dynamika tržeb bude v následujícím období slábnout," dodal analytik.
Zdroj: ČTK