US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Americké akcie rok zakončily poklesem, od začátku ledna ale všechny tři hlavní indexy výrazně zpevnily

Americké akcie prožily úspěšný rok. Index Dow Jones, který zahrnuje třicet předních amerických podniků, uzavřel páteční obchodování na 19 762,60 bodu. Od začátku roku si tak připsal 13,42 %. Americký dolar zaznamenal vůči koši předních měn již čtvrtý roční nárůst za sebou.

Redakce IW
Redakce IW
30. 12. 2016 | 22:30
Americké akcie

V pátek index Dow nicméně klesl o 0,29 %, širší S&P 500 odepsal 0,46 % na 2 238,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,9 % na 5 383,12 bodu. Index volatility VIX stoupl v pátek o 5,01 % na 14,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,444 %.

Nad nulou se udržely pouze realitní odvětví a finanční sektor, nejvýraznější pokles zaznamenaly sektor cyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a sektor základních materiálů.

"Pátek nic zásadního nepřinesl. Akcie sice zlevnily, na trhu ale bylo mrtvo, a tak z tohoto pohybu nelze vyvozovat žádné závěry," říká Steve Sosnick ze společnosti Timber Hill/Interactive Brokers Group. "Část investorů se před koncem roku pokoušela rebalancovat portfolia, a to při slabé aktivitě stlačovalo ceny dolů," dodává.

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové společnosti Microsoft (-1,17 %), výrobce počítačových čipů Intel (-0,98 %) a řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,87 %). Zpevnilo pouze pět emisí - banky Goldman Sachs (+0,53 %) a JPMorgan Chase (+0,47 %), kartová společnost American Express (+0,22 %), pojišťovna Travelers (+0,11 %) a konglomerát 3M (+0,09 %).

Akcie technologické firmy Apple (-0,78 %) v pátek odepsaly bezmála procento. Společnost se dostala pod tlak kvůli zprávě o plánovaném omezení produkce telefonů iPhone v prvním čtvrtletí 2017.

Obavy z Číny zmizely, ve druhém pololetí akcie nakopl Trump

Americké akcie zaznamenaly prudký růst po listopadovém zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Investoři totiž doufají, že Trumpovy plány na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu podpoří hospodářský růst Spojených států.

Začátek roku přitom zrovna slibně nevypadal. Pro americké akciové indexy byly první lednové dny dokonce nejhorším začátkem roku v historii. Index Dow v prvním lednovém týdnu spadl o 6,19 %, S&P 500 odepsal 5,96 % a Nasdaq Composite přišel o 7,26 %. Propad cen akcií vyvolaly turbulence na světových trzích, za kterými stály obavy o sílu čínské ekonomiky a stabilitu čínských burz. Během roku ale z Číny začala chodit lepší ekonomická data a nejistota a obavy vyšuměly do ztracena.

Dow za celý letošní rok zpevnil o 13,42 %, S&P 500 přidal 9,54 % a Nasdaq Composite posílil o 7,5 %. Index Dow tak zaregistroval nejprudší roční nárůst od roku 2013.

Výkonnost amerických akciových indexů

Index52. týdenprosinec4. čtvrtletí2. pololetírok 2016
DJIA-0,86 %+3,34 %+7,94 %+10,22 %+13,42 %
S&P 500-1,1 %+1,82 %+3,25 %+6,67+9,54 %
Nasdaq Composite-1,46 %+1,12 %+1,34 %+11,16 %+7,5 %

Dolar za rok ke koši měn přidal 3,5 %, ropa zdražila o polovinu

Dolar v závěru roku kvůli prudkému poklesu obchodní aktivity na devizových trzích výrazně klesl, za celý rok však americká měna celkově posílila čtvrtý rok po sobě. Index dolaru ke koši šesti měn letos přidal 3,5 %, v pátek dolarový index klesl o 0,3 % na 102,39 bodu.

Euro si vůči dolaru v závěru pátečního obchodování v New Yorku připisovalo zhruba 0,4 % na 1,053 USD, od začátku roku 2016 však jednotná evropská měna ztratila tři procenta, což představuje již třetí celoroční oslabení v řadě.

Dolar dosáhl celého letošního přírůstku po listopadovém zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Od té doby si jeho index připsal 4,3 % díky očekávání, že Trumpova rozpočtová politika povede ke zvyšování úrokových sazeb Fedu a že jeho plánované výdaje na infrastrukturu přispějí ke zvýšení tempa růstu americké ekonomiky.

Dolar proti japonskému jenu v pátek posílil o 0,48 % na 116,98 JPY. Za celý rok ale americká měna k jenu ztratila zhruba tři procenta, a vykázala tak v tomto páru první celoroční ztrátu za pět let.

Britská libra v pátek sice k dolaru zpevnila o 0,7 %, za rok ale kvůli červnovému referendu o odchodu Británie z EU ztratila přes 16 %. Libra tak za sebou má nejhorší rok za osm let.

Z ostatních měn na dolar letos nejvíce ztratilo mexické peso, které v obavách z Trumpova zvolení prezidentem USA spadlo o zhruba 20 %. Čínský jüan k dolaru ztratil asi sedm procent.

