BEER jako pivo: Kam poteče kurz české koruny?

Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je rodištěm nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn. U piva ekonomové řeší i to, jak předpovídat kurz měn či jejich trendový pohyb.
BEER se dokonce nazývá jeden z přístupů založených na odhadu rovnovážného kurzu, který udává jeho dlouhodobou úroveň, protože bere v potaz strukturální podmínky jednotlivých ekonomik. Bude se kurz koruny vůči euru hýbat směrem, kterým poteče české pivo? Půjde za odhadem rovnovážného BEER? A kam?
Kurz koruny vůči euru by se podle našeho pivního modelu měl po uvolnění kurzového závazku ze strany ČNB ve druhém čtvrtletí, jak potvrzuje i základní scénář poslední prognózy banky, vydat níže, tedy směrem zhodnocování koruny. Náš pivní model indikuje hodnotu BEER na průměrných 26,4 EUR/CZK.
Dále by se měl kurz vydat až k 26 EUR/CZK na přelomu let 2017 a 2018. Dobrá výkonnost českého hospodářství se i v dlouhodobějším horizontu odrazí v trendu posilování koruny u sledovaného rovnovážného kurzu BEER až na úroveň 24 EUR/CZK v roce 2020.
BEER ovšem hovoří pouze o dlouhodobých trendech vývoje měnového kurzu. Nenaznačuje nic o krátkodobé volatilitě kolem těchto hodnot, která určitě bude po opuštění kurzového závazku velká.
Autorem článku pro Hospodářské noviny (20. ledna 2017) je ekonom z Komerční banky David Kocourek.
Zdroj: Komerční banka