SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed se po roce odhodlal k dalšímu zvýšení sazeb, základní úrok zvedl na 0,5-0,75 %

Měnový výbor americké centrální banky v prosinci odhlasoval zvýšení základní úrokové sazby z 0,25-0,5 % na 0,5-0,75 %. Trh rozhodnutí očekával. Banka současně zveřejnila novou prognózu vývoje americké ekonomiky a úrokových sazeb, ze které vyplývá, že v roce 2017 by se základní úrok měl zvýšit třikrát. Tiskovou konferenci šéfky Fedu Janet Yellenové jsme sledovali živě.
V tiskovém prohlášení vydaném bezprostředně po konci zasedání Fed uvedl, že ekonomická data, jež posbíral od listopadového zasedání, dokazují pokračující zlepšování stavu ekonomiky USA. Příznivě se podle centrální banky vyvíjejí inflace, situace na trhu práce i výdaje domácností. Banka očekává, že tento příznivý vývoj bude pokračovat i v dalších měsících. Rezervy Fed vidí ve firemních fixních investicích.
Banka potvrdila, že ve střednědobém horizontu očekává dosažení 2% meziroční inflace, a zopakovala svůj závazek dosáhnout v USA plné zaměstnanosti. Podle řady analytiků již dokonce tohoto stavu bylo dosaženo. Vývoj inflace v dalších měsících bude z velké části záviset na vývoji cen ropy a vývoji dovozních cen, uvedl Fed. Rizika dalšího vývoje centrální banka vidí jako vyrovnaná.
Fed ve středu zároveň zveřejnil novou makroekonomickou prognózu. Výhled růstu americké ekonomiky v letošním roce centrální banka zvýšila na 1,9 % z 1,8 %, výhled pro rok 2017 zlepšila na 2,1 % z 2 %, výhled pro rok 2018 ponechala na 2 % a výhled pro rok 2019 zvýšila na 1,9 % z 1,8 %. Nezaměstnanost podle Fedu příští rok klesne na 4,5 % a na této úrovni setrvá minimálně do roku 2019. PCE inflace by letos měla dosáhnout 1,5 %, v září Fed odhadoval, že bude činit 1,3 %, výhled pro období 2017-2019 centrální banka proti září nezměnila (2017: 1,9 %, 2018: 2 %, 2019: 2 %). Výhled jádrové PCE inflace ponechala banka beze změny (2016: 1,7 %, 2017: 1,8 %, 2018: 2 %, 2019: 2 %).
Během tiskové konference Janet Yellenová upozornila, že ekonomický výhled by mohly ovlivnit změny v rozpočtové a hospodářské politice. Budoucí prezident USA Donald Trump po nástupu do funkce plánuje rozsáhlé výdaje na infrastrukturu, snižování daní a změny v oblasti zahraničního obchodu.
Výhled výše základní úrokové sazby Fed zvýšil pro období 2017-2019. Výhled pro příští rok banka upravila na 1,4 % z 1,1 %, výhled pro rok 2018 zvýšila na 2,1 % z 1,9 % a výhled pro rok 2019 posunula na 2,9 % z 2,6 %. Dlouhodobý výhled Fed zvýšil o desetinu procentního bodu na 3 %. Fed tak nyní předpokládá, že příští rok přikročí ke třem zvýšením základní úrokové sazby po 25 bazických bodech, v září centrální banka počítala pouze se dvěma zvýšeními sazby souhrnně o 0,5 procentního bodu.
"Rozhodnutí zvýšit základní úrokovou sazbu se všeobecně čekalo, překvapením je jedno dodatečné očekávané zvýšení sazby v roce 2017," uvedl Myles Clouston z Nasdaq Advisory Services. "Fed celkově potvrdil své postoje, tedy že zvyšování sazeb bude pokračovat pozvolným tempem."
"Janet Yellenová jedno dodatečné očekávané zvýšení sazby v roce 2017 vysvětlila tím, že část členů měnového výboru již do svého makroekonomického výhledu zahrnula předpokládané změny ve fiskální politice USA. U některých členů vedení Fedu tak již podle všeho mohl panovat názor, že se americká centrální banka ocitne takzvaně 'za křivkou', tedy že bude ve své politice pozadu za tím, co by ekonomika opravdu vyžadovala. Sama Yellenová zřejmě do tohoto jestřábího tábora nepatří, vezmeme-li však v úvahu to, co od ní na tiskové konferenci zaznělo, tak od něj zase nemusí být daleko. Yellenová totiž řekla, že v situaci, kdy se ekonomika ocitne ve stavu plné zaměstnanosti, nebude zapotřebí (dalších) fiskálních stimulů, aby se do tohoto žádoucího stavu trh práce dostal," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. "Jinými slovy, Janet Yellenová naznačila, že pokud Kongres USA opravdu schválí výrazný fiskální stimul, bude muset být měnová politika Fedu přísnější, aby nedošlo k přehřátí americké ekonomiky."
"Nemyslím si, že by změna projekcí byla něčím, co zásadně ovlivní trhy," doplnil Brian Jacobsen, stratég z Wells Fargo Asset Management. "Měnová politika Fedu zůstává akomodativní, takže nás čeká poměrně dlouhé období, během kterého se sazby budou zvyšovat jen pomalu."
"Kritik by hned poznamenal, že loni v prosinci centrální banka po prvním zvýšení sazeb od krize indikovala, že v roce 2016 se sazby zvýší čtyřikrát, což, jak již nyní víme, byl příliš optimistický odhad. Nynější odhad Fedu, že se sazby v roce 2017 zvýší třikrát, ale ve světle současných okolností nemusí být utopií. Trh je sice opatrnější a čeká, že Fed zvýší v příštím roce sazby spíše jen dvakrát, možnost třetího hiku je ovšem ve hře," říká analytička z České spořitelny Jana Urbánková.
"Fed to ale v roce 2017 rozhodně nebude mít se zvyšováním sazeb jednoduché. Pokud by nastupující prezident Donald Trump dostál svým předvolebním slibům a snížil daně, tlačilo by to inflaci výše. Také slibovaný fiskální stimul v podobě zvýšených investic do infrastruktury by podpořil inflační tlaky. Potenciální růst cen ropy v kombinaci s obchodními bariérami avizovanými Trumpem jsou sice také proinflační, ale mohly by zbrzdit ekonomický růst. Výrazným rizikem jsou posilující dolar či v současnosti rostoucí výnosy dluhopisů. Oba tyto faktory samy o sobě mohou mít vliv na pomalejší ekonomický růst a vést k pozvolnějšímu zvyšování sazeb," dodává Urbánková.
Americký dolar v reakci na výsledek zasedání měnového výboru Fedu posílil, kurz EUR/USD sestoupil z 1,065 pod 1,055.
Negativně na výsledek zasedání FOMC a slova Yellenové zareagovaly americké akcie, které z úrovní kolem nuly sestoupily do červených čísel. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů vyskočil z 2,44 % na 2,532 %. Výnosy vládních dluhopisů s kratší dobou splatnosti se vyšplhaly na pětiletá maxima.
Loni v prosinci Fed přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby na 0,25-0,5 % z rekordního minima 0-0,25 %, na kterém ji v rámci snahy podpořit hospodářský růst USA držel zhruba sedm let. Další zvyšování úroků ho ale donutily odložit obavy z vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Původně se čekalo, že Fed letos sazby zvýší čtyřikrát, tedy souhrnně o jeden procentní bod.
TISKOVÁ KONFERENCE JANET YELLENOVÉ
20.31 Yellenová: FOMC se rozhodl zvýšit základní úrok o čtvrt procentního bodu na 0,5-0,75 %. Já a moji kolegové pozorujeme posun ekonomické situace směrem k vytčeným cílům.
20.32 Yellenová: Očekáváme, že se ekonomika nadále bude vyvíjet příznivě. Čekáme pozitivní vývoj situace na trhu práce i pozitivní vývoj inflace.
20.33 Yellenová: Podnikové investice zůstávají utlumené, přesto čekáme, že ekonomika bude během několika příštích let expandovat uspokojivým tempem.
20.34 Yellenová: Širší ukazatele situace na trhu práce se zlepšily stejně jako celková míra nezaměstnanosti, která klesla na minimum od roku 2007.
20.35 Yellenová: Jádrová inflace podle nás bude volatilnější. Očekáváme, že se inflace na cílovaná 2 % dostane během několika příštích let.
20.36 Yellenová: V nové ekonomické projekci došlo ke zvýšení výhledu vývoje HDP, výhled inflace pro letošní rok se zvýšil na 1,5 % z 1,3 %, pro další roky zůstal výhled HDP nezměněný.
20.37 Yellenová: Předpokládáme, že růst úrokových sazeb v příštích několika letech bude jen pozvolný, abychom zajistili naplnění svých ekonomických cílů.
20.39 Yellenová: Ekonomický výhled nicméně zůstává nejistý a Fed bude reagovat na aktuální podmínky. Cílem zůstává dosažení plné zaměstnanosti a 2% míry inflace. Vývoj měnové politiky není předem daný.
20.42 Yellenová: Očekávání vývoje základní úrokové sazby v příštím roce (trojí zvýšení sazby po 25 bazických bodech) odpovídá současné ekonomické situaci. Nechci spekulovat o tom, jaký vliv bude mít na vývoj úrokových sazeb fiskální politika (Donalda Trumpa).
20.45 Yellenová: Rozhodnutí zvýšit základní úrokovou sazbu je vyjádřením důvěry v další příznivý vývoj na základě údajů, které máme k dispozici. Firmy a domácnosti musejí pochopit, že věříme v sílu americké ekonomiky, a proto jsme sazbu zvýšili.
20.47 Yellenová: Měnová politika Fedu zůstává akomodativní. Inflace je nadále pod naším (2%) cílem a my na něm nic neměníme. Nemyslím si, že jsme se už dostali za křivku. Podle mého názoru jsme na dobré cestě.
20.49 Yellenová: Na trhu práce ještě zůstávají jisté rezervy, prostor pro další zlepšování se ale samozřejmě při současné úrovni nezaměstnanosti (4,6 %) zmenšuje.
20.53 Yellenová: Nastupujícímu prezidentovi nebudu dávat rady ohledně toho, jak by se měl stavět k různým záležitostem.
20.55 Yellenová: S týmem Donalda Trumpa jsme v kontaktu, jde nám samozřejmě o vzájemné konstruktivní porozumění.
20.57 Yellenová: Kroky, jež jsme podnikli v oblasti regulace, jsou příznivé. Zejména co se týče systémově důležitých institucí. Ukázali jsme, že i tyto musejí dodržovat pravidla, podstupují zátěžové testy, jsou na ně kladeny požadavky ohledně kapitálové přiměřenosti a tak dále. Tato opatření by měla zůstat v platnosti.
21.01 Yellenová: Členové FOMC se shodují, že jsou zde značná rizika ohledně toho, jak nová ekonomická politika ovlivní vývoj hospodářství USA. Budeme tento vývoj pozorně sledovat.
21.03 Yellenová: Celková míra nezaměstnanosti ukazuje, že se prostor pro další zlepšování situace na trhu práce zmenšuje, jsou zde ale i jiné ukazatele, například míra nezaměstnanosti U6, které ukazují, že prostor pro další zlepšování stále existuje.
21.04 Yellenová: Uvědomuji si, že na pozici předsedkyně Fedu mohu být potvrzena pro další období, nebo také ne.
21.05 Yellenová: Vývoj cen akcií nechci komentovat. Jejich růst může být ovlivňován očekáváním snižování daní nebo jinými faktory.
21.14 Yellenová: Ve výrobním sektoru zaniklo během finanční krize velké množství pracovních míst. Zaměstnanost ve výrobním sektoru se odvíjí od celkového stavu ekonomiky. Důležité ale je také to, že společnosti z tohoto odvětví zefektivňují výrobu při celkově menším počtu zaměstnanců. To je trend, který podle mě bude pokračovat. Je potřeba podporovat zaměstnance, kteří byli tímto vývojem zasaženi.
Plné znění zápisu z prosincového zasedání FOMC
HDP a spotřebitelské ceny rostou nejrychleji za dva roky
Fed při rozhodování o nastavení měnové politiky sleduje zejména vývoj inflace v USA a vývoj situace na americkém trhu práce, pozornost ale věnuje též údajům o vývoji HDP.
Index spotřebitelských cen v USA v říjnu vzrostl o 0,4 % po +0,3 % v září. Meziroční míra inflace vzrostla na 1,6 % ze zářijových 1,5 %, a dostala se tak nejvýše za dva roky. Meziroční jádrová inflace se snížila na 2,1 % ze zářijových 2,2 % (odhad: 2,2 %). Meziměsíční jádrová inflace zůstala na zářijové hodnotě +0,1 %. Listopadová inflační statistika vyjde ve čtvrtek.
Pokud nově zvolený prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení výdajů na infrastrukturu a obranu, mohla by inflace ve Spojených státech zrychlovat. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by znamenaly mnohem rychlejší tempo zvyšování úrokových sazeb, než se nyní čeká, shodují se analytici.
Na trhu práce v listopadu v USA mimo zemědělství vzniklo zhruba 178 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti v listopadu spadla z říjnových 4,9 % na 4,6 %. Mzdy v listopadu v meziročním srovnání dále slušně rostly. V říjnu americká ekonomika podle revidovaných dat vytvořila mimo zemědělství 142 tisíc míst, zpráva ze začátku listopadu uváděla, že v říjnu vzniklo v USA mimo zemědělství asi 161 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti 4,6 % představuje 9leté minimum, jde o nejnižší hodnotu od srpna 2007.
Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,2 % z 1,4 % v předešlých třech měsících. Ekonomiku podpořily zejména vyšší výdaje spotřebitelů, tempo jejího růstu je teď stejně jako v případě inflace nejvyšší za poslední dva roky.
Výdaje spotřebitelů, které se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí asi dvěma třetinami, vzrostly o 2,8 %. Výdaje za nebytovou výstavbu, které zahrnují i výdaje na ropné vrty, se zvýšily o 10,1 %, nejrychleji od prvního čtvrtletí 2014.
Zdroj: Fed, Bloomberg, CNBC, ČTK