Podle analytiků by trend zpevňování dolaru měl příští rok přetrvat, i když není vyloučen ani jeho pokles. Všechno bude záviset na tom, do jaké míry bude Trumpova vláda zhodnocování dolaru tolerovat, a důležitý bude také vývoj americké a čínské ekonomiky, řekl agentuře Reuters Marshall Gittler z makléřské firmy FX Primus.

Světové ceny ropy zůstaly na konci roku bez větších změn. Za celý rok 2016 však stouply zhruba o polovinu, což představuje jejich nejvyšší přírůstek od roku 2009. K letošnímu oživení cen po dvou letech propadu nejvíce přispěla dohoda ropného kartelu OPEC a dalších zemí o omezení těžby, které by mělo zmírnit globální přebytek zásob a nabídky suroviny na trhu.

Cena severomořské ropy Brent v pátek vzrostla o 1,35 % na 56,71 USD za barel, zatímco severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 0,11 % na 53,65 USD za barel.

OPEC se tento měsíc s nečlenskými těžařskými státy poprvé za 15 let dohodl na společném omezení těžby. Dvanáct zemí mimo OPEC přislíbilo snížit od ledna produkci ropy celkem o 558 000 barelů denně, OPEC se už na počátku prosince dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně.

Kvůli rostoucím přebytkům zásob a výraznému růstu těžby v USA se ceny ropy od léta 2014 z úrovní nad 100 dolary za barel postupně propadaly a letos v lednu sestoupily až pod 40 dolarů za barel. Poté ale ceny suroviny ožily, ve druhé polovině roku jejich růst podporovala několikaměsíční jednání o dohodě o omezení produkce.

Dohodou se kartel OPEC vrátil ke své tradiční politice ochrany cen. Tu pod vedením Saúdské Arábie dočasně opustil na konci roku 2014 ve snaze o zvýšení svého podílu na trhu a vytěsnění dražších těžařů pomocí dalšího cenového poklesu.

Analytici oslovení agenturou Reuters čekají, že ceny ropy budou ještě příští rok mírně růst a do konce roku 2017 vystoupí k 60 dolarům za barel. Jejich další vzestup bude ale omezovat silný dolar, pravděpodobné oživení těžby v USA a riziko překračování dohodnutých kvót v rámci kartelu OPEC.

Zlato v pátek zlevnilo o zhruba sedm dolarů na 1 151,20 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 40 centů na 15,94 USD za trojskou unci. Od začátku roku zlato přidalo přibližně 8 %, v samotném druhém pololetí ale o zhruba 13 % kleslo. Stříbro ve druhém kvartálu zlevnilo o téměř 15 %, za celý rok ale jeho cena o více než 15 % stoupla.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Celosvětová hodnota fúzí a akvizicí v letošním roce dosáhla zhruba 3,6 bilionu dolarů. To představuje pokles o 17 % proti loňskému roku, i tak je to ale druhý nejlepší výsledek od začátku globální finanční krize v roce 2007. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na údaje společnosti Thomson Reuters.
  • Americká technologická společnost Apple sníží v prvním čtvrtletí příštího roku výrobu svých chytrých telefonů iPhone zhruba o deset procent. Napsal to v pátek japonský list Nikkei na základě údajů od dodavatelů americké firmy. Výrobu svého hlavního produktu přední technologická společnost světa ještě výrazněji snížila o rok dříve, aby se zbavila přebytků zásob.
  • Index aktivity chicagského Fedu dosáhl v prosinci 54,6 bodu. Očekávalo se, že po listopadových 57,6 bodu klesne na 57 bodů.
  • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o dva na 525. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu zvýšil o pět na 658. Oznámil to v pátek podnik Baker Hughes, který je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy. Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy je nejvyšší v letošním roce.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

  • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v prosinci vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než 15 let. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board. Údaje odrážejí optimismus Američanů po listopadových prezidentských volbách, ve kterých zvítězil republikánský kandidát Donald Trump.
  • Ceny domů ve Spojených státech v říjnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,1 % po 5% růstu v září (revidováno z 5,1 %). Analytici čekali nárůst cen o 5 %. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy stouply o 0,6 %, očekával se růst 0,5% tempem (září revidováno na +0,5 % z +0,4 %).
  • Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v prosinci vzrostl na 15,5 bodu (listopad: 10,2 bodu).
  • Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v prosinci vzrostl na 8 bodů (listopad: 4 body).
  • Japonská elektrotechnická společnost Panasonic bude s americkou automobilkou Tesla Motors spolupracovat při výrobě solárních článků a modulů. Panasonic do továrny Tesly v americkém Buffalu investuje 30 miliard jenů (6,6 miliardy Kč), uvedly firmy v úterní společné tiskové zprávě. Výroba by měla začít v létě příštího roku.
  • Snímek Rogue One: A Star Wars Story z dílny mediálního konglomerátu Walt Disney vydělal od 21. do 26. prosince v severoamerických kinech 120 milionů dolarů. Na Štědrý den dosáhly tržby z prodeje vstupenek 15 milionů dolarů. I ve vánočním týdnu se tak jednalo o nejúspěšnější promítaný film.
  • Íránské úřady tvrdí, že Teherán zatím zaplatil Boeingu jen polovinu sumy za objednávku 80 letadel. Celková hodnota objednávky činí 16,6 miliardy dolarů.
  • Americký internetový obchod Amazon.com letos zažil svou dosud nejlepší vánoční sezónu. Oznámila to v úterý společnost s tím, že v rámci svého věrnostního programu Prime dodala zákazníkům po celém světě více než miliardu produktů.
  • Hodnota kybernetické měny bitcoin dosáhla v úterý nového maxima za tři roky. Kolem 13.30 SEČ se jeden bitcoin prodával zhruba za 923 dolarů.
  • Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v listopadu meziročně klesl o 0,4 % po růstu o 1,8 % v říjnu. Meziměsíčně se rozjednané prodeje snížily o 2,5 % po růstu o 0,1 % v říjnu. Analytici naopak očekávali růst o 0,5 %.
  • Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se v letošním roce zvýšila o 237 miliard dolarů. Stoupla tak o téměř šest procent a dosáhla úrovně 4,4 bilionu dolarů. Ve středu o tom informovala agentura Bloomberg, která vycházela ze stavu po úterním závěru obchodování na newyorské burze.
  • Výrobci čipů Qualcomm byla v Jižní Koreji uložena pokuta ve výši 854 milionů USD. Důvodem jsou nekalé obchodní praktiky. Pokuta je nejvyšší, jaká kdy byla v Koreji udělena. Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC) se domnívá, že Qualcomm zneužil svého postavení na trhu a omezoval svobodnou soutěž.
  • Japonská společnost Takata by mohla zaplatit americkým úřadům až jednu miliardu dolarů za ukončení trestního vyšetřování jejího postupu v kauze problematických airbagů. Informoval o tom ve středu list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na zdroje obeznámené s jednáním. Nafukovače firmy Takata mohou explodovat a vymrštit do vozu části kovu. V USA je tento problém spojován s 11 úmrtími a 184 zraněními.
  • Američtí těžaři ropy a plynu z břidlicových formací příští rok nejspíše výrazně zvýší výdaje na průzkum nových zdrojů a těžbu. Banky jim totiž díky ožívání cen ropy poprvé za dva roky celkově zvýšily objem dostupných úvěrů. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se opírá o údaje jednotlivých firem.
  • Americký schodek bilance obchodu se zbožím se v listopadu podle předběžných dat prohloubil na 65,3 miliardy USD z 61,99 miliardy USD (odhad: 61,5 miliardy USD).
  • Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v listopadu vzrostl ve srovnání s říjnem o 0,9 %. V říjnu se objem zásob snížil o 0,1 % (revidováno z -0,4 %). Trh čekal za listopad nárůst o 0,1 %.
  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 24. prosince klesl na 265 tisíc z 275 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal pokles na 264 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 17. prosince klesl na 2,102 milionu z 2,039 milionu (revidováno z 2,036 milionu), očekávalo se 2,03 milionu.
  • Americký fond Blackrock podle hlášení Erste snížil v evropské bankovní skupině k 23. prosinci svůj podíl z 4,01 % na 3,99 %.Sprint — telekomunikační operátor uvedl, že repatriace 5 000 pracovních míst, kterou ve středu ohlásil budoucí prezident USA Donald Trump jako úspěch své intervence, je součást již dříve oznámeného úmyslu japonské investiční skupiny SoftBank, jež je spolumajitelem Sprintu, investovat v USA. Totéž platí o 3 000 pracovních míst, jež slíbila ve Spojených státech vytvořit satelitní společnost OneWeb, již také spoluvlastní SoftBank.
  • Sanofi — oznámená výměna akcií farmaceutického výrobce s německým konkurentem Boehringer Ingelheim v hodnotě 13,5 miliardy dolarů bude po dohodě s americkým regulátorem znamenat, že se Boehringer zbaví pěti druhů výrobků z oblasti zdravotní péče o zvířata. Svoji zdravotnickou divizi Boehringer přenechá Sanofi a naopak získá divizi Sanofi, jež se zabývá péčí o zdraví zvířat.
  • Twitter — mikroblogovací sociální síť představila novou funkci služby Periscope, jež zprostředkovává živé vysílání v panoramatické podobě.
  • Mylan — farmaceutický výrobce představil generickou verzi antikoncepčního přípravku Zovia od konkurenta Allergan.
  • Apple — indická vláda projedná příští týden žádost výrobce elektronických zařízení o finanční pobídku, jež by společnosti usnadnila zahájit v Indii výrobu produktů určených pro tamní trh.
  • Raytheon — armádní dodavatel uzavřel s Pentagonem novou smlouvu na výrobu řízených střel Tomahawk. Hodnota dohody je vyšší než 300 milionů dolarů.
  • Restaurant Brands International — mateřská firma řetězců Burger King a Tim Hortons oznámila, že jejich restaurace již nebudou připravovat pokrmy z kuřat s antibiotiky, která jsou důležitá při léčbě závažných onemocnění u lidí. V USA vstoupí nový závazek v platnost v roce 2017, v Kanadě o rok později.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná