Inflace v Česku v listopadu zrychlila na 1,5 %, ceny rostou nejrychleji od června 2013

Meziroční inflace v Česku v listopadu zrychlila na 1,5 % z říjnových 0,8 %. Je tak nejvyšší od června 2013. V pátek to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst spotřebitelských cen tak překonal i odhady analytiků. Cenová hladina se zvýšila především u potravin, nápojů či tabáku. Proti říjnu ceny stouply o 0,3 %, což byl stejný meziměsíční posun jako v říjnu proti září.
Analytici oslovení ČTK očekávali, že inflace v listopadu poprvé od konce roku 2013 přesáhne 1 %. V průměru ale předpokládali, že bude činit asi 1,3 %. Pod úrovní 1 % se meziroční inflace vytrvale držela od ledna 2014 a až do letošního listopadu se od té doby nedostala výše než na 0,8 %.
Podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského páteční data implikují mírně vyšší než dříve předpokládaný cenový růst (1,5 až 1,6 %) v prvním čtvrtletí příštího roku. "Inflace se bude příští rok blížit ke svému cíli, a to především kvůli cenám potravin a ropy. Vyšší celkové inflaci přispějí také regulované ceny a silná domácí poptávka, která se bude přelívat do cenového vývoje," uvedl analytik.
Pro ČNB je vyšší inflace pozitivní. "Páteční data jdou ve směru exitu z kurzového závazku opravdu zhruba v polovině příštího roku (nebo mírně za ní), jak ČNB komunikuje. Včerejší posunutí kvantitativního uvolňování v eurozóně je ale jednoznačně opačný vliv," dodal Polanský.
Ceny zboží v listopadu celkově vzrostly o 1,5 % a ceny služeb se zvýšily o 1,7 %. Na listopadové meziroční zvýšení cen měly podle statistiků opět největší vliv ceny alkoholických nápojů a tabáku, které vzrostly o 6,4 % oproti říjnovému růstu o 4,7 %. U potravin a nealkoholických nápojů ceny stouply o 1,6 %, zatímco v říjnu naopak klesaly o 1,2 %.
Zvýšily se také náklady na bydlení. Ceny čistého nájemného vzrostly o 1,8 %, vodné zdražilo o 1,6 %, stočné o 5,3 %, elektřina o 1,2 % a teplo o 1,1 %. Stouply i ceny lázeňských pobytů o 3,6 %, ceny rekreačních a kulturních služeb o 2,8 % nebo ceny stravovacích služeb o 2,5 % a ubytovacích služeb o 0,6 %. Lidem se prodražilo rovněž pojištění či finanční služby, a to o více než 2 %.
K celkovému růstu cen přispělo i další výrazné zpomalení zlevňování pohonných hmot. V listopadu se jejich cena snížila pouze o 0,3 %, zatímco v říjnu zlevňovaly pohonné hmoty o 3,2 %, v září zlevnily dokonce o více než 7 %.
V meziměsíčním srovnání ceny pohonných hmot stouply, a to o 0,5 %. Výrazně oproti říjnu zdražily potraviny, třeba ceny vajec stouply o 17,5 %, ceny mléka o 4,5 %, ceny brambor o 15,1 % a ceny plodové zeleniny o 13,5 %.
Zdroj: ČTK