Přebytek čínské obchodní bilance v listopadu klesl

Přebytek čínské obchodní bilance se v listopadu snížil na 44,61 miliardy USD z 49,06 miliardy USD v říjnu. Čekal se mírnější pokles přebytku na 46,3 miliardy USD. O mezinárodním obchodu informovala v noci na čtvrtek i Austrálie. Ta vykázala neočekávané prohloubení schodku.
Objem dovozu i vývozu Číny se překvapivě zvýšil, dovoz dokonce nejvyšším tempem za dva roky. Dosavadní vývoj tak podle analytiků signalizuje ožívání jak domácí, tak globální poptávky. Import se zvýšil o 6,7 %, nejvíce od září 2014. Analytici naopak očekávali pokles o 1,3 %. Export vzrostl o 0,1 % místo předpokládaného 5% propadu.
V říjnu se import meziročně snížil o 1,4 % a export se propadl o 7,3 %. "Zlepšení odráží posilující globální poptávku," uvedl ve čtvrtek analytik Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics.
Poptávka po čínském zboží vzrostla u všech velkých obchodní partnerů, zejména v Evropě a ve Spojených státech. Za růstem dovozu stála především silná poptávka po komoditách, například po uhlí, ropě, mědi a železné rudě.
Překvapivě příznivé údaje o zahraničním obchodu Číny podporují očekávání, že čínská vláda splní letošní cíl, podle kterého má ekonomika vykázat růst o 6,5 až 7 %. Ekonomika by se ale mohla dostat pod zvýšený tlak, pokud by nově zvolený americký prezident Donald Trump po nástupu do funkce splnil své předvolební sliby a uvalil na čínské zboží vysoká cla.
Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,7 %, a zopakovala tak výkon z předešlých dvou čtvrtletí. Tempo růstu druhé největší ekonomiky světa je letos nejnižší od začátku roku 2009, proti vyspělým ekonomikám je nicméně pořád více než dvojnásobné.
Schodek australské obchodní bilance se v říjnu prohloubil na 1,541 miliardy AUD z 1,272 miliardy AUD v září (revidováno z 1,227 miliardy AUD). Čekal se schodek jen 800 milionů AUD.
Zdroj: FXstreet.com, ČTK