Americké akcie týden zakončily na nových rekordech, S&P 500 roste nejdéle od června 2014

Americké akcie v pátek pokračovaly ve spanilé jízdě a znovu uzavřely na nových rekordních hodnotách. Index S&P 500 posílil pošesté v řadě, a roste tak nejdéle od června 2014. Trhy nyní čekají, jakým výsledkem ve středu skončí zasedání Fedu a jak vývoj ekonomiky USA a výhled politiky americké centrální banky okomentuje šéfka Fedu Janet Yellenová.
Index Dow v pátek posílil o 0,72 % na nové zavírací maximum 19 756,85 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,59 % na nové zavírací maximum 2 259,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,5 % na novém zavíracím maximu 5 444,50 bodu.
Absolutní rekord posunul Dow na 19 757,74 bodu, S&P 500 jej navýšil na 2 259,80 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 450,16 bodu.
Index volatility VIX v pátek spadl o 7,04 % na 11,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 2,466 %, nejvyšší úroveň od června 2015.
Nejvýrazněji stouply sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a sektor veřejných služeb. Pod nulou skončilo pouze realitní odvětví.
Stejně jako ve čtvrtek také v pátek kromě benchmarků Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřel na novém maximu i index menších společností Russell 2000. Ve čtvrtek tuto čtveřici doplnil ještě index dopravních a přepravních firem Dow Jones Transportation Average. Všech pět indexů předtím naposledy v jeden den skončilo na nových zavíracích maximech před více než 18 lety, v březnu 1998. V pátek však již Dow Jones Transportation Average klesl, snížil se o 0,15 % na 9 407,19 bodu.
V indexu Dow v závěru týdne nejvýrazněji zdražily akcie výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+2,49 %) a farmaceutických společností Pfizer (+2,46 %) a Merck (+1,85 %). Nedařilo se akciím výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-0,77 %). Menší ztráty zaznamenaly také akcie kartových firem Visa (-0,18 %) a American Express (-0,19 %) a prodejce Wal-Mart (-0,37 %).
Akcie Coca-Coly výrazně zpevnily poté, co největší světový výrobce nealkoholických nápojů oznámil, že po více než osmi letech odstoupí z vedení výkonný ředitel Muhtar Kent. Nahradí ho dosavadní provozní ředitel firmy James Quincey. Stane se tak k 1. květnu 2017. Quincey působí ve firmě již dvacet let, provozním ředitelem byl jmenován loni. Je spojen s řadou změn ve značce Coke, mimo jiné zavedl menší balení a zahájil proces redukce obsahu cukru v nápojích.
O téměř pět procent zpevnily akcie výrobce čipů Broadcom (+4,91 %), který ve čtvrtek večer zveřejnil solidní hospodářské výsledky a oznámil záměr vyplatit mezitímní dividendu.
Zlevnily naopak akcie mediálního domu 21st Century Fox (-1,5 %), který nabídl úplné převzetí britskému provozovateli placeného televizního vysílání Sky. Skupina, kterou vlastní mediální magnát Rupert Murdoch, má ve Sky dlouhodobě podíl 39,1 %. Fox nabízí za každou akcii Sky 10,75 libry, což je 36 % nad čtvrteční závěrečnou tržní cenou a celou firmu to ohodnocuje na 18,5 miliardy liber (597 miliard Kč). Akcie Sky po zprávě na burze v Londýně vyskočily o zhruba 30 %.
Za celý uplynulý týden index Dow zpevnil o 3,06 %, S&P 500 přidal 3,08 % a Nasdaq Composite stoupl o 3,59 %.
Akcie v USA rostou již od 8. listopadu, kdy byl novým americkým prezidentem zvolen Donald Trump. Investoři očekávají, že plány Trumpa, které počítají se snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu, podpoří hospodářský růst USA. To pomáhá hlavně akciím finančních a průmyslových společností. S&P 500 od voleb přidal již více než pět procent.
Euro znovu oslabilo, ropa mírně zdražila
Euro k dolaru v pátek podruhé v řadě oslabilo. Devizový trh tím reagoval na to, že ECB na svém čtvrtečním zasedání prodloužila program kvantitativního uvolňování více, než se čekalo. Dolar naopak podporují vyhlídky, že Fed příští týden zvýší základní úrokovou sazbu.
