Evropské akcie zakončily středeční obchodování vesměs na nule

Dva ze tří největších akciových trhů západní Evropy zakončily středeční obchodní seanci na rovné nule, když ani příznivý vývoj inflace v eurozóně, nejlepší za poslední tři roky, nevzbudil v investorech větší nadšení.
Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil s minimální ztrátou 0,12 %, když většina jeho sektorů byla v mírném mínusu. Index londýnské burzy FTSE 100 si připsal podobně hubený zisk ve výši 0,17 %, zatímco německý DAX a francouzský CAC 40 skončily na rovné nule.
Nejhůře se vedlo maloobchodnímu sektoru, když britský řetězec Next oznámil snížení plánovaných tržeb i zisků za letošní finanční rok a varoval před výjimečně vysokou měrou nejistoty. Jeho akcie se v reakci na to propadly o více než 14 %. Naopak relativně dobře si vedl bankovní sektor, který rostl již třetí den po sobě.
Hlavní středeční zprávy na evropských trzích
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v prosinci téměř zdvojnásobilo na 1,1 % z listopadových 0,6 %. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za více než tři roky. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflaci podpořily zejména vyšší ceny energií.
- Ekonomická aktivita v eurozóně v prosinci dále sílila, ukázaly indexy nákupních manažerů. Index nákupních manažerů od firmy Markit dosáhl v prosinci hodnoty 54,4 bodu (listopad: 53,9 bodu, odhad: 53,9 bodu). Index manažerů ve službách dosáhl hodnoty 53,7 bodu (listopad: 53,8 bodu, odhad: 53,1 bodu). Očekávání mírně překonaly i údaje z Francie a Německa, naopak italský sektor služeb za nimi mírně zaostal.
- Developera P3 Logistic Parks, který sídlí v Praze a působí v devíti evropských zemích, koupil singapurský fond GIC za 65 miliard korun. Listopadovou transakci schválily regulační orgány. Společnost P3 to ve středu uvedla v tiskové zprávě. Podle ní jde o největší loňský obchod na evropském realitním trhu. Dosavadními majiteli P3 byly TPG Real Estate a Ivanhoé Cambridge.
- Francie i další země eurozóny by měly opustit euro jako jednotnou měnu a vrátit se k dřívějšímu systému "společné evropské měny", která by existovala vedle měn národních. Navrhla to ve středu šéfka francouzských nacionalistů Marine Le Penová, která jde jako jeden z předních kandidátů do letošních prezidentských voleb ve Francii. Le Penová coby předsedkyně Národní fronty tak navrhuje návrat k systému ECU, tedy Evropské měnové jednotky.
- Devětašedesátiletý Martin Winterkorn, který v září 2015 odstoupil z čela automobilky Volkswagen v důsledku emisního skandálu, získal nárok na vyplacení důchodového příspěvku v hodnotě kolem 1,2 milionu eur. Informovala o tom ve středu agentura DPA.
- Spotřebitelská důvěra ve Francii se v závěru loňského roku dostala na nejvyšší úroveň za devět let. Mírně se snížily obavy spotřebitelů z nezaměstnanosti a vzrostl optimismus ohledně finanční situace domácností. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil statistický úřad INSEE.
- Ekonomická aktivita ve Španělsku poklesla v prosinci méně, než se čekalo zatímco nezaměstnanost poklesla výrazněji. Španělský index nákupních manažerů od firmy Markit dosáhl v prosinci hodnoty 55 bodů (listopad: 55,1 b., odhad: 54,8 b.). Nezaměstnaných ubylo 86 850 (v listopadu jich 24 840 přibylo, odhad: -44 200).
- Prosincová aktivita v britském stavebnictví překonala očekávání, když index tamních nákupních manažerů v sektoru stavebnictví dosáhl v prosinci hodnoty 54,2 bodu. Po listopadových 52,8 bodu očekával trh pouze rovných 53 bodů.
- Peter Hazlewood, jenž od července vede v Deutsche Bank oddělení boje s finanční zločinností, oznámil, že ve funkci končí. Překvapivou zprávu přinesl ve středu internetový server deníku The Wall Street Journal. Hazlewood by u Deutsche Bank mohl zůstat v jiné roli, podle zdrojů WSJ však ohledně jeho rozhodnutí dosud nejsou k dispozici žádné informace.
Zdroj: CNBC
Aktuality

