Středeční česká makrodata pohledem analytiků: Pokles průmyslu neznamená konec růstového trendu, slabší čísla ze stavebnictví nejsou překvapením

Říjnový pokles průmyslu je zklamáním, nicméně zřejmě neznamená konec jeho růstového trendu, shodli se analytici oslovení ČTK. V příštím roce by měla podle nich průmyslová výroba dále růst okolo 3 %. Říjnový meziroční pokles tuzemského stavebnictví analytiky nepřekvapil. Podle odborníků je podobně jako v minulých měsících hlavním důvodem trendu nedostatek zakázek nebo špatná legislativa.
Průmyslová výroba v Česku v říjnu meziročně klesla o 1,7 %, podepsala se na tom nižší výroba dopravních prostředků.
"Jestliže výsledky tuzemského průmyslu a exportů byly v případě letošního září rozpačité, tak říjnová data lze rovnou označit za zklamání. Výroba, průmyslové tržby a i nové zakázky hlásí meziroční pokles," komentoval čísla analytik Generali Investments Radomír Jáč. Letošní říjen měl sice o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loni, nicméně slabá data nelze podle něj přičíst jen tomuto faktoru. Slabý vstup do závěrečného čtvrtletí zaznamenal průmysl i v dalších středoevropských ekonomikách, připomenul analytik.
Průmysl doplňuje sérii slabších čísel z české ekonomiky v tomto měsíci, upozornil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Produkce se v říjnu letos podruhé meziročně snížila, a zapadla tak do slábnoucího trendu, který je s odhlédnutím od mimořádných výkyvů během léta patrný již několik měsíců. Podniky trápí nedostatek vhodné pracovní síly, který jim neumožňuje rozšiřovat kapacity a navyšovat výrobu. Problémy však podle něj u nich mohou být i finančního charakteru, který souvisí s tlaky na zvyšování mezd.
Na mysl se podle analytika ČSOB Petra Dufka dere otázka, zda se již prostor pro růst v průmyslu zcela vyčerpal, nebo zda jde jen o přechodné zpomalení, s nímž se dalo počítat. "Předpokládáme, že situace v průmyslu se v posledních dvou měsících stabilizuje a toto odvětví vykáže mírný růst. Ostatně napovídají tomu ukazatele důvěry v tomto odvětví i indexy nákupních manažerů," podotkl.
Za hlavního viníka slabšího údaje označil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka obvykle nejsilnějšího tahouna, výrobu motorových vozidel, která meziročně klesla o 1,6 %. To sice není velký pokles, ale její polevení nemohl jiný segment nahradit. "V dalších měsících ovšem čekáme obnovení růstu výroby automobilů, k čemuž by měl přispět i nástup nových modelů. Za celý rok 2016 čekáme růst průmyslu o 3,3 % a v příštím roce mírné zrychlení na 3,5 %," odhadl.
Říjnové statistiky prozatím není nutné přeceňovat, jelikož se patrně jedná spíše o jednorázový výkyv, souhlasil analytik ING Bank Jakub Seidler. "S ohledem na příznivé předstihové ukazatele z Německa se domníváme, že listopad přinese v tomto ohledu opět více optimistické hodnoty," uzavřel.
Jiná je situace v českém stavebnictví. Český statistický úřad (ČSÚ) ve středu oznámil, že české stavebnictví v říjnu zrychlilo meziroční pokles na 8,5 % ze zářijových revidovaných 7,7 %.
"Důvod poklesu stavebnictví je stejný jako v předcházejících měsících, a tak jej není třeba příliš rozvádět. V první řadě je to nedostatek zakázek, především ze strany veřejného sektoru. Loňský boom čerpání peněz z evropských fondů je dávno pryč a nové projekty se rozjíždějí jen velmi pomalu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Stejně jako ostatní připomněl, že loňské výsledky stavebnictví ovlivnilo dočerpávání dotací z evropských fondů z programového období 2007 - 2013.
Podle středečních údajů ČSÚ se stavebnictví od ledna do konce října meziročně propadlo o 9,3 %, inženýrské stavitelství dokonce o 16,7 %. "Za letošním prudkým poklesem stojí ovšem nejen útlum čerpání z rozpočtu EU, ale také například tíživé dopady unijní regulatoriky EIA (posuzování dopadů staveb na životního prostředí), které zpomaluje realizaci řady stavebních projektů," uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Podotkl, že v neposlední řadě je také třeba zmínit obecně zbytečné táhlé schvalovací procesy v oblasti stavební výstavby, které podle něj ve svém důsledku brzdí nejen stavebnictví, ale ekonomiku jako takovou.
Ekonom Komerční banky Marek Dřímal uvedl, že obtížný administrativní proces zahajování nových staveb brzdí i pozemní stavitelství. "V době, kdy ceny bytů rostou v pokrizovém období rekordním tempem, pozemní stavitelství meziročně klesá o 1,5 %," upozornil.
Podle developerské společnosti Central Group bytová výstavba v ČR v současnosti stále ještě čerpá z povolení z minulých let. Podle analýzy firmy se ale počty vydaných stavebních povolení z minulých let vyčerpají již v průběhu příštího roku. "Ten následující pak může být kritický, pokud politici a úředníci nezmění svůj postoj k povolování nové výstavby," dodala společnost.
Zdroj: ČTK