Trhy čekaly, že ECB prodlouží program kvantitativního uvolňování pouze do září 2017, banka ale uvedla, že bude dluhopisy skupovat minimálně do konce příštího roku. ECB sice současně uvedla, že v dubnu sníží objem nákupů o 20 miliard na 60 miliard eur měsíčně, celkově jsou však její kroky považovány za další uvolnění měnové politiky v eurozóně.
V závěru obchodování euro k dolaru oslabovalo o půl procenta na 1,0558 USD, vůči jenu naopak o půl procenta stoupalo na 121,68 JPY. Dolar k jenu stoupal o jedno procento na 115,24 JPY a dolarový index rostl o 0,5 % na 101,58 bodu.
Ceny ropy na světových trzích na konci týdne dál mírně rostly, černé zlato se však obchodovalo v úzkém rozpětí. Investoři na ropném trhu čekají na výsledek víkendové schůzky mezi členy ropného kartelu OPEC a nečlenskými těžaři, kteří by měli svým dílem přispět ke globální dohodě na omezení těžby suroviny.
Minulý týden se OPEC dohodl na omezení těžby o celkem 1,2 milionu barelů denně. Z nečlenských zemí zatím Rusko přislíbilo přispět k omezení těžby objemem 300 000 denních barelů.
Minulý týden ceny ropy po uzavření dohody vyskočily o zhruba 15 %, tento týden ovšem o část zisků přišly. Vedle rozmáhající se skepse z naplňování dohody oslaboval tento týden ropu i silný kurz dolaru.
Zlato v pátek zlevnilo o 12 dolarů na 1 159 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 12 centů na 16,88 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká obchodní komunita vyzvala zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, aby se vzdal nekompromisní imigrační politiky a hromadných deportací ilegálních přistěhovalců, jak o tom hovořil v průběhu kampaně. Řada firem si totiž myslí, že by tato politika měla nedozírné ekonomické následky.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci vzrostl na 98 bodů z 93,8 bodu v listopadu (odhad: 94,5 bodu). Vyplývá to z předběžných dat Michiganské univerzity.
- Velkoobchodní skladové zásoby ve Spojených státech v říjnu podle finálních dat v souladu s očekáváním klesly o 0,4 % (září: +0,1 %).
- Jihokorejský technologický gigant Samsung Electronics se údajně dohodl s americkou automobilkou Tesla Motors na dodávání čipů do vyvíjených samořízených aut americké společnosti. V pátek to s odvoláním na anonymní zdroje napsal jihokorejský list Electronic Times. Ani jedna z firem se ke zprávě nevyjádřila. Samsung se v poslední době snaží zvýšit svůj podíl v segmentu automobilové elektroniky. V minulém měsíci oznámil koupi výrobce automobilové a další elektroniky Harman International Industries.
- Americkou energetickou politiku s lednovým nástupem republikánského prezidenta Donalda Trumpa očividně čeká rozsáhlá reorganizace. Podle agentury Bloomberg to vyplývá z dotazů, které Trumpův tým pro převzetí moci adresoval ministerstvu energetiky. Dokument, který obsahuje 65 otázek, zjišťuje možnosti zachovat v provozu zastarávající americké jaderné reaktory či se dotazuje na identitu zaměstnanců, kteří sehráli klíčovou roli při prosazování klimatické agendy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy.
- Druhý největší výrobce alkoholických nápojů na světě Pernod Ricard převezme většinu ve firmě Smooth Ambler Spirit. Francouzská likérka se tak vrací na americký trh s whisky, který opustila v roce 2009.
- Americká mediální skupina 21st Century Fox nabídla úplné převzetí britskému provozovateli placeného televizního vysílání Sky. Britská firma to uvedla v pátečním sdělení. Skupina, kterou vlastní mediální magnát Rupert Murdoch, má ve Sky dlouhodobě podíl 39,1 %.
- Hodnota kybernetické měny bitcoin dosáhla v pátek nejvyšší úrovně za téměř tři roky. Za poslední měsíc bitcoin získal devět procent, vzhůru jej táhla poptávka v Indii v důsledku rozhodnutí tamní vlády zrušit v rámci boje s korupcí dvě bankovky s nejvyšší nominální hodnotou.
- Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola v pátek oznámil, že po více než osmi letech ve vedení odstoupí výkonný ředitel Muhtar Kent a nahradí jej dosavadní provozní ředitel James Quincey. Stane se tak 1. května 2017. Kent však nadále zůstane předsedou představenstva.
