Evropské trhy v pondělí uzavřely v plusu, v Británii se kvůli státnímu svátku neobchodovalo

Evropské akciové trhy v úvodní seanci nového roku zpevnily, pomohla jim zejména lepší než očekávaná makrodata. Ve Spojeném království a v Rusku se kvůli státním svátkům neobchodovalo.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,49 % na 363,18 bodu, nejvyšší úroveň od prosince 2015. Navázal tím na vzestup o 5,7 %, jehož dosáhl minulý měsíc, i když za celý loňský rok 1,2 % ztratil. Povzbudilo jej zejména zveřejnění indexů nákupních manažerů. Finální prosincové ukazatele za zpracovatelský sektor trhy potěšily, neboť ve většině případů naplnily nebo překonaly očekávání analytiků. Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v prosinci zvýšila na 54,9 bodu z 53,7 bodu v listopadu, a dosáhla tak nejvyšší hodnoty za posledních pět let. Údaje jsou příznivou zprávou zejména pro Evropskou centrální banku (ECB), která se prostřednictvím mimořádně uvolněné měnové politiky snaží podpořit hospodářský růst i inflaci v eurozóně.
Francouzský akciový index CAC 40 v pondělí získal 0,41 % na 4 882,38 bodu a dosáhl nejvyšší úrovně za 13 měsíců. Německý index DAX si polepšil o 1,02 % na 11 598,33 bodu. Během seance se navíc německý benchmark vyšplhal až na 11 617,28 bodu, což je nejvyšší hodnota ukazatele od července 2015. Milánský index FTSE MIB, který loni kvůli problémům italských bank ztratil 10,2 %, v pondělí díky oživení bankovních akcií získal 1,7 % a vystoupil na maximum od loňského ledna.
Londýnská burza zůstala v pondělí kvůli oslavám nového roku zavřená. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 uzavřel loňský rok na rekordních maximech a celoročním dvouciferným růstem za sebou daleko nechal indexy ostatních evropských burz.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v prosinci zlepšily. Index PMI stoupl z listopadových 52,2 bodu na 53,8 bodu v prosinci, uvedla v pondělí společnost Markit Economics. Index se tak dostal na nejvyšší hodnotu za posledních devět měsíců.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci vzrostl na 54,9 bodu z 53,7 bodu v listopadu. Potvrdil se tak prosincový rychlý odhad. Za růstem zpracovatelského sektoru společenství zemí platících eurem stály zejména Nizozemsko, Rakousko a Německo.
- Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila 12,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Je to téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. Na druhém bloku trvaly tři měsíce a první blok nevyráběl elektřinu ještě o měsíc déle.
- Těžba ropy v Rusku v loňském roce stoupla na 10,96 milionu barelů denně z předloňských 10,72 milionu. V samotném prosinci zůstala na listopadovém postsovětském maximu 11,21 milionu barelů denně. Vyplývá to z pondělních údajů ruského ministerstva energetiky. Letos počítá ministerstvo s dalším nárůstem celoroční těžby ropy, a to na 11,01 až 11,07 milionu barelů denně.
- Zaměstnanost v Německu se loni vyšplhala na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990, a to díky příznivému vývoji ekonomiky. Spolkový statistický úřad v pondělí oznámil, že počet výdělečně činných osob s pracovištěm v Německu loni stoupl o 429 000, tedy zhruba o procento, na 43,5 milionu.
- Společnost ČEZ v pondělí podala na Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) žádost o povolení dalšího provozu druhého reaktorového bloku Dukovan. ČTK to v pondělí sdělil mluvčí jaderné elektrárny Jiří Bezděk. Desetiletá licence pro druhý blok Dukovan měla původně končit s minulým rokem, ale úřad ji na žádost firmy vloni prodloužil do 10. července 2017. Kvůli prodloužení provozu investuje ČEZ řadu let do modernizace elektrárny.
- Hodnota kybernetické měny bitcoin se během pondělního obchodování poprvé za tři roky vyšplhala nad hranici 1 000 dolarů (zhruba 25 800 Kč). Pokračuje tak v růstu poté, co v loňském roce posílila o 125 procent.
- Německá vláda chce zavést výjimku z povinnosti vyplácet minimální mzdu. Týkala by se migrantů, kteří musí k vykonávání své práce v Německu získat dodatečnou kvalifikaci. S odvoláním na interní dokument ministerstev práce, financí a školství o tom v pondělí informoval list Süddeutsche Zeitung.
- Britská vláda plánuje výstavbu 24 nových měst a vesnic na různých místech Anglie, uvedla v pondělí agentura Reuters. Konzervativní kabinet to zdůvodnil snahou snížit velký nedostatek bydlení v zemi. Ministr pro územní plánování Gavin Barwell upřesnil, že by mělo vzniknout až 200 000 nových domů.
- Více než 30 procent českých státních dluhopisů v korunách již drží zahraniční investoři. V absolutní částce tak jde o 413 miliard z celkových 1 348 miliard korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Vyplývá to z informací zveřejněných ministerstvem financí. Jde o rekordní úroveň podílu zahraničních držitelů státních dluhopisů, upozornil ČTK ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Na konci roku 2015 podíl činil 21,3 % a v prosinci 2014 byl 14,5%.
- Německý drogistický řetězec Rossmann plánuje v tomto roce investice ve výši 225 milionů eur (šest miliard Kč) a otevření 250 nových poboček. V roce 2016 dosáhla firma poprvé obratu ve výši osmi miliard eur, uvádí se v pondělním prohlášení firmy.
- Pro středoevropskou energetickou burzu, přesněji Power Exchange Central Europe (PXE), byl rok 2016 nadmíru úspěšný. Celkový objem elektrické energie zobchodovaný na trhu PXE dosáhl hodnoty 30,37 TWh, což je nejlepší výsledek od roku 2007. Nejvíce se na rekordním objemu podílel český trh s objemem 19,86 TWh, což představuje zhruba třetinu spotřeby elektrické energie v České republice.
Zdroj: CNBC, ČTK