- Wedbush Securities snížila cílovou cenu akcií Nike na 52 z 53 USD.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index nákupních manažerů v americkém sektoru služeb od společnosti Markit v listopadu klesl podle finálních údajů na 54,6 bodu z 54,8 bodu v říjnu (flash: 54,7 bodu). Kompozitní PMI setrval na říjnových 54,9 bodu, jak uváděl již rychlý odhad. Ukazatel pro sektor služeb od institutu ISM se zvýšil na 57,2 bodu z 54,8 bodu (odhad: 55,4 bodu).
- Index podmínek na americkém trhu práce stoupl v listopadu na 1,5 bodu z 1,4 bodu v říjnu (revidováno z 0,7 bodu).
- Americký pojišťovací holding Liberty Mutual koupí za zhruba tři miliardy dolarů americkou pojišťovnu Ironshore. Tu před rokem převzala čínská skupina Fosun International a kontrakt pak začal podrobně zkoumat americký Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Pokud bude ožívání americké ekonomiky pokračovat současným tempem, měly by úrokové sazby ve Spojených státech růst. V pondělí to prohlásil prezident newyorského Fedu William Dudley. Zároveň ovšem poznamenal, že není možné v současnosti dělat jednoznačné závěry ohledně dalšího vývoje měnové politiky, protože ten je stále otevřený.
- Donald Trump si v pondělí jako budoucího ministra bytové výstavby a rozvoje měst zvolil svého bývalého soupeře z primárek Bena Carsona. Někdejší neurochirurg je považován za reprezentanta konzervativních, křesťansky orientovaných republikánů.
- Donald Trump o víkendu potvrdil, že pro něj nic není tabu. Poté, co se telefonicky spojil s prezidentkou Tchaj-wanu, čímž rozhněval Peking, se pustil i do samotné Číny. V reakci na kritiku, že kontaktováním Tchaj-wanu narušuje politiku jedné Číny, se ostře vyjádřil k devalvaci čínské měny.
- Investiční společnost Nomura zvýšila své doporučení na akcie řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's na "buy" z "neutral", protože se jí líbí aktualizované menu v nabídce firmy a věří, že potíže s uvadající výší prodejů v USA pominou.
- Výrobce elektronických zařízení Apple je podle týdeníku Sunday Times ve sporu s britskými celními úřady, které zařadily jeho chytré hodinky do kategorie "ostatní plastové výrobky", z čehož plyne dovozní clo ve výši 6,5 %.
- Ropné firmy Energy Transfer Partners a Sunoco Logistics vydaly prohlášení kritizující rozhodnutí administrativy Baracka Obamy nepovolit dokončení ropovodu Dakota Access Pipeline. Donald Trump řekl, že rozhodnutí přezkoumá.
- Film Moana z autorské díly mediálního kolosu Walt Disney byl druhý víkend v řadě nejvýdělečnějším americkým snímkem, tentokrát vydělal v Severní Americe 28,4 milionu dolarů.
- Farmaceutická společnost Johnson & Johnson navýšila nabídku na převzetí švýcarské biotechnologické firmy Actelion na více než 250 dolarů za akcii. Nabídku ve výši 246 USD Actelion odmítl.
- Banka HSBC začala pokrývat akcie investiční banky Goldman Sachs s doporučením "buy" a cílovou cenou 250 dolarů. Za poslední měsíc stoupla cena akcií Goldman Sachs o 28 %.
- Írán nedovolí nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zničit dohodu o svém jaderném programu. V projevu na univerzitě v Teheránu to v úterý řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Dohodu s Íránem loni kromě USA podepsalo pět dalších zemí. Írán jejím prostřednictvím získal za ústupky v jaderném programu zrušení sankcí, ale teď ostře kritizuje USA za to, že tamní Kongres schválil v listopadu prodloužení zákona, který umožňuje rychle sankce obnovit.
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v říjnu vykázala schodek ve výši 42,6 miliardy USD (odhad: -41,8 miliardy USD, září: -36,2 miliardy USD).
- Produktivita práce v USA ve třetím kvartálu vzrostla o 3,1 %, čekal se růst o 3,3 % mezikvartálně. Jednotkové náklady na práci ve třetím čtvrtletí vyskočily o 0,7 %, očekávalo se zopakování předchozího růstu o 0,3 %.
- Americký registrátor internetových domén GoDaddy, který je ve svém oboru největší na světě, se dohodl na koupi předního evropského nezávislého poskytovatele webhostingu Host Europe Group (HEG) za 1,69 miliardy eur. Vyplývá to z úterního sdělení GoDaddy, která tím pokračuje v expanzi v zahraničí i do dalších oblastí internetového podnikání.
- Náklady na výrobu nového prezidentského letounu Boeing 747 se vymkly kontrole, objednávka by měla být zrušena. Na Twitteru to v úterý napsal budoucí americký prezident Donald Trump. Součástí prezidentské letky jsou nyní dvě speciálně vybavená letadla Boeing, cena za dva nově objednané stroje se během výroby průběžně zvyšuje, oficiálně ale oznámena nebyla.
- Objem amerických továrních objednávek v říjnu vzrostl o 2,7 % po zářijovém revidovaném růstu o 0,6 % (revidováno z +0,3 %). Trhy očekávaly zvýšení o 2,6 %. Bez dopravních prostředků říjnové objednávky vzrostly o 0,8 % po +0,6 % v září.
- Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsung Electronics postavil na stranu jihokorejské společnosti. Osmičlenné plénum soudu v úterý jednomyslně zamítlo rozsudek nižší soudní instance, podle nějž měl Samsung americkému konkurentovi za okopírování některých designových prvků jeho telefonů iPhone zaplatit 399 milionů dolarů.
- Evropská komise schválila americké softwarové společnosti Microsoft záměr koupit za 26 miliard dolarů sociální síť LinkedIn. V úterním sdělení komise uvedla, že její souhlas je podmíněn několika požadavky, jejichž splnění by mělo zachovat konkurenci na poli sociálních sítí pro odborné pracovníky v Evropě.
- Japonská telekomunikační a internetová skupina SoftBank Group plánuje investovat ve Spojených státech 50 miliard dolarů a vytvořit zhruba 50 000 nových pracovních míst. Oznámil to v úterý nově zvolený americký prezident Donald Trump po setkání se šéfem japonské firmy Masajošim Sonem.
- Donald Trump v červnu prodal všechny akcie, které držel v různých firmách. Podle deníku The Washington Post to řekl Trumpův mluvčí. Těsně před volbami tak mohl Trump dosáhnout na značnou finanční hotovost. Prodej akcií ale také může zmírnit obavy ohledně možného střetu zájmů při výkonu prezidentské funkce.
- Americký mobilní operátor Verizon Communications prodá specializované firmě Equinix 29 datových center v USA a Latinské Americe. Dostane za ně celkem 3,6 miliardy dolarů. Operátor v roce 2011 koupil za 1,4 miliardy dolarů provozovatele datových center Terremark Worldwide.
- Mastercard zvýšila čtvrtletně vyplácenou dividendu o tři centy na 22 centů na akcii a oznámila navýšení objemu programu zpětného odkupu vlastních akcií o čtyři miliardy dolarů. V rámci stávajícího programu zpětného odkupu má společnost k dispozici ještě 1,3 miliardy USD.
- Evercore zvýšila doporučení na akcie Netflixu na "hold" ze "sell".
- Raymond James snížila doporučení na akcie Juno Therapeutics na "market perform" z "outperform".
- Cowen snížila doporučení na akcie Nike na "market perform" z "outperform".
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 5,534 milionu (odhad: 5,5 milionu, září: 5,631 milionu).
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 2. prosince po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 0,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Americká farmaceutická společnost Pfizer musí v Británii zaplatit rekordní pokutu 84,2 milionu liber. Britský antimonopolní úřad (CMA) ji tak trestá za předražení léku proti epilepsii až o 2 600 %. Ve středu to uvedla agentura Reuters.
- Tchajwanská společnost Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit ve Spojených státech. Ve středu to oznámila firma, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě a významným dodavatelem amerického technologického gigantu Apple.
- Evropská komise vyměřila bankám JPMorgan Chase, HSBC a Crédit Agricole pokuty v celkové výši 485 milionů eur za manipulace s úrokovou sazbou EURIBOR. Ve středu to oznámila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
- Firma Apple odmítla podezření čínských uživatelů svého chytrého telefonu iPhone 6, že za problémy s jeho baterií by mohlo být něco jiného než vnější vlivy. Apple tak reagoval na zprávu zveřejněnou v pátek Šanghajskou radou pro ochranu spotřebitelů, kde se popisovaly případy vznícení baterie v iPhonu 6 a případy, kdy se telefony vypnuly, přestože baterie ještě nebyla vybitá.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií CBS na 68 ze 60 USD.
- Podle průzkumu institutu Oxford Economics je nově zvolený americký prezident Donald Trump největší hrozbou pro růst světové ekonomiky. Více než polovina dotazovaných uvedla, že pravděpodobnost prudkého zpomalení světové ekonomiky se za poslední tři měsíce výrazně zvýšila. Více než čtvrtina dotazovaných uvedla, že největším rizikem v následujících dvou letech je potenciální obchodní válka vyvolaná Trumpem, 23 % respondentů za největší riziko pro vývoj světové ekonomiky považuje zpomalení čínské ekonomiky.
- Výrobce generických léků Mylan ve středu oznámil, že uvažuje o snížení své globální pracovní síly o méně než 10 %. Tento krok by měl být součástí restrukturalizačního programu. Farmaceutická firma byla ještě v nedávné době vyšetřována za předražování léků. Výsledkem nakonec byla dohoda s americkými regulátory na zaplacení pokuty 465 milionů dolarů. Společnost měla na konci roku 2015 zhruba 35 000 zaměstnanců.
- Americký kavárenský řetězec Starbucks představil plán na příštích pět let, který předpokládá, že firma v celém světě otevře dalších 12 000 kaváren. Starbucks ve středu oznámila, že počítá s růstem tržeb až o 10 % ročně, zatímco zisk na akcii se má zvyšovat tempem 15-20 % za rok.
- Novou žádost o podporu v nezaměstnanosti si v týdnu do 3. prosince podalo 258 tisíc Američanů. Výsledek je v souladu s očekáváním. Proti předchozímu týdnu se počet nových žádostí snížil o deset tisíc. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v týdnu do 26. prosince 2,005 milionu (předchozí týden revidován na 2,084 milionu z 2,081 milionu, odhad: 2,059 milionu).
- Příští americký prezident Donald Trump jmenuje generálního prokurátora Oklahomy Scotta Pruitta šéfem Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), oznámil v noci na čtvrtek Trumpův tým. Pruitt v minulosti kritizoval kroky vlády prezidenta Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám a je zastáncem zmírnění regulací EPA v oblasti těžby ropy a plynu. Jeho nominace podle agentury Reuters potěší ropný průmysl, ale rozhněvá ekologické aktivisty.
- Výrobce fitness náramků a hodinek Fitbit koupil software, patenty a další aktiva duševního vlastnictví jednoho z průkopníků segmentu chytrých náramků, firmy Pebble. Fitbit tím posiluje svou pozici na trhu nositelných elektronických přístrojů. Pebble ve čtvrtek oznámila, že své produkty už přestala vyrábět a prodávat.
- Firma vesmírné dopravy Space Exploration Technologies čili SpaceX nevynese družici britské firmy Inmarsat na oběžnou dráhu. Dopravu namísto ní obstará společnost Arianespace.
- Kubánští podnikatelé poslali budoucímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi dopis, v němž ho žádají, aby pokračoval ve vstřícné politice svého předchůdce Baracka Obamy vůči Kubě. Informovala o tom ve středu agentura EFE. Trump minulý měsíc pohrozil, že proces sbližování zemí ukončí.
- Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's přesune své daňové sídlo pro zahraniční operace z Lucemburska do Británie. Tam také v rámci reorganizace vytvoří novou holdingovou společnost, která bude zastřešovat mimoamerické aktivity společnosti.
- Investiční společnost Kohlberg Kravis Roberts (KKR) nabídne menšinovým akcionářům německé firmy pro výzkum trhu GfK odkoupení jejich akcií. S většinovým akcionářem GfK se už KKR dohodla na vzájemné spolupráci.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky lululemon athletica v 3Q: Zisk na akcii 0,50 USD, očištěný zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 544,4 milionu USD (odhad: 542,7 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu +12 %.
- Výsledky Costco Wholesales v 3Q: Zisk na akcii 1,24 USD, očištěný zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 28,1 miliardy USD (odhad: 28,38 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -0,3 %.
- Nahrávací společnosti Warner Music Group vzrostly v loňském fiskálním roce příjmy o devět procent na 3,2 miliardy USD. Příjmy byly nejvyšší za osm let, hlavně díky růstu zájmu o streaming. Čistý zisk za 12 měsíců do konce září činil 30 milionů USD ve srovnání se ztrátou 88 milionů USD v předchozím roce.
- Výsledky Sears Holdings v 3Q: Čistá ztráta 454 milionů USD (loni: -548 milionů USD), tržby 5,8 miliardy USD (loni: 7,2 miliardy USD).
- Výsledky Broadcom v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,47 USD (odhad: 3,38 USD), tržby 4,14 miliardy USD (odhad: 4,13 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +3,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK